Sümerbank Ne Zaman Kuruldu?


Sümerbank ne zaman kuruldu? Sümerbank kaç yılında kuruldu? Sümerbank’ı kim kurdu? Sümerbank nerede kuruldu? Siz de bu sorulara yanıt arıyorsanız, bu yazımızda cevaplara yer verdik. Sümerbank ne zaman kuruldu? İşte cevabı…

Sümer Bank Hangi Yıl Kuruldu?

Sümerbank, Özel bütçelerin yeni yeni oluşturulmaya başlandığı dönemde, ticari nitelikte mal üreten kuruluştur. Katma bütçeli idare uygulaması ile kurulmuştur. Ülkemizde tekstilin fırlayışa geçtiği dönemde Sümerbank banka idi. Atatürk, 11 Temmuz 1933 yılında bu bankaya Sümerbank adını verdi. Atatürk’ün bankaya layık gördüğü bu isimle bankanın yeniden doğduğu tarih bu kabul edilir ve bu nedenle çoğu kaynak Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna 11 Temmuz 33 cevabını verir.

Peki aslen Sümerbank ne zaman kuruldu? İlk dev kompleks olarak Sümerbank 1935’in Eylül ayında Kayseri’de kurulmuştur. Sümerbank dev kompleksinin inşası için 1932 yılında İsmet İnönü tarafından, Sovyetler Birliği’nden yaklaşık 8.6 milyon liralık bir kredi alınmıştır. Bu girişimden sonra Sovyetler Birliği yapının tasarımını da üstlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk kamu yatırımı, Kayseri Bez Fabrikası ve Lojmanları iken, Sümerbank, Atatürk tarafından devlet eliyle yapılan ekonomik devrimin mihenk taşı olma özelliği taşır. Ülkemizin ilk çağdaş tekstil yapılanması olarak büyük bir üne kavuşan fabrika, Demir-çelik tesisleri, çimento fabrikaları, kağıt ve selüloz üretim sanayileri Sümerbank bünyesinde kurulmuştur. Sümerbank aynı zamanda bu faaliyetlerin kendi bünyesinden ayrılarak bağımsız birer kuruluş olmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna bazı kaynaklar ise, 1987 yılında, cevabını vermektedir. Bunun nedeni ise 1987 yılında Sümerbank Bankası’nın hakkında özelleştirme kararı alınarak, Kamu Ortaklığı İdaresi’ne bırakılmasıdır. Yine Sümerbank ne zaman kuruldu? sorusuna farklı kaynaklardan bulabileceğiniz bir diğer yanıt, 1988 yılıdır. Bunun da nedeni Sümerbank Holding’in 1988 yılında kurulmuş olmasıdır. Aynı zamanda 1998 yılında holdingin bankacılık birimleri Yüksek Planlama Kurulu kararı ile Sümerbank adı ile yeniden iyileştirilerek yapılandığından 98 tarihini de Sümerbank ne zaman kuruldu? sorunuza yanıt olarak bulmanız kuvvetle muhtemel.

1995 yılının Ekim ayında 103.5 milyon dolarak Garipoğlu Group’a satılan Sümerbank, Hayyam Garipoğlu’nun adının birçok skandalla anılması sonucunda ellerinden alınmıştır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 4 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 2,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 78 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. Çakar dedi ki:

    Sayın kaç gün ekibi burslar yattı deniyor ama şimdi baktım yatmamış bekliyeyim mi ya da bi sorun nedeniyle mi yatmadı fikrinizi alabilir miyim

  2. Burslu genç dedi ki:

    Sayın kaç gün ekibi burslar aylık mı oldu bu sefer neden erkenden yatırılıyor