Tarçınla Zayıflama

Tarçınla zayıflama, tarçın her yerde bulunabilen en  popüler doğal ilaçlardan biridir.Tarçın hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilimsel araştırmalar hakkında bilgi topladım.

Tarçın ile ilgili zayıflama konusunda bu yazımızı okumanız sağlık açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Tarçın, Tarçın ağacının iç kabuğundan çıkarılan bir baharat türüdür. Özellikle Güney Doğu Asya bölgesindeki ülkelerde bulunur. Tarçın daha yaygın türü Sri Lanka’dan gelmektedir. Gerçek tarçın, Sri Lanka tarçını veya Seylan tarçın olarak da bilinir. Dünyada Seylan tarçınının büyük çoğunluğu Sri Lanka’dan gelmekle birlikte, Çin, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerden de gelmektedir.

Tarçınla Zayıflama

Tarçın ile ilgili bilimsel çalışmalar da  glikoz hiperglisemi de yarıdan fazla azalma sağlandığı belirtilmiştir. Hiperglisemi, yemekten sonra kan dolaşımına aşırı miktarda glikoz salınan bir durumdur. Araştırmacılar, tarçının yemek sonrası hipergliseminin tedavisinde potansiyel bir madde olarak kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

Ayrıca başka bir araştırmada ise diyabet hastalarına 40 gün boyunca günlük olarak 2 veya 6 gram tarçın tükettirildi. Bu sürenin sonunda tarçın tüketen hastaların bulgularında muhteşem sonuçlara ulaşıldı.Hastaların;

Açlık kan şekeri % 18-30 azaldı.

Trigliseridler% 23-29 azaldı.

LDL kolesterolü (kötü huylu kolestrol) % 7-27 azaldı.

Çalışma daha çok diyabet hastalarına dayansa da, kilo kaybı için çok geniş kapsamlı sonuçlar doğurmuştur. Tarçın, insülini azaltarak metabolik sendromu gidermeye yardımcı olabilir. Bu, tarçının zayıflama için faydalı olacağını gösteren bir çalışmadır.

Tarçının Faydaları

Tarçın sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir.Tarçın Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezettlerinden biridir.Tarçının şeker hastalığına karşı önleyici bir özelliği bulunmaktadır.Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.Özelikle romatizmaya karşı önleyicidir.Ses sanatçıları için sesini çok fazla kullanan kişiler içinde tarçın çayı içmeleri önerilmektedir.Faranjit hastalığına karşı vücut direncini arttırır.Tansiyon hastaları için de olukça faydalıdır.Yüksek tansiyona yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Tarçının yorgunluğu giderici bir özelliği bulunmaktadır.Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır.

Zihin yorgunluğunu giderir.Kansere karşı vücut direncini arttırır.

Stresi ve gerginliği yok eder.Migrene karşıda oldukça faydalıdır.

tarçınla zayıflama

Tarçın Nasıl Kullanılır ? Tarçın Çayı Zayıflatır mı ?

Bir bardak içme suyuna,bir adet çubuk tarçın katılarak 5 dakika kadar kaynatılır.Daha sonra süzülür ve akşam yemeklerinde sonra içilir.Uygulama süresi haftalık 4 gündür.

Alerjisi olanların kullanmaması gerekir.

Ayrıca tarçın ve bal zayıflatırmı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı