Sumak Zayıflatırmı

Sumak Zayıflatırmı, sağlığınıza faydalı olan besinlerden biriside sumak tır. Sumak her mevsim yeşil kalmakla birlikte kışları yaprak dökmektedir.Sumağın meyvesi yuvarlak olmakta ve rengi kırmızıya çalan ekşimsi bir tattadır.

Kullanım şekli kurutulup tuz katılarak öğütüldükten sonra baharat olarak kullanılmaktadır. Soğan salatalarında kullanımı çoğunlukla tercih edilen yöntemdir.

Sumak Zayıflatırmı

Sumak yemeklerde tercih edilebilmekte iştah açıcı özellikleri de bulunmaktadır. Sumak tüketimi sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önler. Şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Sumak tüketerek kan şekerinizin düzenlenmesini de sağlaya bilirsiniz. Böylece diyet yaparken ortaya çıkan tatlı krizlerinin azalmasını sağlayarak fazla kalori alımınıza da engel olmaktadır. Sumağın bir diğer özelliği de metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımı sağlayabilmesidir.

Sumak tüketirken lif oranı yüksek tok tutucu özelliği bulunan düşük kalorili yemeklerle birlikte tüketmeniz zayıflamaya başlamanıza neden olabilecektir.

Sumağın Faydaları Nelerdir

Sumak faydaları ve zararları

İshali önlemede ve idrar kaçırma sorunlarının giderilmesini sağlar.

Şekeri düşürmede faydalı olduğu için şeker hastaları içinde faydalıdır.

Sindirimi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır.

Sumak güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Cildin erken yaşlanmasını engellemede fayda sağlar.

Yüksek ateş durumunda ateş düşürücü özelliği vardır.

Mide bulantısı ve kusmaya karşı faydalıdır.

Gastrit içinde faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Sumağı salatalarınıza ve yemeklerinize katarak tüketebilir veya suyunu da içebilirsiniz. Ancak sumak seçerken dikkatli olmanız gerekebilir. Çünkü bazı sumak türleri zehirli olabilmektedir. Tansiyon hastalarının da sumak tüketmesi önerilmemektedir.

Zayıflamak İçin Sumak Nasıl Tüketilmeli

Sumak tüketimi için bir diğer önerimiz ise sumaklı yoğurt kürüdür. Sumaklı yoğurt kürü nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyoruz.

Yukarıda sumağın zayıflama ile ilgili olan faydalarından bahsettik. Yoğurttan bahsetmemiz gerekirse protein ve kalsiyum içeren bir besin olmasının yanı sıra yağ yakımını da hızlandırıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Sumakla birlikte kullandığınızda yağ yakımını ve metabolizmanızı hızlandırmada çok faydalı olacağı için zayıflamanızı sağlayacaktır.Yoğurt, içerisinde bulunan faydalı bakteriler sayesinde, yağ yakımını hızlandırmakta ve göbek ve basen bölgenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlamaktadır.

Sumaklı Yoğurt Kürü Nasıl Hazırlanır

Gerekli Malzemeler

Bir kase kadar yağsız yoğurt

Bir çorba kaşığı sumak

Yoğurt ve sumağı iyice karıştırın ve afiyetle tüketin.

Yoğurtlu sumak kürünü ara öğünlerde ve akşam yemeğinden önce tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden önce tüketmeniz daha az yemenizi de sağlayacaktır.

Ayrıca sumağı 1 litre suda kaynatıp demlendirince de çay olarak ta tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı