Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?

Trabzonspor ne zaman kuruldu? Trabzonspor Kuruluş Tarihi Nedir? Trabzonspor kim tarafından kuruldu? Trabzonspor renklerini kim belirledi? siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu yazımızda yanıtlara yer verdik. Trabzonspor ne zaman kuruldu? işte cevabı…

Trabzonspor Hangi Yıl Kuruldu?

Trabzonspor Kuruluş Tarihi Nedir?

Trabzon’un gençspor kulüpleri bir nevi GS ve FB’si olarak nitelendirilen İdmanocağı ve İdmangücü kulüpleri arasında rekabet oldukça fazlaydı. Trabzonspor’un kuruluşu esnasında da bu rekabet kendini göstermeye devam etmiş ama kulübün kurulmasına da katkı sağlamıştır. Her ikisi de oldukça ünlü ve büyük kulüpler olan fakat bir araya gelerek Trabzonspor’u kurmayı asla kabul etmeyen kulüpler, TS’yi kendi bünyelerinde kurmak istiyorlardı. Kısaca Karadenizli inadı olarak adlandırılan bu duygular, 2. lig çoktan başlamış ve Anadolu’nun tüm takımları maçlarına başlamış olmasına rağmen, Karadeniz’den bir takım çıkmasına izin vermiyordu.

Trabzonspor ne zaman kuruldu? sorusunun yanıtına gelecek olursak, 21 Haziran 66’da İdmanocağı, Yıldızspor ve Martıspor birleşerek TS’yi kurdu, fakat bazı prosedürleri gerçekleştirmeyi unutunca maçları askıya alındı. İki ay sonra bu kez İdmangücü atağa geçiyor Martıspor ve Yolspor ile birleşen İdmangücü, kırmızı ve beyaz renklerdeki Trabzon Gençlik Kulübü’nü kuruyor. Trabzon 1966—1967 sezonunda bu kulüp tarafından temsil ediliyor.

Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?

İdmanocağı Karadeniz takımını İdmangücü’nün temsil etmesini kabul edemiyor ve danıştay davası açıyor. Danıştay davayı haklı görerek kabul ediyor, fakat bu iki kulüp yine bir araya gelmek istemiyor ve kendi renkleriyle Trabzonspor’u kurma isteğini dile getiriyor. O dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, iki kulüp birleşmezse takımın asla kurulamayacağını söyledi. Fakat bu kez de renkler problem oldu. İdmanocağılılar sarı—kırmızı, İdmangücülüler yeşil—beyaz renkleri kullanmak istediler. Renk tartışmaları Trabzon’da devam ederken, Ankara’da Orhan Şeref Apak’ın da kulağına gidiyor.

Peki resmi olarak Trabzonspor ne zaman kuruldu? Sonunda her iki kulüp de bir renk seçiyor, İdmanocağı bordoyu, İdmangücü de açık maviyi tercih ediyor. Kendi renklerine benzerlik olması için bu seçimlerde yakın renkler kullanıyorlar. Ve arzu edilen Karadeniz takımı Trabzonspor, bu kulüplerin dışında Karadenizgücü ve Martıspor’un katılımlarıyla 2 Ağustos 67’de kuruluyor.

Halen Türk Futbol tarihinde yer alan ve önemli başarılara imza atan Trabzonspor, Türkiye’de 4 büyükler olarak adlandırılan Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor olarak ülkemizi temsil etmektedir. Tarihinde pek çok başarısı bulunan TS’nin şampiyonluklarından da bahsedelim.

Trabzonspor Şampiyonlukları;

1975 -1976 sezonunda ilk şampiyonluğunu alan TS’nin son aldığı şampiyonluk ise 2010-2011 sezonundadır. Ayrıca kulüp tarihinde 8 kez Türkiye kupası alarak büyük bir başarı elde etmiştir. Ayrıca 2009-2010 sezonunda da süper kupa almıştır. Kulübün tüm başarıları için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fenerbahçe Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Beşiktaş Ne Zaman Kuruldu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı