Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği bir virüs türünün sebep olduğu ülkemizde kırmızı döküntüler ile anılan kaşıntılı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Ama su çiçeği hastalığı sürecinde doktor kontrolünde kalmanız faydanıza olacaktır. Su çiçeği hastalığı hakkında bilgi verdikten sonra su çiçeği evreleri nelerdir, su çiçeğinin belirtileri nelerdir? su çiçeği kaç günde geçer uzmanların açıklamalarını sizinle paylaşacağız.

Su çiçeğinin belirtileri nelerdir?

  1. Ciltte döküntü,
  2. Ateş,
  3. Halsizlik,
  4. İştahsızlık.

Su Çiçeği Bulaşıcı mı?

Su çiçeği bulaşıcı mı sorusu en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki; Su çiçeği hastalığı bulaşıcılık seviyesi çok yüksek bir hastalıktır. Su çiçeği kaç günde bulaşır: su çiçeğinde bulaşıcılık aşamaları genellikle döküntüler başlamadan 2 gün önce başlayıp, bulaşıcılığı döküntüler geçene kadar devam eder. Bu süreçte su çiçeğine yakalanan bir hastanın kalabalık ortamlardan uzak durması şiddetle tavsiye edilir. Çok bulaşıcı olan su çiçeğine yakalan çocukların okula ya da yuvaya gitmesi uygun değildir. Bulaşıcılığı çok yüksek olduğu için kalabalık ortamda çabuk yayılır.

Su Çiçeği Hangi Yaşlarda Daha Çok Görülür?

Su çiçeği hastalığının genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Yetişkinler de görülme ihtimali olsa da çocuklarda görülme olasılığından çok düşüktür. Bilimsel araştırmalara göre su çiçeğinin görülme yaşı gruplandırıldığında  %90’ı 13 yaş altındaki çocuklarda; %10’u 13 yaş üzerindeki erişkinlerde görülür. Su çiçeği yetişkinlerde sigara içen hastalarda zatürreye dönüşme ihtimalinden dolayı oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu istatistikler su çiçeğinin daha çok çocuklarda görüldüğünü kanıtlamaktadır. Su çiçeği hastalığı genellikle kış ve ilkbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Diğer mevsimlerde görülse de bu mevsimlerde görülme ihtimali yüksektir.

Su çiçeği kaç günde geçer? Su çiçeği kaç gün sürer?

Su çiçeği sağlıklı çocuklarda genel olarak 5-7 günde iyileşir. Ama çocuğun sağlık düzeyi düşükse bu hastalığın iyileşme süresi 10-12 güne çıkabilir. Yani sağlıklı çocuklar su çiçeğini hafif düzeyde atlatırlar. Sağlıksız çocuklar ise bu dönemi biraz daha sıkıntılı geçirirler. Su çiçeğinin evreleri ilk başlangıçta küçük kızarıklıklar olarak ortaya çıkar, ardından bu kızarıklıklar büyür ve yayılır, sonrasında ise kaşıntıya dönüşür. Su çiçeği kaç günde iyileşir diyorsanız; Yazımızda da belirttiğimiz gibi sağlıklı çocuklarda 5-7 gün arasında iyileşirken, bağışıklığı daha zayıf çocuklarda bu süreç 10-12 güne kadar uzamaktadır.

Birçok hastanın su çiçeği şikayetinden değil de su çiçeğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardan hastaneye gitmektedir. Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?Özellikle ABD’de su çiçeği aşısı uygulanmadan önce su çiçeğinden hastaneye gelenlerin %50’si su çiçeğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerden gelmiştir. Su çiçeğinde özellikle deri hastalıklarına dikkat etmek gerekir. Deride döküntü ve kaşıntı doğal bir durumdur. Burada deri enfeksiyonunun önlenebilmesi için hastanın tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca çocukların sık banyo yaptırılması kaşınmayı ve ikincil bakterileri önlemenin yollarından bir tanesidir.

Ülkemizde de 2013 yılından itibaren Su Çiçeği aşısı aşı programına girmiş olup 12 aylık yani 1 yaşına gelen her çocuğa su çiçeği aşısı uygulanmaktadır.

Su çiçeği döneminde aşı, tedavi, ilaç kullanımı ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. 30 yaşımdayım ve su çiçeği oldum . Daha çok psikolojiyi bozan bir hastalık suratımdada çıktı benekler .

    1. Ela hanım kaç günde geçti acaba? Ben de 36 yaşındayım ve 3 gündür döküntüler var. Artık çok bunaldım kaşıntıdan.

  2. kızım su çiçegı çıkardı ve idrar tahlili yapildı yuksek oranda iltihap çıktı serum ve pelisilin yapildı oyuzden çok az vicudunda su çiceği cikti bunlar normalmi

  3. Ben sü çiçeği oldum da hani siz demissiniz ya 12 aylık yani bir yaşına girmiş çocuklara asi yapıyoruz dediniz ya ben 12 yaşındayım bana yapılır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı