Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar?

Her yılın takvimi farklı bir ilerleyişe sahiptir. Buna göre dünyanın güneş çevresinde dönüşü 365 günde tamamlandığı ve haftanın günlerinin de bu hesaba göre bir gün kaydığı biliniyor. Bu hesaba göre, bu yıl doğum gününüz pazartesi günüme denk geldiyse, bir sonraki yıl doğum gününüzü salı günlü kutlamanız anlamına geliyor. Fakat takvimler belli bir döngü içerisinde ilerlemektedir. Ve bu döngü sırasında bazı yıllarda takvimler kendisini tekrar eder. Bu durum dört yılda bir yaşanan şubat ayının 29 gün olması ile yani artık yıl ile açıklanabilmektedir. Bu nedenle zaman zaman kaç yılda bir günler aynı olur? diye merak etmekteyiz. Biz de bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar

Artık Yıl ve Takvim Hesaplaması

Bilindiği üzere takvimler dört yılda bir 365 gün değil de 366 günden oluşuyor. Artık yıl olarak adlandırılan bu olgu, 28 gün olarak şubat ayı süresinin dört yılda bir 29 gün olması anlamına gelmektedir. Bu durum yaşanmasaydı, takvim kaç yılda bir tekrarlar sorusunun cevabı yedi yıl olacaktı Çünkü haftanın yedi günü var. Ve yedi yılda bir yaşanan döngü, yedi yıl sonra aynı takvimi kullanmaya olanak verebilirdi. Fakat artık yıl adı verilen hesaplama, bu döngüyü biraz karmaşık bir hale getiriyor. Böylelikle yedi yıllık döngünün üzerine dört yıllık artık yıl süresi de eklendiği zaman, takvimin kendisini tekrar etmesi 11 yıllık süre içerisinde gerçekleşiyor.

Takvim Ne Zaman Aynı Olur?

Kaç Yılda Bir Günler Aynı Olur?

Verilen bu bilgilerden yola çıkılarak örneğin 2015 yılı takviminin 11 yıl sonra, yani 2026 yılında birebir aynı olacağını söylemek mümkün. Bahsedilen yıl artık bir yıl olursa, yani şubat ayı 28 değil de 29 gün çekerse, bu yıla ait olan takvimin kendisini tekrar etmesi 11 yıldan daha uzun bir zamanı kapsayacaktır. Çünkü artık yıllara ait takvimlerin tekrarlaması, 28 yılda bir gerçekleşmektedir. Bunun nedeni yine haftanın yedi günden ibaret olması ve artık yılların ise dört yılda bir gelmesidir. Buradan hareketle yapılacak bir hesaplamaya göre, yedi ve dört sayısının çarpımından elde edilen 28 sayısı artık yıla denk gelen takvimlerin kendisini tekrar ettiği süredir. Artık yıl adı verilen kavram, dünyanın güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saat içerisinde tamamlamasından doğar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı