TC Kimlik Sorgulama (Ad Soyada Göre)

Bu İşlemi Yapmanın Önemi

Devlet kademesi ve diğer kurumlarda Tc kimlik sorgulaması olmadan bir işlem yapmak söz konusu olmamaktadır. Tc kimlik numarası, Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından doğumu gerçekleşen her vatandaşa verilen ve 11 haneden oluşan sayılar kümesi olmaktadır. Anayasada belirtilen kanunlar çerçevesinde her vatandaşı mutlaka Tc kimlik numarasının olması zorunlu tutulmuş olmaktadır. Nüfus cüzdanı olduğu halde Tc kimlik numarası olmayanlar da herhangi bir işlem yapma hakkına sahip değildir. Bu Tc kimlik numarasını öğrenmek için de sorgulama yapmak icap etmektedir.

TC kimlik numarasının bilinmesi kişilerin hayat standartlarında artış meydana getirmektedir. Sosyal, toplumsal, ekonomik, sağlık birden çok alandan bu şekilde yararlanma imkanı sunmaktadır.

TC Kimlik Sorgulama (Ad Soyada Göre)

TC Kimlik Numarasını Sorgulayarak Öğrenme Yolları

Tc kimlik sorgulaması yapmak için iki farklı işlem bulunmaktadır. Vatandaşlar Tc kimlik numaralarını öğrenmek için bu iki yöntemden birini seçme hakkına sahip olmaktadır. İlk olarak nüfus müdürlüğüne giderek orada bulunan görevlilere kimlik ile ilgili bilgilere dair kayıt talebinde bulunmak gerekmektedir. Oradaki görevliler başta Tc kimlik sorgulaması olmak üzere her türlü noktada işlem yapmaktadır.

Diğer bir yöntem ise internet üzerinden sanal olarak yapılmaktadır. Zaman kaybını önlemek açısından bu daha cazip gelmektedir. Nüfus cüzdanı üzerinde bulunan nüfus kayıt yeri, doğum yeri, sıra numarası bilgileri girilmek sureti ile Tc kimlik numarasını sorgulama yapma imkanı bulunmaktadır. Nüfus bilgilerinin doğru girilmesi sonucunda yapılan sorgulama ile 11 haneden oluşan Tc kimlik numarasını kişiye bildirilmektedir.

TC Kimlik Numarasının Olmamasının Sonuçları

TC kimlik numarasının yokluğunda hiç bir şekilde devlet güvencesi altına girilememiş olmaktadır. En başta sağlık hizmetlerinden yoksun olunmaktadır. Doktordan reçete de alınamadığı için eczaneler dahi ilaç vermemektedir. Evlilik işlemleri için de Tc kimlik numarasının olması gerekmektedir. Mahkeme önünde herhangi bir şekilde beyanatta bulunma hakkına sahip olunmamaktadır. Bu yüzden de polis merkezleri yapılan şikayetleri dahi dikkate almamaktadır. Devlet bünyesinde hazırlanan herhangi bir sınava girme hakkı da bulunmamaktadır. Herhangi bir taşınmazın alım satım işlemlerini gerçekleştirme imkanı yer almamaktadır. Bunun ile birlikte su ya da elektrik gibi abonelikler alma imkanı da ortadan kalkmaktadır.

Birinin TC Kimlik Bilgilerini Bulma

Birinin isim ve soyisim bilgilerine sahipseniz ve TC Kimlik Numarasını öğrenip öğrenemeyeceğinizi merak ediyorsanız; Yalnızca isim ve soyisim bilgilerinden TC Kimlik numarasına ulaşmak maalesef mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı