Spor Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum Göbeğim Erimiyor

Spor Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum Göbeğim Erimiyor, bu soru Yorumlarda editörümüze en fazla sorulan sorulardan birisidir. “Diyet Yapıyorum Ama Göbeğim Erimiyor, Basenlerim Hala Büyük” gibi şikayetler oldukça sık dillendirilmektedir.

Bunlar editörümüze sorulan sorular arasında. Aslında bu diyetin kırılma noktasını oluşturuyor. Bu yazıda yazılanları okuyarak bu durumu normale çevirebilirsiniz.

Egzersiz , Spor , Diyet Yapıyorum Neden Kilo Veremiyorum ?

Zayıflamak isteyen kişiler ilk olarak diyet ve egzersizler programları ile kilo vermek için ilk adımı atarlar. Fakat kilo vermek anında olacak birşey değildir. Bir hafta sonra tartıda hemen hemen aynı kiloda olduğunu gördüklerinde ise yukarıda bahsettiğimiz soru açığa çıkar Neden kilo veremiyorum ?

Bu soru Diyetin yada spor egzersizlerinin kırılma noktasını oluşturur. 1 haftadır azimle çalışan kişi sonuç alamadığını görür ve isteği kırılır. Genelde diyet yarıda bırakılır.
İlk olarak şunu bilmelisiniz ki diyet yaparken anında sonuç almanız mümkün değildir. Yada 1 haftanın sonunda 5 kilo vermeyi beklemeyin. Uzmanların önerisi haftada 500-700 gram zayıflamanın sağlıklı olduğudur. Yani 2 haftada 1-1,5 kilo vermek idealdir. O yüzden diyete başladıktan sonra 10 gün içinde hiç tartılmayın. 10 günü sonunda verdiğiniz 1,1,5 kilo ise isteğinizi kırmasın. Çünkü doğru yoldasınız olması gerekende budur. Obezite gibi aşırı yüksek kilolu değilseniz bir anda büyük kilolar vermeniz imkansızdır.

Bir örnekle Açıklamamız gerekir ise ideal kilonuz 60 diyelim. Siz de 68 kilosunuz. vermek istediğiniz 8 kiloyu 3-4 haftada vermek olanaksızdır. 8 kilo vermek için 4 ay süre ile kilo kontrolü yapmanız gerekebilir. İnternette dolaşan haftada 2 kilo verdiren diyetler başlığı ile yayımlanan listelerden uzak durun. Haftada 2 kilo uzmanlar tarafından sağlığı olumsuz etkileyecek ve ciddi sağlık problemleri doğuracak bir rakamdır.

Aşağıda Diyet yapıyorum ama zayıflayamıyorum Diyet İşe Yaramıyor diyenler için Bu durumu aşmanıza yardımcı olarak sıralı öneriler bulunmaktadır.

 1. İsteğinizin Kırılmasına Müsade Etmeyin : Kilo verme süreci sabır ve devamlılık isteyen bir süreçtir. Spor yapıyorsanız aynen devam edin. Egzersiz hareketlerinizi aksatmayınız. Doktorunuzdan aldığınız diyet listesini tamamen uygulayınız. Bir süre sonra tüm emeklerinizin meyve verdiğini göreceksiniz ve ilk olarak çevrenizdeki arkadaşlarınızdan bu tepkileri duymak size daha çok moral olacak ve zayıflama isteğinizi arttıracaktır.
 2. Sürekli Tartılmayın : En çok yapılan yanlışlardan birisi de diyet yapan bireyin günlük olarak tartılma eğilimidir. Aslında bu insan doğasında var. Bizler sabırsız ve çabuk sonuç bekleyen canlılarız. Ama bu duygularınızı bastırmanız şart. Diyetinizi harfiyen uygular ilen tartıda değişiklik görememek oldukça can sıkıcıdır. Birde vücutta su miktarı tokluk oranı hatta idrar ve dışkı miktarınız dahi anlık tartılmalar da farklı değerler almanıza sebep olur. Bazen diyet yaparken kilo aldığınızı bile düşünebilirsiniz. Tabi ki bu durum sadece sürekli tartılmaktan kaynaklanmaktadır. Sitemize gelen sorularda Sürekli diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum diyenlerin çoğunluğu sık tartılanlardan oluşmaktadır.
 3. Diyetinizi Bozmak Telafi Edilebilir : Örnek olarak arkadaşlarınızla bir cafedesiniz ve herkes bir tatlı yemek istedi. Sizde ortama ayak uydurdunuz ve diyet listenizi bozarak tatlı yediniz. Bu durumda diyeti bozmuş olmazsınız. Sitemiz üzerinden yediğiniz yiyeceğin kalori değerini öğrenerek bir sonraki öğünde yiyeceğinizden kısıp yediğiniz bu tatlıyı telafi edebilirsiniz. Tabi bu yazdığımız kadar kolay olmayacaktır. Akşam yiyeceğiniz gıdalardan kısmak sizi aç olarak uyumaya zorlayabilir. Ama en azından diyeti bir tatlı yüzünden bozup birkaç hafta sonra yeniden başlamak zorunda kalmazsınız. 
 4. Doktordan Size Özel Liste Yapmasını Talep Edin : Bu belkide zayıflamanın sağlık yönündeki en önemli maddesidir. Genelde ilk defa diyet yapanlar ilk olarak internete başvurmaktalar. İnternette çok güzel bilgiler olduğu kadar tamamen yanlış bilgiler de bulunmaktadır. Bu sebeple internetten bir diyet listesi beğenip uygulamak istediğinizde mutlaka sağlık ocaklarında aile hekiminize yada hastane poliklinliklerin de ücretsiz hizmet veren diyetisyen hekimlere danışarak uygulayınız. Bu işlem sadece bir saatinizi alır. Sağlık ve Kalıcı zayıflama için 1 saatinizi ayırın . Ayrıca diyet yapıyorum kilo veremiyorum yada  (Mekik, Şınav, Fitness, Egzersiz, Squat vb.) spor yaptığım halde göbeğim erimiyor gibi şikayetleriniz var ise belkide uygulamakta olduğunuz diyet size göre bir diyet değildir. Bunun tespiti için bir doktora danışmalısınız. Diyet yaptığım halde göbek eritemiyorum sorusu çaresiz bir soru değil.
 5. Bize Sorun : Her türlü sorunuzu editörlerimize sorabilirsiniz. Editörlerimiz sormuş olduğunuz soruları aynı gün içinde cevaplayacaktır. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz Ayrıca konu ile alakalı olarak deneyim ve görüşlerinizi de bizlere iletebilirsiniz.

8 Yorum

  1. Merhaba Şenol Bey;

   Sitemizde kilo vermenize yardımcı olacak bir çok diyet listemiz mevcuttur, lütfen bu diyet listelerinden birini uygulayınız ve göreceksiniz zayıflamanıza çok yardımcı olacaktır.

   Saygılarımızla…

 1. Yaklasik 3 ayda 15 kilo verdim yasim: 18 boyum :1.82 kilom: 73 ekmek ve seker hayatimda sifirladim ama bi türlü göbeğimdeki yaglari eritemiyorum sporla da ugrastigim halde tavsiyeleriniz nelerdir

 2. 2 aydır spor yapıyorum aynı zamanda da diyetime dikkat ediyorum. Ama bazen vücudumun kilitlendiğini hissediyorum ve tartıda da bu çok bariz bi şekilde görünüyor. 2 ay önce 59 kiloydum 1 ayın sonunda tartıldığımda 56 çıktım ve şu an 55 kiloyum 3 haftadır aynı kiloyu koruyorum ve bu çok sinirimi bozuyor. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

  1. Büşra merhaba vücudunuz duraklama evresine girmiş olabilir. Herzaman aynı şeyleri yerseniz vucut yağ depolamaya devam eder bu yüzde vücudunuzu şaşırttın ve şaşırtma diyetini deneyin.

 3. diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum konusu ile alakalı olarak editörümüzle bu kısmı kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı