Turgut Özal Ne Zaman Öldü?

Türkiye’nin sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ne zaman öldü? Özal nerede suikasta uğradı?

Turgut Özal Kimdir ?

Ülkemiz tarihinde büyük başarılara imza atmış bir devlet adamı olan Turgut Özal kimdir, hangi tarihte doğdu, hangi okulda okudu, Turgut Özal Ölüm Tarihi, Zehirlenerek mi Öldü? sorularını ele alacağız.

Hayatı

Babası banka memurluğu yapan Mehmet Sıddık Özal, annesi ise ilkokul öğretmeni Hafize Hanım olan Turgut Özal, kısmen Kürt kökenliydi. Çocukluğunun bir dönemi pilot olma isteğiyle geçiren Özal, Silifke beldesine taşındıktan sonra, bir eşeğin üzerinden düşerek kolunu sakatlamış ve bir kolu diğerine göre daha kısa kalmıştır.

Bu durum pilot olma isteğinden zorunlu olarak vazgeçmesine sebep olmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nden 1950’li yıllarda mezun olan Turgut Özal, bir süre mühendislik yaptıktan sonra siyasete atılmıştır. Turgut Özal Ne Zaman Öldü? sorusuna gelecek olursak, net olan tek cevap ‘siyasi kariyerine başladıktan sonra’ olacaktır. 1977 genel seçimlerinde Millî Selamet Partisi İzmir milletvekili adayı olarak boy gösterdi; ancak seçilemedi.

43. Hükümet zamanında Başbakanlık Müsteşarlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar vekilliği görevlerine getirildi. Özal, 24 Ocak Kararları’nın mimarı olarak ünlendi ve görev yaptı. Türkiye’nin 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından, bu politikalarını devam ettirmek gayesiyle Bülend Ulusu Hükümeti’nde Başbakan yardımcılığı görevine getirildi. Böylece ekonomi işlerinin yürütülmesi yetkisi eline verildi. Bu göreve getirilmesinin 22. Ay dönümünden sonra, 14 Temmuz 1982 yılında istifa etti. Ancak ülkeye hizmet etme aşkı devam eden Turgut Özal çalışmaya devam etti.

Turgut Özal Ölüm Tarihi

Turgut Özal Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin hem Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış olan tek başbakanı ve cumhurbaşkanıdır. 45. ve 46. hükümetlerin başbakanı olarak görev yapan Özal, başta ekonomik alanlar olmak üzere Türkiye’nin yürütülen politikalarında köklü değişiklikler yapmıştır. Turgut Özal Ne Zaman Öldü? Turgut Özal, 17 Nisan 1993’te 5 ülkenin bulunduğu 12 gün süren Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Özal’ın cenazesine Türkiye’nin her yanından yüz binlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Turgut Özal ne zaman öldü? sorusunun cevabı hala tartışılmaktadır. Çünkü eşi tarafından limonatasına arsenik katıldığı ve zehirlendiği yönünde iddialar ortaya atılmıştır. Özal’ın eşi Semra Özal, iddialarına delil olarak Amerika’da saç örneğini tahlil ettirdiğini öne sürmüştür. Ölümünden yıllar sonra bu konu araştırılmak üzere mezarı açıldığında zehir bulgusuna rastlansa da, kesin olarak ölüm zamanı ve nedeni belli değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı