Sünnet Kaç Günde İyileşir?

Sünnet Kaç Günde İyileşir? Biz ve erkek çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için artık sünnet kaçınılmaz bir cerrahi müdahaledir. Sünnet Türkiye’de cerrahi müdahale sınıfında en çok yapılan cerrahi işlemdir. Bu da ülkemizde sünnet oranının ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Sünnet derisinin alınma işlemi çok eski bir cerrahi işlem olup binlerce yıl önceden bu yana devam etmektedir. Sünnet olmanın birçok nedeni olmasıyla birlikte ilk sünnet işlemlerinin Mısırlılar tarafından yaklaşık 15 bin yıl önce yapıldığı savunulmaktadır. Bu bilginin kaynağı ise Mısırlılardan kalan 15 bin yıllık duvar resimleridir. Duvar resimlerinde cerrahi işlem şeklinde tıbbi yetkili kişilerin bu işlemi yaptığı görülmektedir.

Sünnet Yaptırmanın Sebepleri

Sünnet birçok toplumda uygulanan bir yöntemdir. Bu toplumların sünnet olmaları için kendilerine geçerli bir sebebi vardır. Bu sebepler genel olarak şunlardır:

  1. Dini
  2. Sosyal
  3. Kültürel
  4. Tıbbi (Sağlık açısından)

Ülkemizde sünnet dini nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Kuran’ı Kerim’de sünnet olmaktan bahsedilmez ama Peygamber Efendimiz’in (sav) hadislerinden yaptığımız çıkarımlardan dolayı sünnet oluruz. Tüm islam alemi erkek çocuklarını Müslümanlığın bir gerekliliği olarak sünnet ettirirler. Aynı şekilde Yahudilerde de dini bir gereklilik olduğundan sünnet olurlar.

Sünnet Kaç Yaşında Olur?

Sünnet genellikle çocukluğun çağında yapılan cerrahi işlemdir. Genel olarak 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra sünnet yapılması tavsiye edilir. Çünkü 2-6 yaş arasında yapılan sünnetlerde genel olarak çocuklarda ruhsal olumsuzluklar ortaya çıktığı söylenmektedir. Bu yüzden 2-6 yaş aralığının dışında bir zamanda sünnet yaptırmanız tavsiye edilir.

Genellikle küçük yaşta sünnet yaptıran ebeveynler dini gereklilikle beraber tıbbi nedenleri de düşünmektedir. Çünkü küçük yaşta sünnet olan çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonu çıkma riski diğer çocuklara göre daha azdır. Yani küçük ySünnet Kaç Günde İyileşir?

aşta sünnet çocuğun sağlığı açısından olumlu bir durumdur.

Sünnet olmayan çocukların sünnet olan çocuklara göre İdrar yolu enfeksiyonu çıkma ihtimali 12 kat daha fazladır. Bu da erken yaşta sünnetin diğer önemli bir sebebidir.

Sünnet Kaç Günde İyileşir?

Sünnet kaç günde iyileşir bu durum çocuğun sünnet olma yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Yeni doğan bebeklerde sünnet çok daha kısa sürede iyileşirken, ilerleyen yaşlarda bu süre daha uzundur. Sünnet yarasının yaşa göre iyileşme sürelerini inceleyelim:

Yeni doğan sünneti ya da 1-2 aylık bebeklerdeki sünnet 48 saat içinde iyileşir. Yani sünnet olan bebek kaç günde iyileşir sorusunun cevabı ortalama 48 saat yani 2 gündür.

6-10 yaş arasında sünnet olan çocuklarda ise iyileşme süresi 7-10 gün arasında sürmektedir.

Sünnet derisinin kalınlığı küçük yaşlarda daha ince olduğu için ve yeni doğan bebeklerin vücudu kendini daha hızlı iyileştirme eğiliminde olduğundan sünnet yarası daha çabuk iyileşmektedir.

Ülkemizde Sünnet Düğünü

Ülkemizde sünnetler bir kutlama yani bir düğün töreni ile yapılması gelenekselleşmiştir. Hatta zaman zaman henüz bebekken sünnet operasyonu geçirmiş olsa dahi aileler çocuklarının, diğer çocuklara özenmesi nedeniyle ilerleyen yaşlarda sünnet düğünü yapmaktadırlar. Sünnet düğününde gelenekselleşen bir de söz vardır:“Oldu da bitti maşallah, damat olur inşallah.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı