Sümerbank Ne Zaman Kuruldu?

Sümerbank Nedir? Sümerbank ne zaman kuruldu? Sümerbank kaç yılında kuruldu? Sümerbank’ı kim kurdu? Sümerbank nerede kuruldu? Siz de bu sorulara yanıt arıyorsanız, bu yazımızda cevaplara yer verdik. Sümerbank ne zaman kuruldu? İşte cevabı…

Sümer Bank Hangi Yıl Kuruldu?

Sümerbank Nedir?

Sümerbank, Özel bütçelerin yeni yeni oluşturulmaya başlandığı dönemde, ticari nitelikte mal üreten kuruluştur. Katma bütçeli idare uygulaması ile kurulmuştur. Ülkemizde tekstilin fırlayışa geçtiği dönemde Sümerbank banka idi. Atatürk, 11 Temmuz 1933 yılında bu bankaya Sümerbank adını verdi. Atatürk’ün bankaya layık gördüğü bu isimle bankanın yeniden doğduğu tarih bu kabul edilir ve bu nedenle çoğu kaynak Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna 11 Temmuz 33 cevabını verir.

Sümerbank Nerede Kuruldu?

Peki aslen Sümerbank ne zaman kuruldu? İlk dev kompleks olarak Sümerbank 1935’in Eylül ayında Kayseri’de kurulmuştur. Sümerbank dev kompleksinin inşası için 1932 yılında İsmet İnönü tarafından, Sovyetler Birliği’nden yaklaşık 8.6 milyon liralık bir kredi alınmıştır. Bu girişimden sonra Sovyetler Birliği yapının tasarımını da üstlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk kamu yatırımı, Kayseri Bez Fabrikası ve Lojmanları iken, Sümerbank, Atatürk tarafından devlet eliyle yapılan ekonomik devrimin mihenk taşı olma özelliği taşır. Ülkemizin ilk çağdaş tekstil yapılanması olarak büyük bir üne kavuşan fabrika, Demir-çelik tesisleri, çimento fabrikaları, kağıt ve selüloz üretim sanayileri Sümerbank bünyesinde kurulmuştur. Sümerbank aynı zamanda bu faaliyetlerin kendi bünyesinden ayrılarak bağımsız birer kuruluş olmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna bazı kaynaklar ise, 1987 yılında, cevabını vermektedir. Bunun nedeni ise 1987 yılında Sümerbank Bankası’nın hakkında özelleştirme kararı alınarak, Kamu Ortaklığı İdaresi’ne bırakılmasıdır. Yine Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna farklı kaynaklardan bulabileceğiniz bir diğer yanıt, 1988 yılıdır. Bunun da nedeni Sümerbank Holding’in 1988 yılında kurulmuş olmasıdır. Aynı zamanda 1998 yılında holdingin bankacılık birimleri Yüksek Planlama Kurulu kararı ile Sümerbank adı ile yeniden iyileştirilerek yapılandığından 98 tarihini de Sümerbank ne zaman kuruldu? sorunuza yanıt olarak bulmanız kuvvetle muhtemel.

1995 yılının Ekim ayında 103.5 milyon dolarak Garipoğlu Group’a satılan Sümerbank, Hayyam Garipoğlu’nun adının birçok skandalla anılması sonucunda ellerinden alınmıştır.

Bu olay sonrası 1999 yılında Sümerbank TMSF’ye devredilmiştir. Sonrasında ise Oyak grubuna 2001 yılında satılarak 2002 yılının Ocak ayında Oyakbank A.Ş’ne tescil edilmiştir.

İlgili Makaleler

78 Yorum

  1. Sayın kaç gün ekibi burslar yattı deniyor ama şimdi baktım yatmamış bekliyeyim mi ya da bi sorun nedeniyle mi yatmadı fikrinizi alabilir miyim

  2. Merhaba sayın KaçGün Ekibi cevaplarsanız çok mutlu olurum. Kastamonu sağlık meslek lisesisinde okuyorum ama bursum hala yatmadı. Geçen aylarda da meslek liselerinde gecikme olmuştu acaba yine olur mu ? Herkes Lisesler yattı diyor ama ben hala çekemedim

  3. Sayın Kaç Gün Ekibi ,
    Adana Burslar Yattı mı ?
    Lütfen cevap verebilir misiniz burası tek doğru yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı