Sınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

2018 Tıpta Uzmanlık Sınavı Ne Zaman? (TUS) Başvuruları Ne Zaman?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi Sınav Tarihi:

Tıp fakültesi mezunlarına özel bir sınav olan TUS, uzmanlık eğitimi almak isteyen tıp mezunları için bahar ve sonbahar dönemlerinde düzenlenen sınavın adıdır. ÖSYM tarafından yayınlanan 2017 takvimine göre sonbahar TUS sınav başvuruları 2-19 Ağustos arasında yapılacak.

TUS nedir?

Tıp fakültesinden mezun olanların eğitimlerine devam ederek, uzmanlık kazanmalarını sağlayan sınavın adındır. İki bölümden oluşan sınavın ilk gölümü; tıp İngilizce terimlerinden oluşuyor. İkinci kısmı ise, derslerle ilgili bilimsel soruları kapsıyor. Birinci bölümde başarılı olamayan adaylar ikinci bölüme giremiyor. TUS; İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılıyor.

Birinci sınav hakkında bilgi: İngilizce

İlk etapta İngilizce imtihanını geçmek zorunda olan adayların en az 50 puan almaları gerekiyor. Adayla 100 soru soruluyor. Sınavda 20 paragraf ve her paragraftan oluşturulan 5 adet sorular yer alıyor. Dikkat edilmesi gereken husus, yanlışların doğruları götürmesidir. Bu nedenle adayların bilmedikleri ve tahmin etmekte çok zorlandıkları soruların cevabını vermemesidir.

2011 senesine kadar TUS’un ilk aşaması olan İngilizce testinden ÜDS ve KPDS gibi sınavlara katılım gösteren muaf olabiliyordu. Ancak 2011’de yapılan değişiklikler sonucunda bu durum ortadan kaldırıldı ve tıpçılara özel olarak hazırlanılan İngilizce testine katılım zorunlu hale getirildi.

2017 Tıpta Uzmanlık Sınavı Ne Zaman? (TUS) Başvuruları Ne Zaman?

İkinci sınav hakkında bilgi: Bilim

Birinci sınavdan geçenler Bilim testine de katılma hakkı elde eder. Bu sınav, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde yapılıyor. Birinci oturumda temel tıp bilgilerinin yer aldığı 120 adetlik b ir soru soruluyor. İkinci oturumda ise klinik tıp bilimine dair 120 adet soru soruluyor. Toplamda 240 adet soruya cevap vermek durumunda olan adaylar, başarılarına göre herhangi bir uzmanlık alanı seçebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  2020 TYT Kaç Gün Kaldı, Geri Sayım Sayacı

Sınava nerede hazırlanılabilir?

TUS’a girecek adaylar için dershanelerde hazırlık yapabilir. Bununla beraber son zamanlarda popüler olmaya başlayan uzaktan eğitim programlarına da katılım gösterilebilir. Türkiye’nin en zor, dünyanın ise ikinci en zor bilimsel sınavı içerisinde yer alan TUS için en iyi hazırlık yeri dershaneler olabilir. Anlaşılmayan konuların doğrudan hocalara sorulması ve tartışmalı ders işleme yöntemi sayesinde konuların daha iyi kavranabilmesi mümkün olabilir.

Türkiye’nin en zor bilimsel sınavına girecek adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün