Tantuni Kaç Kalori

Tantuni Kaç Kalori Tantuni Mersin ve Antakya yöresine özgü bir dürüm çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.Çok sevilerek tüketilen bu enfes lezzetten bahsetmemiz gerekir.

Tantuninin hazırlanışında et ve baharatlar kullanılmaktadır.Öncelikle et küçük küpler şeklinde doğranıp daha sonra haşlanır.Bu ete yumuşaklık katar.Hazırlanan et daha sonra saç da içerisine yağ ve baharatlar eklenerek kavrulur.

Tantuni Kilo Aldırır mı ?

Tabi ki içerisine konulan bu malzemeler tantuninizin kalorisini arttırmaktadır.Bu da sizin kilo almanıza sebep olabilir.Tantuniyi çok seviyorsanız ve bunu tüketirken çok fazla kilo almak istemiyorsanız.Kalori miktarını azaltıp kendi tantuninizi evinizde yapmanızı öneririz.

Evinizde diyet tantuni yaparken kullanılan eti ve içerisine konulan yağı azaltmalısınız.Ayrıca dürüm yerine yufka kullanabilirsiniz.Bu şekilde hem çok sevdiğiniz bu lezetten vazgeçmemiş olacaksınız.Hem de diyet yaptığınız için diyetiniz bozulmayacak.Tabi ki her şeyde olduğu gibi bunda da ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.Ne kadar tantuni yiyebilirim diye düşünüyorsanız.Bizim tavsiyemiz haftalık olarak yarım tantuniyi geçmemenizdir.

Günümüz de iki çeşit tantuni tüketilmektedir.İçerisinde sadece et olan ürüne biftek denir.Kuyruk yağı ve et içeren dürüme ise tantuni denilmektedir.

Tantuninin yapılışında kullanılan malzemelerin karbonhidrat ve yağ bakımından değerleri oldukça yüksektir.Tantuni bir adet olarak ortalama 150 gram gelmektedir.Bununda kalori olarak değeri yaklaşık 590 kcal kadardır.

Tantuni çok tercih edilen bir besindir.

Tantuni tek lavaş arasına sarılarak servis edilir.İçerisindeki yağ ve karbonhidrat değeri oldukça fazladır.Ancak protein değeri bakımından çok düşüktür.Tantuninin kalori değeri fazla olduğu için kilo aldırabilir.Diyet yaparken mümkün olduğunca dikkatli tüketmekte fayda vardır.

Bir adet Tantuni 590 kcal dir.

Tantuni Besin Değeri       100 gr.         1 Adet

Karbonhidrat                      44                  66

Protein                                  16                   24

Yağ                                          16                   25

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı