2017 Teog Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Teog Sınav Sonuçlarının Açıklanmasına Kaç Gün Kaldı?

Tahmini Tarih Teog Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak: 14 Ocak 2017 (Önceki sınav açıklanma süresi ortalama 50 gündür ve buna göre hesaplanmıştır. Bu sene de yaklaşık bu tarihte açıklanması beklenmektedir.)

Teog 2016 1.Dönem Sınavı 23-24 Kasım tarihinde yapılacaktır.

Teog Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

8.sınıf öğrencileri hayallerindeki liseye yerleşebilmek için TEOG sınavına girip belirli bir yüzdelik dilim başarısını yakalamaya çalışırlar. Ama bu sınava girmek maalesef bu işlerin sonu olmuyor. Çünkü Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına girdikten sonra öğrenciler için beklemenin ilk maratonu başlamış demektir. Bu sürede ki heyecanlı bekleyiş sınava girmekten daha stresli bir süreci kapsar. Teog sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Teog Sonuçlarındaki Yüzdelik Dilim

Milli Eğitim Bakanlığı teog sınav sonuçlarında sıralama yapmak yerine yüzdelik dilim uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu uygulama sınavdan alınan puan ile tercih yapmaktan daha doğrudur. Çünkü puanlar sınavın zorluk derecesine standart saplamalara göre yıldan yıldan değişebilmektedir. Ama yüzdelik dilim öğrencinin girdiği sıralamayı ifade etmektedir. Örnek olarak Türkiye genelinde %10’luk dilime giren bir Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı öğrencisi 1 milyon sınava giren öğrencinin içinde yaklaşık 100.000 sıralamada demektir.

TEOG Ne Zaman Yapılacak?

Teog Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?2016-2017 Eğitim öğretim yılında 2 kez Teog sınavı yapılacaktır. Bu sınavlardan birincisi eğitim yılının ilk dönemi, ikincisi ise eğitim yılının ikinci dönemi yapılacaktır. İlk dönem yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı 23-24 Kasım tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu tarihte öğrenciler okullarında sınava girecekler. Sınavlarda gözetmen olarak başka okullarda çalışan öğretmenler görevlendirilecektir. Yani hiçbir öğretmen görev yaptığı okulda sınav görevi alamayacak. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilecektir.

Teog öğrenciler için zorlu bir süreç gibi görünse de planlı, programlı ve rehber eşliğinde çalışmayla güzel bir puan alınabilecek bir sınavdır. Teog sınavı için Milli Eğitim Bakanlığının okullarda açtığı kurslara katılmanın yararları tartışılmaz bir gerçektir. Bu kurslar ile Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı öğrencileri eksiklerini giderebilir konu tekrarı yapabilirler.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı