Süt Parası Nasıl Alınır? Süt Parası Başvuru Şartları

Süt parası devlet tarafından sigortalı olarak çalışan kadınların, doğum yaptıklarında ayrıldıkları izin süresi için ödenen ücretler olmaktadır. Doğum yapan kadınların bu süt paralarını alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? Koşulları nelerdir?  Bu koşulların en önemlisini ve temelini çocuk sahibi olacak olan çiftin en az doğumdan 120 gün öncesine kadar sigortasının veya bağkur gününün olması gerekmektedir. Bir diğer önemli şart ise çocuğun mutlak suret ile canlı doğması gerekmektedir. Bu iki şart aynı anda gerçekleşmediği sürece çiftlerin süt parasından yararlanmaları mümkün olmamaktadır.

1.Süt Parası Alacak Olanların Hazırlaması Gereken Belgeler

Yeni yapılan düzenleme ile eskiden şart olan ödenek dilekçe verilmesi şartı kaldırılmıştır. Yeni sistemde bilgiler sisteme direkt olarak düşmektedir. Sistemde çıkmayan kayıtlar için anne ve baba adaylarının hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir.

-Ödeneği almak için başvuruda bulunacak olan kişiye ait kimlik fotokopisi

-Doğumun gerçekleştiği hastaneden, doğuma dair bilgilerin yer aldığı ve anne babaya verilen doğuma ilişki belge

-Çeşitli sebeplerden dolayı kaybolan ve olmayan doğum belgesi yerine bebeğin kimliği

Süt Parası Nasıl Alınır Süt Parası Başvuru Şartları

2.Süt Parası Nereden Nasıl Alınır?

Yeni düzenleme de süt parasının alındığı yere ilişkin de düzenlemeler yapılmıştır. Şöyle ki eskiden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süt parası, artık çok daha kolay alınabilmektedir. Yeni sistem ile gerekli bilgiler sisteme otomatik olarak düştüğü takdir de size en yakın PTT den 30 gün içerisinde alabilirsiniz. Ancak bazı durumlar da bilgiler sisteme otomatik düşmediği takdir de yukarıda sayılan belgeler ile bağlı oldukları bölgede bulunan sosyal güvenlik kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru esnasın da görevli memurlarca kişiler den işleme dair bir dilekçe yazmaları istenmektedir. Yazılan dilekçeye ek olarak yukarıda belirtilen belgeler eklenmelidir. Dilekçeye mutlaka bebeğin doğum tarihi doğru ve eksiksiz biçimde yazılmalıdır. Dilekçe ve başvuru sonucu hemen sonuçlanmamaktadır. Bunun için kişilerin belirli bir süre beklemeleri gerekmektedir. Başvurunuza ilişkin sonuçların kontrolünü e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Belgeler de her hangi bir eksiklik veya hata olmadığı sürece kısa sürede başvurunuz sonuçlanacak ve hak ettiğiniz süt parasını alabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığında hak ettiğiniz süt parası yine PTT üzerinden adınıza yatırılmaktadır.

3.Süt Parası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle herkesin merak ettiği bir soru olan süt parasından babalar da yararlanabilmektedir. Babalar için de aynı koşul ve şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu süt yardımının ne kadar süre alınacağı ve ne kadar olacağı konusunu merak edenler için ise, güncel olarak belirlenen süre ve miktar şu şekildedir. Öncelikle süt parası ne yazık ki bir defaya mahsus olarak verilen bir ücret olmaktadır.

Yani yapılacak olan yardım aslında doğacak olan çocuğun en fazla bir aylık masraflarını karşılayabilecek bir ödenek olmaktadır. Normal şartlar da yeni doğan bebeğin masrafları göz önünde bulundurulduğunda daha fazla olması gereken veya daha uzun süre verilmesi gereken yardım, devlet tarafından bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Ne kadar olduğu konusuna gelecek olursak da, güncel olarak ödenen süt parası 300 TL olarak belirlenmiştir. Tutar sabittir ve şartları yerine getiren tüm anne ve babalara ayrım gözetmeksizin bu tutar üzerinden ödeme yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı