Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Altının önlemez artışı devam ediyor. Özellikle son yıllarda iyiden iyiye tırmanışa geçen altın, kendi rekoruna her gün bir yenisini ekliyor. Tam altın ve cumhuriyet altında çoğunlukla birbirine karıştırılır. Çünkü görünüş itibari ile hemen hemen aynıdırlar. Halk arasında da bu altınlar arasındaki ayrımı bile pek çıkmaz. İki altın arasındaki durum gerçekte çok farklı olduklarıdır.

Cumhuriyet Altını Hakkında Bilgi

Ata altını olarak ta bilinen cumhuriyet altını 22 ayardır. Ve gram olarak 7,216 gram olmaktadır. 22 mm çapı bulunan altında T.C: Darphanesi tarafından basılır. Altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunuyor. Diğer kısmında ise Hakimiyet Milletindir ibaresine yer verilir. 1923 tarihinin de yer aldığı altın üzerinde basım tarihi de bulunuyor. Atatürk resmi ve Ankara ibaresi de altınların karakteristik özellikleri arasında yer alıyor.

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Tam Altın Hakkında Bilgi

22 ayar olan tam altın gramaj olarak cumhuriyet altınından farklıdır. Ve 7,016 gram olmaktadır. 30 mm olan çapı ile de daha geniş olduğu söylenebilir. Ortak noktalarından biri de T. C: Darphanesi tarafında basılıyor olmasıdır. Ön kısmında Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunur. Bunun yanında basım tarihi de yer alıyor. Diğer kısmında ise Atatürk resmi ve kenar kısımlarında süslemeler olarak yıldız ve nakış süslemeleri yer alıyor. İlk bakışta iki altın arasındaki fark bu süslemelerden ayrılabilir.

Genel olarak çapları, gramajları ve tasarımları arasında farklar bulunuyor. Ata altının kalınlığı diğerine göre çok daha farklıdır. Bu nedenle ağırlıkları arasında da farklı oluşuyor. Genel olarak bu iki altın türünde de işçilikler çok azdır. Bu nedenle ülkemizde yatırım amacı ile en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Altın türlerinde işçilik attıkça alıcının ödemesi gereken işçilik ücreti de bir o kadar artmaktadır.

Esasında en avantajlı ürün gram altın olmaktadır. İşçiliği en az olan bu altın türü, özellikleri alış- satış arasındaki farkın az olması ile de tercih edilmektedir. Bu alanda reşat altını bu altınlardan tasarım olarak farklıdır. Osmanlı simgesinin yer aldığı altın üzerindeki yazılarda Arapça olarak tasarlanmaktadır. Fiyat olarak bu iki altında aynı seviyelerde yer almaktadırlar.

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Yazının tamamını okuduysanız aslında tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farklı belirttik. Ancak tamamını okumaya üşenenler için tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farkı söyleyelim. Her ikisi de 22 ayar olan bu altınlardan; Cumhuriyet Altını 7.216 gram iken, Tam Altın 7.016 gramdır. Aralarında hem şekil itibariyle fark vardır hem de gramaj açısından fark vardır. Gramaj açısından olan bu farkta fiyat bazında kendisini göstermektedir. Yani eğer yatırım amaçlı almak istiyorsanız ikisini de tercih edebilirsiniz. Küçük miktarlarda fiyat farklılıkları olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı