TBMM Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti, yaklaşık 5bin yıllık Türk tarihinde kurulmuş en uç ve son devlet olarak, dünyanın 17. Büyük ekonomisi konumundaki bir ülkedir. Anayasal Demokrasi, yani Cumhuriyetle yönetilen ülkemizde, Parlementer sistem ile işleyen bir halk meclisi bulunmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi ismindeki halk meclisine, genel seçimlerde partiler tarafından belirlenen adayların oylanması sonucunda üye; yani millet vekili atanır. Çok partili sistem söz konusu olan ülkemizde, bu sisteme 1950’lerde geçilmiş olup, bunun öncesinde tek parti içerisinden adayların vekil olarak seçilmesi söz konusu olmuştur.

Kurucu Mecliste tek partili düzenin tek partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne 50’lerden sonra pek çok parti katılmış ve siyasi ortamda farklı eğilimlerin, parti biçimde seslerini duyurma imkanı ortaya çıkmıştır. Tabii Türkiye Cumhuriyeti oldukça zor şartlar altında kurulmuş bir ülkedir ve Cumhuriyetimizden önce 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Kurucu Meclis ve Gazi Meclis isimleri ile anılan ilk TBMM Ankara’nın Ulus mevkiinde kurulmuştur. Oldukça eski bir binanın restore edilmesi ile inşa edilen meclisimiz, Cumhuriyetin İlanından sonra hemen yanındaki daha yeni bir binaya taşınmış, bunun sonrasında ise, 1961 yılında, bugünkü Kavaklıdere mahallesinde yapılan büyük binaya taşınarak, günümüzdeki halini aldı.

TBMM Ne Zaman Kuruldu İşte Cevabı

1961 yılı, yeni bir binaya geçişin yanı sıra, bir yönetim sistemi değişikliğini de ifade etmekte idi. TBMM ne zaman kuruldu? Sorusunun ülkemizde 3 ayrı cevabı vardır. Birincisi,

  • 1920 Kurucu meclisin açılması
  • 1961 Çok meclisli Sistem (Senatonun kurulması)
  • 1980 Parlementer sisteme geri dönüş

Maalesef, 1961 ve 1980 meclisleri, darbeler neticesinde biçim değiştirmiştir.  Her ne kadar hep ikisi de referandum ile onanmış olsa da, darbe dönemi geçişlerinin sağlıksızlığı günümüzde de hissedilebilmektedir. Ancak biz TBMM ne zaman kuruldu? Sorusuna cevap olarak elbette bu tarihleri değil, kurucu meclisin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 tarihini kabul ederiz. Zira sonrasındaki 2 askeri müdahale meclisin feshini değil, geçici olarak askıya alınmasını ifade etmektedir.

Cumhuriyetin kaçıncı yılı öğrenmek için TIKLA

TBMM ne zaman kuruldu? Sorusuna cevap ararken, kurucu meclisin kurulmasından önce, Samsun’da başlayıp, Amasya, Erzuzum ve Sivas’ta devam eden halk kongrelerini de unutmamak gerekir. Kurucu meclisin ortaya çıkabilmesinde hatırı sayılır bir yeri olan kongreler, TBMM ne zaman kuruldu? Sorusunu sorabilmemiz ve bu günlere ulaşabilmemiz için gerekli olan zeminin hazırlanmasını sağlamıştır. Bu kongrelerde alınan kararlar neticesinde, 27 Aralık’ta Ankara’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk , önderliğindeki Kurucu Meclis üyeleri, Milli mücadelenin fişeğini ateşlemişlerdir. Zaten milli mücadelenin 19 mayıs 1919’da Atatürk2ün Samsuna ayak basmasıyla başladığı kabul edilmiştir.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yeni Türkiye’nin küllerinden doğmuş ordusu ve kıymetli komutanlarının dillere destan mücadelesi sonucu millet olarak, batıyı hüsrana uğratıp, topraklarımızdan atmamız sağlanmıştır. Bu süreçte, cephedeki en küçük rütbeli askerden, Meclis Üyelerine kadar herkesin, yoğun bir özveri ile adeta canı pahasına ulusu müdafa ettiği bilinmektedir. Bunun kaynağı da bu gün TBMM ne zaman kuruldu? Sorusunu sorduğumuz meclisimiz olmuştur. Meclisteki kararlı duruşa tüm milletin verdiği destek neticesinde, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilmiş ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti tüm dünyaya duyurulmuştur. İnanılmaz şartlar altında gerçekleşen bu kurtuluş mücadelesi tüm dünyaya verilmiş muaazam bir ders olarak, tarihimizin en kıymetli sayfalarından birisini teşkil etmektedir.

Güncelleme: 1.11.2018


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir