Tırnak Kaç Günde Uzar?

Tırnaklar Kaç Günde Uzar?

Tırnak, insan parmak uçlarına yerleşmiş bir tabakadır. Tırnakların birçok görevi vardır. Bu görevlerden en önemlisi küçük nesneleri tutarken tırnakların bize sağladığı yardımdır. Küçük nesneleri tutarken tırnaklarımızın ucuyla tutmaya çalışırız. Bu tırnakların işlevlerinden biridir. Ayrıca parmakların tam ucunda bulunan yumuşak kısmında tırnaklar tarafından korunduğunu söyleyelim.

Tırnakların yapısı ve kalınlığı birçok etmene göre değişmektedir: Kişinin yaşına göre tırnak kalınlığı değişkenlik gösterir. Kişinin yaptığı mesleğe göre tırnak kalınlığı değişkenlik gösterir.

Tırnaklar Günde Kaç CM Uzar?

Birçok kişi tırnaklar kaç günde uzar diye araştırmaktadır. Bu araştırmaların birçok sebebi olmakla birlikte genellikle bayanlar eline görsel açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak için bir miktar tırnaklarını uzatabiliyor. Bu araştırmayı yapanların birçoğunun da gitar çalmak için tırnaklarını uzattığını araştırmalarımızın sonucunda gördük. Gitar çalarken pena yerine tırnakları kullanmak bazen daha kolay ve kullanışlı olmaktadır.

Peki tırnaklar kaç günde ne kadar uzar?

Tırnaklar günde ortalama olarak 0,01 milimetre uzamaktadır. 

Tırnaklar 10 günde 0,1 milimetre uzar.

Tırnaklar 30 günde 0,3 milimetre uzar.

Tırnaklar 100 günde 1 cm uzar. 

Tırnaklar 300 günde 3 cm uzar.

Tırnaklar bir yılda yaklaşık 3,5-4 cm arası uzar.

Tırnak Kaç Günde Uzar?

Tırnaklar Nasıl Uzar ?

Tabi kide bu uzama oranını değiştiren birçok etken vardır. Bunlardan bazıları: Kişisel bakım, yaş, aktarılan kalıtsal özelliklerdir. Bunun yanında çeşitli çevresel etkenlerde tırnakların çabuk uzamasında etkilidir. Günde 3-4 kere bulaşık yıkayan bir bayan ya da her gün denize girip saatlerce su ile ilgilenen kişilerin tırnakları daha çabuk uzar. Ayrıca her insanda ayak tırnaklarının el tırnaklarına oranla daha yavaş uzadığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise el tırnaklarının hareketinden ve kalbe olan yakınlığından dolayı daha çok beslenmesidir. Çünkü el parmaklarımızı neredeyse her iş için kullanırız. Bu kullandığımız zamanlarda elimizdeki kan dolaşımı hızlandığı için tırnaklarımızda bu kan dolaşımından gelen bol oksijen ve besinden faydalanır ve daha çabuk uzar. Ayrıca halk arasında bilinen bir atasözü de tırnaklar ile ilgili şöyle bir bilgiyi bize sunmaktadır. Saç, sefadan, tırnak cefadan uzar. Bu atasözüne göre de insan mutlu, neşeli ve keyifli olursa saçı uzar, gam ve keder, acı çektiğinde ise tırnağı uzar. Halk arasında böyle bir inanış bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Beyler bayanlar bir insan tırnağı saniyede 1 nanometre uzar, günde 86.40 nanometre ayda 2.592.000 Nano metre buda milimetre olarak =2,59200 birazda sadeleştireyim 2.5 milimetre 1 ayda uzuyor. Bazı insanlarda daha hızlı, bazı insanlarda daha yavaş uzuyor.

  2. Tırnaklarnı uzatmak ya da tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek isteyen arkadaşlar Mixup Sulphur kullanmayı denesin. Watsons’larda ya da internette satılıyor. Suyla temasın tırnak uzamasına yardımcı olduğu bilgisi de doğru değil. Su, cildi ve tırnağı kurutur. Banyodan sonra cildinizin ben kadar gergin ve kuru olduğuna dikkat edin. Hem saça heö tırnağa iyi gelen şey nemlendirmektir. Doğal yağlarla masaj yapmak tırnağı uzatır ve esneklik kazandırır ki tırnak böylece daha az kırılır. Azmedin ve tırnak yemeyi bırakın, iş, okul, özel hayatta hoş karşılanmıyor.

    1. Bu uzama kişiden kişiye değişir, ortalama 1 haftada 0,3 cm uzamaktadır. Su ile gün içinde sık sık elinizi yıkar veya temas ederseniz bu süre daha kısa olacaktır.

    2. of bnde tırnak yiyorum ama uzamasını da çok istiyorum sonra biyerlere takılıyo kırılıyo bnde orayı düzeltme amacıyla kesmek zorunda kalıyorum :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı