Tahin Pekmez Kilo Aldırırmı Kaç Kaloridir

Tahin Pekmez Kilo Aldırırmı Kaç Kaloridir, Türk usulü kahvaltılarda mutlaka bulunan tahin ve pekmez geleneksel ve çok sevilen lezzetlerden birisi faydaları saymakla bitmiyor fakat kilo kontrolü yapanlar için tahin pekmez kilo yaparmı aşağıda sizler için konuyu detaylı olarak inceledik.

Aşağıdaki yazımızda Tahin kilo Aldırır mı?, Tahin Pekmez Kaç Kalori bulabilirsiniz.

Tahin Pekmez Kilo Aldırırmı Kaç Kaloridir

Tahinli Pekmez içeriğini ayrı ayrı incelemek gerekir ise Pekmez Farklı gıdalardan elde edilebilen oldukça kıvamlı ve bol enerji veren bir gıda, Tahin de tek bir maddeden yapılması haricinde pekmez ile aynı derecede enerji verici bir madde, Bu iki maddenin karıştırılarak tüketimi vücuda fazlaca enerji verecektir.

Kilo alma sürecini açıklarken alınan enerjinin yakılmayan kısmının kilo olarak bize döndüğünü düşünürsek bu gibi fazla enerji verici gıdalar kilo almanıza sebep olur sonucu çıkartabiliriz. Ayrıca Tahin bilindiği üzere susamdan yapılmaktadır. Susam oldukça kalorili ve yağlı bir gıdadır. Birde pekmez ile birleştiğinde ise diyet yaparken tüketilmesi dikkat isteyen bir besin maddesine dönüşmektedir.

Sizler için önerimiz bu tadı çok seviyor bile olsanız dikkatli bir şekilde tüketmeli fazlaya kaçmaktan kaçınmalısınız. Eğer tüketilecekse bile az ve tadımlık tüketilmesi önerimizdir. Bunun sebebini aşağıdaki tabloda daha net görebilirsiniz. Tahinli Pekmez Kilo Aldırır mı Diye soranlar için aşağıdaki Tahin Pekmez Kaç Kalori Tablosunu incelemenizi öneriyoruz.

Tahin Pekmez Kaç Kalori’dir

Tahin Pekmez Kilo Aldırırmı Kaç Kaloridir

Elinizde Hazır bir karışım yok ise bu gıdanın kalori değerini net olarak vermek oldukça zordur. Bu sebeple biz Tahin ve Pekmezin Ayrı ayrı kalorilerini vermeyi daha doğru bulduk, Kolay anlaşılabilen ölçü birimleri ile tahin pekmezin kalorilerini ayrı ayrı vereceğiz. Siz hangi maddeden ne kadar koyduğunuza bağlı olarak kendiniz kalori miktarını hesaplayabilirsiniz.

 

Tahin Kaç Kalori

 • 1 Çorba Kaşığı (15 Gr) Tahin : 90 Kalori
 • 1 Tatlı Kaşığı (5gr) Tahin : 30 Kalori
 • 100 Gr Tahin : 583 Kalori

Pekmez Kaç Kalori

 

Pekmezleri İse Birçok gıdadan farklı pekmezler üretildiği için kullandığınız pekmez türüne göre kalori miktarı farklı olacağından bizler de pekmez türlerinin ayrı ayrı kalori değerlerini veriyoruz.

 • 1 Kaşık Dut Pekmezi : 10 Kalori
 • 1 Kaşık Üzüm Pekmezi : 17 Kalori
 • 1 Kaşık Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi : 48 Kalori
 • 1 Kaşık İncir Pekmezi : 25 Kalori
 • 1 Kaşık Andız Pekmezi : 16 Kalori
 • 1 Kaşık Andız Pekmezi : 18 Kalori

Bu durumda iki Pekmez türünün Karışımını toplayarak kendi hazırladığınız Tahinli Pekmezin Kalori Miktarını Hesaplayabilirsiniz. Fakat Eğer Hazır olarak Aldı İseniz Aşağıdaki ortalama değerleri baz alarak tahin Pekmezin Kalori Miktarını Hesaplayabilirsiniz.

 • 1 Kaşık Tahin Pekmez (15gr)  : 90 Kalori

Tahin Pekmez Natürel Bir Gıdadır

Tahin Pekmez Ülkemizde herhangi bir katkı maddesi olmadan hazırlanan iki farklı gıdanın birleşiminden oluşmaktadır. Pekmez Üzümler toplandıktan sonra ezilip daha sonra kıvama gelene kadar kaynatılması ile oluşur. Üzümin içerisine hiçbir katkı maddesi girmeden sadece üzümden yapılır. Tahin de Susamdan yapılmaktadır. Susam 8-10 saat suda bekletilir ve kabuklarından ayrılması sağlanır daha sonra ezilerek kıvama gelene kadar yumuşatılır. İçerisine hiçbir katkı maddesi eklenmeden tahin haline getirilir. Bu yüzden bu gıdalar enerji deposudur ve son derece doğal gıdalardır. Fakat yüksek kalorisi sebebi ile tüketimi dikkatli yapılmalıdır. Aşağıda bu doğal gıdanın faydaları ve olası zararlarından da bahsedeceğiz.

Tahinin Vücuda Faydaları

Tahinin Özellikle son bahar ve kış aylarında tüketiminin artması tesadüf değil. Vücut direncinin ve mikrop istilasının arttığı bu dönemlerde tahin vücuda enerji ve kuvvet vermesi ile bilinir ayrıca verdiği enerji sayesinde sıcak tutar. Bu özellikleri her bireyin yakından bildiği özelliklerdir. Aşağıda detaylı olarak tüm faydalarını bulabilirsiniz.

 1. E Vitamini , B Vitamini ve C Vitamini Bakımından Oldukça Zengin Bir Gıda Maddesidir.
 2. Hücre Yapısı Ve sağlığının korunmasında önemlidir.
 3. Vücutta oluşabilecek yaraların doğal yoldan daha hızlı iyileşmesini sağlar
 4. Kanser ile Savaşta Etkili Olduğu Bilinmektedir.
 5. Kalp Damar Hastalıklarında Damar Tıkanıklığı gibi riskleri azaltır.
 6. İdrar Söktürücü Özelliği Olduğu Bilinmektedir.
 7. Radyasyon ve Toksinlere Karşı Koruyucu Özelliği Vardır
 8. Yaşlılarda En Sık Görülen Problemlerin Başında olan Hafıza Peoblemlerinin Önlenmesinde etkili olduğu laboratuvar  testleri ile kesinleşmiş bir gıdadır.
 9. İçerdiği E Vitamini Sayesinde antioksidan Özelliğe Sahiptir.
 10. 2 Yemek Kaşığı Ölçüsündeki Tahinde Yarım Kilo Kırmızı ette bulunan miktardan daha fazla protein bulunmaktadır.
 11. Hamilelik sonrası anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 12. Özellikle çocuk ve bebeklerde Beyin gelişimine destek olan bir gıdadır.
 13. Nefes Darlığı ve Bronşit gibi sorunlara karşı fayda sağladığı bilinir
 14. Mide Rahatsızlıklarında Etkilidir.
 15. Kollestrol içermeyen bir besin maddesidir.
 16. Bağışıklık Sistemini güçlendirici etki Sağlar
 17. Pekmez İle Karıştırılarak Oluşan Tahin Pekmez İse Kan Yapıcı Özelliği Vardır.

Tahinin Zararları Nelerdir.

Her Gıdanın olduğu gibi tahinin de vücuda zararlı olduğu durumlar mevcuttur. Özellikle şunu belirtmeliyiz ki her derde deva bir gıda maddesi bile olsa her şeyin gereğinden fazla tüketimini zararlıdır. Aşağıda Tahinin zararları listelenmiştir. Tahin kullanırken bu maddeleri göz ardı etmemeniz kesinlikle önemlidir.

 1. Şeker Hastaları için sakıncalıdır. Tüketimi Doktor kontrolü veya izni olmadan kesinlikle yapılmamalıdır.
 2. Herhangi bir rahatsızlıktan ötürü protein kısıtlaması bulunan bireylerin tüketmesi sakıncalı olacaktır. Bu gibi sorunları olan bireyler doktor izni ve kontrolü olmadan tahini tüketmesi zararlı olabilir.
 3. Böbrek sorunları olan kişilerde tahin kullanımı önerilmez. Doktorunuza danışmadan tahin kullanımı sakıncalı sonuçlar doğurabilir.
 4. Yüksek miktarlarda tüketilmesi her birey için sakıncalıdır. Günlük Belli bir miktarın üzerine çıkmak her türlü birey için risk oluşturabilir. Bu sebeple tahinin tüketimini fazlaya kaçırmaktan sakınılmalıdır.
 5. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise doktorunuza danışmanız önemlidir.

Sıra Geldi Pekmeze

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı Diye Soran kullanıcılarımız için oldukça detaylı hazırladığımız bu sayfamızda tahin pekmezi kilo yaparmı sorusuna cevabımızın ardından bu gıdaların detaylı olarak fayda ve zararlarınıda sizlerle paylaşıyoruz. Tahin Pekmezin Kalorisi oldukça yüksek eneji verici bir o kadar faydalı olsa da dikkat edilmesi gereken gıdalardan birisidir.  Aşağıda Pekmezin Faydaları Ve Zararları Listelenmiştir.

Tahinin Faydaları ;

Tahinin aksine pekmezin birçok farklı türü olması her türünün farklı farklı faydalarının olmasına sebep olmakta, biz size her türünün farklı faydaları yerine genel olarak pekmez kullanımının vücut üzerinde faydalarından bahsedeceğiz.

 1. Pekmez Enerji verici olsa bile kalori olarak düşüktür. tek başına kullanımı kilo aldırmaz Tahin Pekmez kilo aldırır fakat sadece pekmez diyet yapanlar için tüketilebilir bir gıda olmaktadır. İçeriği vitaminler sayesinde de diyet yaparken vücudu zinde ve dinç tutar, Fakat yine belli miktarlarda kullanılmalıdır. Diyet ile ilgili bilgi aldığınız doktordan miktarını öğrenebilirsiniz.
 2. Cilt sağlığı açısından olmazsa olmaz gıdalardan birisidir. Cilt sağlığı üzerinde bilinen birçok faydası mevcuttur.
 3. Mide sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Bu etkisi de diyet yaparken sizi rahatlatıcı bir gıda olma özelliği taşımasını sağlayacaktır.
 4. Pekmez Kan Yapıcı özelliğe sahiptir.
 5. B6 , Kalsiyum, Potasyum, Selenyum, Demir gibi birçok vitain ve minarel içeren pekmez bu sayede bağışıklık kalp damar sağlığı kesmik ve iskelet sistemi sağlığına yardımcı olan bir besin maddesidir.

Tahinin Zararları

Pekmez halk arasında ve diğer tüm mecralarda oldukça faydalı olsa bile bir takım yan etkiler ve vücuda zararlar verebilir. Bu zararların başlıcaları aşağıda listelenmiştir.

 1. Yapılış, Saklama koşulları gibi etkenler sebebi ile pekmez faydalı bir gıda iken zararlı bir gıdaya dönüşebilir.
 2. Yapılışında genel kanılara uyulmayan aşırı derecede kaynatılarak ve bilinçsiz şekilde üretilen pekmezlerin kanser dahil birçok hastalığa sebep olabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 3. Pekmez saklama koşullarına uyulmadığı zaman tüm yararlı özeliklerini ve içerdiği vitamin ve minarlleri kaybedebilir. Bu sebeple serin ortamlarda buzdolabında saklanması oldukça önemlidir.
 4. Her gıdada olduğu gibi pekmezinde aşırı tüketiminin özellikle miğde bağırsak sistemi başta olmak üzere birçok zararlı etkisi olabilir. Kararınca fazlaya kaçmadan tüketilmesi uzmanların önerisidir.
 5. Herhangi bir sağlık probleminiz var ise her türlü gıdada olduğu gibi pekmezi de uzman hekiminize danışarak tüketilmesi önemlidir.

Tahin Kilo Aldırır mı, Tahin kilo Yaparmı Diye soranlara Evet Diyebiliriz. Bu sebeple Tahin Pekmez Karışımı Kilo Aldırır ve Kontrollü şekilde tüketimi önerilir.

Bize Sorun ?

Kahvaltılık ürünler, Yada Ana ve Ara öğün gıdaları ile alakalı kalori değerleri ile kilo yapıp yapmayacağı gibi diyet yaparken aklınıza takılan tüm soruları editörümüze sorabilirsiniz. Editörümüze soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Yorumlar ile sorduğunuz sorulara aynı gün içinde cevap verilecektir.

Ayrıca Tahin Pekmez kilo Aldırır mı konumuz ile alakalı olarak görüş öneri veya eklemek istediğiniz bir şey var ise yine aynı yeri kullanarak yorumlarınızı yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Kilo almak icin tahin pekmez yiyorum geceleri uyumadan günlük ne kadar kullanmam gerektigini ögrene bilirmiyim saglıklı bir sekilde faydalanmam icin. Tesekkürlerr

 2. Allah’ın selamı üzerinize olsun
  Boy 165
  Kilo 41
  Açlığı hissetmiyorum
  Değerlerim normal çıkıyor
  Nasıl tüketsem faydasını kisa sürede görürüm.

 3. Iyi gunler gece ben pekmez iciyorum yarim cay bardagi kilo yaparmi ve tahinli pekmez de yiyorum ekmekle kilo alirmiyim

  1. pekmez kilo almak istiyorsanız kilo almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca oldukça da faydalıdır. Miktarınız iyi fakat kilo alma hırsı ile fazlaya kaçmamanız önerilir.

 4. merhaba iyi aksamlar;benim boyum 1,72 kilo 57 acaba ideal kilodamıyım,yoksa kılo almam gerekır mı..

  1. idel kilonuzun çok az altında görünüyorsunuz. 1,72 boy oranına 62-72 kilo arası ideal kilo olarak tanımlanmaktadır.

 5. merhaba, benim boyum 1.73, kilom 50 ,ben nasil tahin pekmezi kullana bilirim kilo almak icin ,rica ediyorum yardimci olun

  1. idel kilonuzun altındasınız. takin pekmez kilo aldırır mı diye sorarsanız yüksek kalori miktarı sebebi ile tüketilmesi önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı