Turizm Haftası (15-22 Nisan)

Turizm Haftası Ne Zaman?

Turizm haftası her yıl 15 Nisan 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca turizmin önemi ve ülkemiz için değeri anlatılır.

Turizm Haftası Nedir?

Turizm haftası  ülkemizde turizmin önemini kavrayabilmek, kavratabilmek, turizmi doğru bir şekilde anlatabilmek, ülkemizdeki nadide güzellikleri tanıtabilmek için kutlanan özel bir haftadır. Ülkemizin ekonomisine turizmin katkısı düşünüldüğünde turizm haftası bizim ve ülkemizin geleceği için önemli bir haftadır.

Turizm Nedir?

İnsanların vakitlerini değerlendirmek, rahatlamak için yaşadığı yerden uzaklaşıp farklı bir yerde yaptığı tüm faaliyetlere turizm denir. Ülkemiz turizm açısında zengin kaynaklara sahip bir konumdadır. Ülkemiz birçok turizm çeşidini bünyesinde barındırır. Ülkemizde bulunan turizm çeşitlerinden bazıları:

 • Deniz turizmi, (Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarımız tüm dünyadan turistler çekmektedir. Ayrıca yerli turistlerin de yazın en çok tercih ettiği turizm çeşidi deniz turizmi’dir.)
 • Termal turizm,(Ülkemizde Afyonkarahisar, Kütahya, Yalova gibi bölgeler termal tesisler açısından zengindir. Şifalı sulara sahip kaplıcalarda termal turizm oldukça popülerdir.)
 • Yayla turizmi, (Özellikle Karadeniz bölgesinde bulunan yaylalar yazın turizmcilerin ilgi odağı olmaktadır.)
 • Macera turizmi,
 • Dağ turizmi,
 • Kış sporları turizmi, (Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken kayak tesisleri dünyanın sayılı tesisleri arasındadır ve her yıl binlerce kış sporu seven turistleri ağırlamaktadır.)
 • Akarsu turizmi, (Akarsular bakımından zengin olan ülkemizde akarsu turizmi yapılmaktadır.)
 • Kültür turizmi.(Tarihi boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış ülkemiz kültür bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle kültür turizmi adına her yıl yabancı turistler ülkemize gelmektedir.)

Ve daha birçok turizm alanında ülkemiz zengin kaynaklara sahiptir.

Dünya’da ve ülkemizde turizme artık bütün ülkeler gereken önemi vermeye başlamıştır. Ülkemizde turizm bacasız sanayi olarak tanımlanmaktadır. Bunun turizm için yapılan en güzel benzetmelerden birisidir. Çünkü turizm sektörü az yatırımla hem büyük istihdam hemde büyük kazanç sağlayan bir hizmet çeşididir. Turizm ülke ekonomisine çok büyük gelir kaynağı olarak destek olmaktadır. Dünyada son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay turizmi çalışmaları büyük ses getirmiştir. Bu çalışma da Amerika gibi ekonomi devi ülkelerin bile turizme ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Turizm Haftası

Türkiye’de turizm için çalışmalar 1980’li yıllarda görülmektedir. Bu tarihten önce turizm sektörünü akışına bıraktığımız görülür. Bu tarihten önce nadiren de olsa turlar ve turizm çalışmaları görülse de 1980’li yıllarda turizmin önemi daha çok anlaşılmış ve uzun yıllar süren çalışmalar sonunda Türkiye dünya ülkeleri arasında turizm denince hatırı sayılır bir ülke haline gelmiştir. Ülkemiz hem iç turizm hem de dış turizmi 4 mevsim canlı tutmayı başarmaktadır. Özellikle turizm için gerekli olan havayolu taşımacılığı ülkemizde son yıllarda daha çok geliştiği için turizme de etkisi çok olmuştur. Önceki yıllara kıyasla ülkemiz daha çok turist çekmektedir. Bu hem tanıtımların hem de havayolu, deniz, demiryolu gibi birçok alanda taşımacılıkta ülkemizin gelişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle 3.havalimanı projesiyle Türkiye hem turizm hemde taşıma anlamında artık dünya devi olmaya hazırdır.

Turizm Haftası Etkinlikleri

Turizm haftasında birçok etkinlik planlanmakta olup bu etkinliklerin bazıları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın destekleri ile seminer, sempozyum ve panel düzenlenmektedir.
 • Turizm haftasının önemini belirten yarışmalar düzenlenmektedir.
 • Birçok şehrimizde turizm değeri olan bölgelere geziler düzenlenmektedir.
 • Okullarda belirli gün ve haftaların içinde kutlanan turizm haftası için kutlama programları yapılmaktadır. Bu kutlama programlarında genel olarak bilgilendirici yazılar okunur, şiirler okunur, yarışmalar yapılır. Öğrencilere turizmin değeri anlatılır.

Turizm Haftası Ne Zaman Kutlanıyor?

Turizm haftası her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kalan hafta kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı