Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin yararları oldukça fazladır. Bu nedenle teknolojinin eğitimde yararları incelenmesi gerekir. Hayatımıza girdiği günden itibaren her an bütünleşik bir şekilde yaşadığımız teknolojinin insana yararları oldukça fazladır. Eğer eğitimde teknolojinin yararları ve zararları incelendiği zaman her ikisi de var olduğu görünecek fakat yararları zararlarına oranla daha fazla olduğu ortaya çıkacaktır.

Teknolojinin çevreye yararları da oldukça fazladır. Eskiden tarım yapılırken bilek gücü ile yapılır ve bir tarla günler boyunca sürülürdü. Ama şimdi çok kısa süre de bir çok kişinin yapacağı işi teknoloji ile yapmak çok kolay. Hayatımızda teknolojinin çocuğa yararları incelendiği zaman çok fazla yararı olmamakta dersek yalan olmaz. Teknolojiyi bilgi kaynağı olarak kullanmadığı müddetçe!

Teknolojinin Yararları 10 Madde Kısaca

 1. İletişimi kolaylaştırır. Gidilmesi günler süren bir mesafede ki bir kişi ile saniyeler içinde iletişim kurabilirsiniz.
 2. İnsan gücüne olan ihtiyacı azaltır. Ağır işleri teknolojik makineler üstlenir.
 3. Sağlık alanının ilerlemesine katkı sağlar. Hastalıklara çözüm bulunmasını sağlar.
 4. Bilgiye daha çabuk ulaşılır. Milyonlarca bilgi bir tık ötenizde yer alır.
 5. Eğitimin gelişmesinde büyük katkıları bulunur.
 6. Matbaa icadı en büyük teknolojik gelişmedir. Bu eğitime yapılan en büyük yatırım diyebiliriz.
 7. Evde büyük bir kolaylık sağlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buz dolabı gibi icatlar hayatımızda oldukça yer edinmiştir.
 8. Sağlımız bozulduğunda neyimiz olduğunu gösterir.
 9. Sağlımıza kavuşmada çözümler sunar.
 10. Zihnimizin hızlı gelişmesini sağlar.

Teknolojinin Yararları Münazara

Okulda artık teknolojinin yararları kısaca anlatılmakta ve gerekli durumlarda teknolojinin yararları kompozisyon istenmektedir. Münazara yapıldığı esnada sorulacak sorular iyi seçilmeli ve gerekli durumlarda sorulmalıdır. Taraflar teknolojinin yararları ve zararları hakkında detaylı bilgi sahibi olması yararlarına olacaktır. Aksi taktir de münazara güzel geçmeyecek ve diğer taraf münazara dışında kalacaktır.

Teknolojinin Eğitime Yararları

Hayatımızın her noktasında eğitim görürüz. Fakat teknolojinin eğitime yararları ve zararları hakkında bilgi edinmekte oldukça fayda vardır. Çünkü edineceğimiz bilgiler bize fayda sağlayacaktır. Eğitime oldukça faydaları vardır.

Teknolojinin eğitime faydaları maddeler halinde

 • Kitaba ulaşmak artık çok kolay,
 • Bilgi istediğimiz anda yanımızda,
 • Akıllı tahtalar betimleme yeteneğini geliştirir,
 • Eğitimin gelişmesini sağlar
 • Bilginin hızlı bir şekilde yayılmasına olanak verir.

Güncelleme: 15.11.2019

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı