Sular Ne Zaman Gelecek?

Su yaşamın kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Ekolojik sistemde tüm canlılar suda beslenmekte ve su ile yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle hem insan yaşamında hem de hayvan ve bitkilerin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için su büyük önem taşımaktadır. Günümüzde gerek doğanın katledilmesi gerekse ekolojik dengenin bozulması sebebi ile hem okyanus ve denizler hem de yer altı su kaynakları önemli ölçüde azalmaktadır. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile su ve su kaynaklarının bilinçli bir şekilde tüketilmesi için bilinçlendirme çalışmaları yürütülmektedir.

Uygarlık tarihinde yerleşik yaşama geçilmeden önce topluluklar yaşam alanlarını su kaynaklarının yanında ve yakınında kurmaktaydı. Bugün içinde bulunduğumuz modern çağda ise her haneye su taşıma hizmeti verilmektedir. Hem tüketim amaçlı hem de temizlik amaçlı kullanılan ve çok önemli bir kaynak olan su bazı durumlarda kesilmektedir.

Sular Ne Zaman Gelecek

Su Kesintisi Nedenleri

Su dağıtımının sekteye uğraması ve evlerimiz ile iş yerlerimizde suların kesilme sebepleri; su dağıtım sistemindeki herhangi bir arızadan kaynaklanacağı gibi kullanıcıların faturada yer alan kullanıcı bedelini ödememesi de sayılabilmektedir. Su faturasının ödenmesi halinde su hizmeti tekrar verilirken arıza sebepli kesintilerde arıza giderildikten sonra su dağıtım hizmeti devam etmektedir.

Her ilin su dağıtım şirketi farklıdır. Bunun sebebi coğrafi olarak su kaynağının farklı noktalardan temin edilmesidir. İzmir’de su dağıtım hizmetin sorumlu olan kurum İZSU iken İstanbul’da İSKİ, Ankara’da ise ASKİ’dir.

Su Kesintisi Ne Zaman Bitecek

Su insanların günlük yaşamında oldukça önemlidir. Bu nedenle ani kesintiler birçok insanın günlük yaşam planlarını sekteye uğratabilmektedir. Bu nedenle su kesintileri ile ilgili haberleri periyodik olarak takip etmek kullanıcılar için faydalı olacaktır. Ani su kesintileri ya da planlı su kesintileri haberleri İZSU, ASKİ ya da İSKİ gibi su dağıtım kurumlarının web sitelerinden öğrenilebilmektedir. Bunun yanı sıra yaşadığınız şehir ve sonrasında su kesintisi olarak web sitelerinde aratıldığında da mutlaka su kesintileri ile ilgili haberleri kesintiden önce öğrenebilirsiniz.

Su kesintilerinin ne zaman son bulacağını ya da suların tekrar ne zaman geleceğini öğrenmek için ise 185 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı