Terleme Kilo Verdirirmi

Terleme Kilo Verdirirmi, spor yapımında terleme yaptığınız egzersizlerin yağ yakan nitelikte olduğunun göstergesi olabileceği gibi sıcak ve bunaltıcı bir gün olduğunun da göstergesi olabilir.

Terleme işlemi vücudumuz için sadece yağ yakma işlemini temsil etmez aynı zamanda vücut yapımızda terleme söz konusu olduğunda vücut ısısının da dengesi sağlanmış olur.

Yağ yakma potansiyelinizin ne denli düzeyde olduğu sizlerin egzersiz çalışmalarına bağlı olarak belirlenir. Eğer yoğun tempolu bir egzersiz çalışması yapıyor iseniz o vakit terleme esnasında yağ yakımı da gerçekleşiyor demektir.

Bazı kişiler yazın sıcak havalarda kalın kıyafetler giyerek terlemenin yağların yakımına etki edeceğini düşünmektedir. Lakin durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir. Yazın sıcak havada sadece kalın giyinip oturmanın hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Terleme olarak adlandırdığımız işlem vücut ısısının yükselmesi sebebiyle düşürmek amacıyla beynin ter bezlerine komut vermesi sonucunda oluşur. Terlemenin yağ yakımında etkili olmasının nedeni çok hareket eden ve etkili egzersizlerde bulunan kişiler enerji sağlamak amacıyla vücuttan yağ alımı yaparak fonksiyonlarını işlerler. Bu neticede şunu söyleyebiliriz ki ne kadar enerji o kadar yağ çekilmesi demektir. Yani sizler ne kadar enerjiye ihtiyaç duyarsanız yağ hücreleriniz o denli yok azalma gösterir. Sadece sıcak havaların etkisi ile terleme konusunda yağ yakımı gerçekleşmez. Bilmelisiniz ki kış mevsiminde de yapacağınız egzersizler ile her ne kadar çok terleme işlevi gözlemlenmese de yine de soğuk havada dahil yapacağınız egzersizler yağ yakımına etki etmektedir.

Terleme Kilo Verdirirmi

***Pilates, esneme, egzersiz hareketleri ve yoga kişinin fonksiyonel olarak kişinin sağlıklı bir vücut elde etmesine yardımcı olur.

Yağ Yakımına Yardımcı Egzersizler

Koşu

Kendinizi hem formda hem de sağlıklı bir birey olarak hayal ediyorsanız günlük egzersizlerinize koşuyu eklemenizi öneririz. Koşmak aynı zamanda terleyerek yağ yakma alanında da oldukça etkilidir. Koşu yaparken yanınızda su götürmenizi ve egzersizlerinizi yaparken su tüketimine özen göstermenizi öneririz. Çünkü vücut terleme yapınca her ne kadar toksinler atılıyor olsa da vücudunuz terleme ile su takviyesine de ihtiyaç duyacaktır.

İp Atlama

İp atlamak zayıflatırmı ne kadar yağ yakılır.İp atlayarak sağlıklı ve etkili bir şekilde yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz.

Sıcak Yoga

Sauna gibi sıcak buhar odalarını tercih ederek de sağlıklı ve etkili bir şekilde yağ yakımına katkıda bulunabilirsiniz. 30 dakikalık bir sauna seansında bulunmak 10 km koşu ile eşdeğerdir.

Sonuç

Terleyerek zayıflama işlemi doğal yollar ile uygulandığı vakit yağ yakıcı nitelikte verimli sonuçlar elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Lakin yukarı da da belirttiğimiz üzere sadece terlemek amaçlı kalın giysiler giyerek veya hareketsiz olacak şekilde vücudunuzun ısınmasını sağlayarak yağ yakımına yardımcı olmuş sayılmazsınız. Sonuç olarak altını çizerek açıklayalım terleme kilo verdirirmi?

Terleme işlemini verimli bir şekilde egzersiz hareketleri ile yaparsanız o vakit etkili bir şekilde zayıflamanın oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Aksi takdirde vücut ısınızın yükselmesinin hiç bir önemi yoktur. Daha fazla vücut ısınızın dengesi bozulur ve sağlıken problemli bir süreç geçirme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı