Tırnak Kaç Günde Uzar?

Tırnaklar Kaç Günde Uzar?

Tırnak, insan parmak uçlarına yerleşmiş bir tabakadır. Tırnakların birçok görevi vardır. Bu görevlerden en önemlisi küçük nesneleri tutarken tırnakların bize sağladığı yardımdır. Küçük nesneleri tutarken tırnaklarımızın ucuyla tutmaya çalışırız. Bu tırnakların işlevlerinden biridir. Ayrıca parmakların tam ucunda bulunan yumuşak kısmında tırnaklar tarafından korunduğunu söyleyelim.

Tırnakların yapısı ve kalınlığı birçok etmene göre değişmektedir: Kişinin yaşına göre tırnak kalınlığı değişkenlik gösterir. Kişinin yaptığı mesleğe göre tırnak kalınlığı değişkenlik gösterir.

Tırnaklar Günde Kaç CM Uzar?

Birçok kişi tırnaklar kaç günde uzar diye araştırmaktadır. Bu araştırmaların birçok sebebi olmakla birlikte genellikle bayanlar eline görsel açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak için bir miktar tırnaklarını uzatabiliyor. Bu araştırmayı yapanların birçoğunun da gitar çalmak için tırnaklarını uzattığını araştırmalarımızın sonucunda gördük. Gitar çalarken pena yerine tırnakları kullanmak bazen daha kolay ve kullanışlı olmaktadır.

Peki tırnaklar kaç günde ne kadar uzar?

Tırnaklar günde ortalama olarak 0,01 milimetre uzamaktadır. 

Tırnaklar 10 günde 0,1 milimetre uzar.

Tırnaklar 30 günde 0,3 milimetre uzar.

Tırnaklar 100 günde 1 cm uzar. 

Tırnaklar 300 günde 3 cm uzar.

Tırnaklar bir yılda yaklaşık 3,5-4 cm arası uzar.

Tırnak Kaç Günde Uzar?

Tabi kide bu uzama oranını değiştiren birçok etken vardır. Bunlardan bazıları: Kişisel bakım, yaş, aktarılan kalıtsal özelliklerdir. Bunun yanında çeşitli çevresel etkenlerde tırnakların çabuk uzamasında etkilidir. Günde 3-4 kere bulaşık yıkayan bir bayan ya da her gün denize girip saatlerce su ile ilgilenen kişilerin tırnakları daha çabuk uzar. Ayrıca her insanda ayak tırnaklarının el tırnaklarına oranla daha yavaş uzadığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise el tırnaklarının hareketinden ve kalbe olan yakınlığından dolayı daha çok beslenmesidir. Çünkü el parmaklarımızı neredeyse her iş için kullanırız. Bu kullandığımız zamanlarda elimizdeki kan dolaşımı hızlandığı için tırnaklarımızda bu kan dolaşımından gelen bol oksijen ve besinden faydalanır ve daha çabuk uzar.

Bir önceki yazımız olan Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 2,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Furkan dedi ki:

  Bir el tırnağı kökten ortalama ne kadar sürede uzar.

 2. Esendere dedi ki:

  Tirnagimi yiyorum yemezsem kac gündür uzar acil yorum

  1. Kaç Gün dedi ki:

   Bu uzama kişiden kişiye değişir, ortalama 1 haftada 0,3 cm uzamaktadır. Su ile gün içinde sık sık elinizi yıkar veya temas ederseniz bu süre daha kısa olacaktır.

 3. sjsjsjsjjsjjsjsjsjsjsjjsjsjsjsjsjjj dedi ki:

  neden ya!!!! ben kurban bayramına kadar uzatmak istiyorummm:(:(:(:(

 4. Selam dedi ki:

  Benimde uzamiyor hem benim ayak tirnaklarim bir gunde up uzun oluyor

  1. Anonim dedi ki:

   Ne ayak tırnağıymış arkadaş .Işık hızı bile daha yavaş

   1. Anonim dedi ki:

    ayak tırnakları el tırnaklarına göre 4 kat daha hızlı uzar

 5. anomin dedi ki:

  tırnagım hic uzamıyor :-( :-(

  1. AHMET dedi ki:

   ÖLDÜNDE HABERİN Mİ YOK