Tahlil Sonuçları Kaç Günde Belli Olur?

Herhangi bir şikayet ya da rutin kontroller için doktora gidenlerden kan tahlili yaptırması istenir. Hastalıkla ilgili verilerin kanda ölçülmesi işlemi olan tahliller yatan hastalara da uygulanır. Kan ve idrar tahlilleri; hekimin istediği bilgiler doğrultusunda farklı element ve enzimlerin ayrışması için değerlendirmeye alınır. Tahlillerin laboratuvardan çıkma süresi;

* Test sayısı ve

* Testin hangi bölümlerde çalışılacağıyla ilgilidir.

Ortalamalara bakıldığı zaman; hormon testleri 3-4 saat, hemogram testleri 1-2 saat, fibrojen testleri ise 2-3 saat içerisinde hazır edilir. İlgili merkezde çalışılamayacak olan talepler için kan veya idrar örnekleri farklı birimlere gönderilir. Kan grubu veya kanın pıhtılaşma süresini ölçen testler ise 10 ila 20 dakika içinde hazır hale gelir. Türüne göre 40 güne kadar uzayan tahlil sonuçlarını beklemek gerekebilir.

Tahlil Sonuçları Nasıl Okunur?

Kan tahlili sonuçları pozitif ya da negatif olarak değerlendirilir. Kimi zaman kafaların karışmasına neden olan sonuçların mutlaka hekimler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kanda aranan maddenin bulunamaması halinde sonucun negatif çıkması aslında hasta için olumlu bir sonuçtur. Hastaların sonuç raporlarında negatif ibaresini görmesi halinde endişelenmemesi daha doğrudur.

Pozitif sonuç ise aranan maddenin kişide var olduğunun göstergesidir. Bu, genelde istenmeyen bir durumdur. Nadir durumlarda ise sonuçların pozitif olması istenir. Kimi durumlarda ise sonuçların pozitif olmasının herhangi bir önemi yoktur. Test sonucunun pozitif olmasının tercih edildiği durumlara örnek olarak;

* Anti-HBs testinin sonucu gösterilebilir. Pozitif değer, kişinin bu mikroba karşı bağışıklığının tam olduğunun göstergesidir.

Sigara ve Alkol Tüketimi Kan Tahlilinde Belli Olur mu?

Yapılan testlerde kişinin sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı anlaşılabilir. Sigara içinde bulunan ve sayısı 4 bine yaklaşan maddenin en belirgin olanı nikotindir.

Kullanım sıklığı ve miktarına bağlı olarak nikotinin vücuttan atılma süresi 2 ila 11 saat arasında değişiklik gösterir. Tükürük, idrar, kan ve deri gibi döküntülerde aranması halinde nikotin izine rastlanabilir. Hastanın sigara içip içmediği;

* Deri döküntüsünde 1 yıla kadar

* Tükürük testinde 4 güne kadar

* İdrar tahlilinde 20 güne kadar ve

* Kan tahlilinde 10 güne kadar ölçülebilir.

İdrar tahlili uygulanan ve bilinen en ucuz testler arasında gösterilebilir. Tükürük testi içinse en duyarlı sonuçların elde edildiği çalışma tanımlaması yapılabilir. Saç testi her yerde yapılamadığı için güvenilir ancak yüksek maliyetlidir. Kan tahlilleri ise hastalıkların teşhisinin konulabilmesi için en sık kullanılan ve güvenilen yöntemdir.

Kan Tahlillerinin Tamamı Aç Karnına mı Yapılır?

Kan tahlili öncesinde hastanın aç ya da tok karnına hastaneye gitmesi gerektiği ilgili kişi ya da hekim tarafından belirtilmelidir. Her tahlilin aç karnına yapılması zorunlu değildir. Doğru sonuçlar elde edebilmek için özellikle biyokimya testlerinde aç karnına olunması gerekir. Testin sonucunda görülmek istenen işleme uygun olarak hasta adayının önceden bilgilendirilmesi en doğru sonuçlara ulaşmak için zorunludur.

Kan tahlili öncesinde az miktarda su içmenin ise genel olarak bir sıkıntı yaratmayacağı bilinmelidir. Doktor tarafından herhangi bir özel bilgilendirme yapılmaması halinde kan tahlili öncesinde;

* Bir şey yenmemeli ve su dışında sıvı tüketilmemelidir.

* Hayati önem taşıyan kalp ve tansiyon ilaçları dışında basit ilaç ve vitaminler alınmamalıdır.

* Test öncesindeki 24 saat sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Çay, kahve sigarada bulunan kafein glikoz seviyesini artırabilir. Büyüme hormonunun artması, HDL seviyesinin düşmesi, eritrosit, lökosit ve CEA sayılarında yaşanan artış doğru teşhis ve etkili bir tedavi planının önüne çıkan engeller arasında gösterilebilir. Sağlık taramalarının sabah erken saatlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kan tüpleri içerik ve etki açısından; sarı, kırmızı, siyah, mor ve mavi kapaklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı