TC Kimlik No İle Kimlik Bilgilerine Ulaşma

Bu Yazımızda, TC kimlik no ile kimlik bilgilerine bakma, ad soy isim ile kimlik noyu öğrenme konularında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız.

Eski zamanlarda bilgilerimizin doğruluğu ile ilgili bilgi sahibi olmak istediğimiz zaman bağlı olduğumuz ilçenin nüfus müdürlüklerine gitmemiz gerekirdi. Bu nedenden dolayı bütün günümüz harcanıyordu. Hem zaman kaybı oluyor hem de sıra beklerken strese maruz kalabiliyorduk. Artık internet sayesinde hayatımıza kolaylık ve rahatlık sunulmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle hayatlarımız kolaylaştı ve resmi dairelerde sıra bekleme, yoğunluk, zaman kaybının önüne geçmiş olduk.

TC Kimlik No İle Kimlik Bilgilerine Ulaşma

TC Kimlik No Nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş olan 11 haneli rakamlara ve kişiye özel olarak her vatandaş için tek verilmiştir. Bu verilen numaralara TC kimlik numarası adını veriyoruz. TC kimlik numaraları hayatımızın her alanında özel ve resmi kuruluşlarda gerekli olmaktadır.

TC Kimlik No İle Neler Yapılabilir?

MERNİS olan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi tarafından verilmiş olan vatandaşlık numarası sayesinde vatandaşların bütün kimlik bilgileri bilgisayar ortamında aktarılarak veri tabanında kaydı yapılmaktadır. Bu sayede TC kimlik no ile her yerdeki başvurularda kişinin bütün kimlik bilgilerine ulaşmak mümkündür.

TC Kimlik No Sorgulama Nasıl Oluyor?

MERNİS tarafından hazırlanmış web adresinden mümkündür faydalanmak. Yapılması gerekenler; giriş yapıldıktan sonra gerekli butonu seçerek yapmak ve öğrenmek istediğiniz bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz butonlarda online sorgulama kısmında bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etme şansına da sahip olacaksınız.

Kimlik Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri genel Müdürlüğü sitesinde tıklayarak TC kimlik no sorgulama formunu nüfus cüzdanı ile birebir aynı doldurup TC kimlik no sorgulama tuşuna basmalısınız.

Ad Soyad ve Kimlik Bilgileri İle TC Kimlik Numarası Öğrenme:

TC kimlik numarasını, bilmeyen ve hatırlamayanlar ad, soyad ile kimlik bilgilerini kullanarak TC kimlik numarası sorgulama işlemlerini, İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. Bu işlem, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün internet adresinden giriş yaparak kimlik bilgilerinin gerekli boşluklarına doldurulmasıyla sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu arada önemli nokta ad ve soy isim ile birlikte diğer kimlik bilgilerinin tam, eksiksiz olarak bilinmesi boşluklara doğru yazılması işlemi  olduğunu söyleyebiliriz.

TC Kimlik No Ne İşe Yaramaktadır?

TC kimlik numarası, bütün resmi kurumlarda yapılan işlemlerde kullanılmaktadır. Adliye, vergi daireleri, Tapu Müdürlüklerinde ve daha bir çok resmi kurumlarda yapılan işlemlerle ilgili ad, soy isim gibi TC kimlik numarasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle vatandaşların bir çoğu artık vatandaşlık numarası ile TC kimlik numaralarını ezbere bilip kullanmaktadırlar.

TC Kimlikten İsim Bulma?

TC Kimlik bilgilerine sahip olduğunuz birinin ismini bulmak istiyorsanız muhtemelen bu sorguyu yapacaksınızdır. Genellikle internet üzerinden yapılan alışverişte güven kazanmak için kişiler TC Kimlik numarasını verebilmektedir. Ancak verilen TC kimlik numarasının konuştuğunuz kişinin isim soyisimi ile tutup tutmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumda TC Kimlikten isim bulma için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesine girin
  • nvi.gov.tr adresinden kimlik doğrulama yazan kısma tıklayın
  • doğrulama sayfasına TC kimlik numarasını yazın
  • Gelen bilgilerden verilen kimlik numarası ile isim soyisim bilgilerini kıyaslayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı