Bilgi

Tapu İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Gayrimenkul alım-satım sürecinde tapu işlemleri pek çok kişiye tarafından oldukça karmaşık ve halledilmesi zor işlemler olarak görülmektedir. Oysa işlemlerin nerede yapıldığı, işlemin gerçekleşmesi için gerekli belgeler ve dikkat edilmesi gereken hususlar bilindiği takdirde tapu işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde halledilmektedir.

Tapu İşlemleri Nerede Yapılır?

Tapu işlemleri konusunun ilk aşaması işlemlerin nerede yapılacağını ve nasıl randevu alınacağını öğrenmektir. Her türlü alım, satım ve devir gibi tapu işlemleri için kişilerin tapu müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Tapu işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin tapu müdürlüklerinde bulunan cihazlardan sıra numarası almaları gerekmektedir. Tapu Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden de başvuru için online olarak sıra numarası ve şifre alınabilmektedir.

Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu işlemleri hakkında karmaşık olduğu düşünülen diğer bir aşama da işlemlerin nasıl yapılacağıdır. Tapu işlemleri alım-satım ve devir işlemleri için oldukça önem taşımaktadır. İşlemlerin aksamaması ve hatasız bir şekilde gerçekleşebilmesi için izlenilmesi gereken aşamalara dikkat edilmelidir.

Öncelikle ilgili gayrimenkulün tapu fotokopisi temin edilmelidir. Sonrasında gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidilerek emlak vergisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer gayrimenkul bir arsa ise arsa sınırları köşe kazıkları ile belirlenmelidir. Eğer bir bina ise DASK’ı ve iskanı olup olmadığı kesinlikle araştırılmalıdır. Gayrimenkulün imar bilgileri kontrol edilmelidir. Belediye imar müdürlüğündeki projede bulunan numara ile tapu senedindeki numara karşılaştırılmalıdır.

Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Belgeler

Sponsorlu Reklamlar

Satıcının ve alıcının tapu işlemleri için temin etmesi gereken belgeler; nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 6 aydan önce çekilmiş alıcı için 2 adet, satıcı için bir adet vesikalık fotoğraftır. Ayrıca satıcının ilgili gayrimenkul için temiz belgesini de temin etmesi gerekmektedir. Ek olarak belediye rayiç belgesi, tapunun aslı ya da fotokopisi, ödeme için kredi kullanılmışsa ipotek belgeleri de temin edilmelidir.

Tapu İşlem Süresi

Tapu işlemlerinin kaç gün sürdüğü konusunda yanlış bir algı mevcuttur. Tapu işlemler kaç gün sürer denildiğinde işlemlerin çok karmaşık olduğu ve sürecin çok uzun olduğu düşünülmektedir. Ancak gerçekte tapu işlemleri sanıldığı kadar uzun sürmemekle birlikte işlem süresi tapu müdürlüklerinin yoğunluklarına göre de değişiklik göstermektedir. Kişilerin her türlü tapu işlemleri için başvuruda bulunmaları ve gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeli sonucunda tapu işlemler kaç gün sürer sorusuna işlemlerin 1-3 gün sürdüğü cevabı verilebilmektedir. Sonuç olarak tapu işlemlerinin kaç gün sürdüğü gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu müdürlüklerinin başvuru yoğunlukları ile ilgili bir durumdur.

Hande Utku Demir

Sakarya Üniversitesi Coğrafya bölümü mezunuyum. Şuanda yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. 7 yıldır blog yazarlığı ve bilgi paylaşımı yapmaktayım. Kaç Gün sitesinde uzun zamandır yazıyorum ve araştırdığım bilgileri en doğru şekilde sizlere sunmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün