Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

0
8
Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Türk Polis Teşkilatı ne zaman kuruldu? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Böyle bir sorunun merak edilmesinin en büyük sebebi ise polis teşkilatı gibi önemli bir kuruluşun ve görevi ülke vatandaşlarının canını, malını korumak olan bir teşkilatın ne zaman, nerede, neden kurulduğu hakkında bilgi edinme isteğidir. Bu yazımızda Türk Polis Teşkilatının ne zaman ve hangi dönemde kurulduğunu ele alarak Türk Polis Teşkilatının genel görevlerine değinmeye çalıştık. Umuyoruz ki yazımızı okuduktan sonra sadece Türk Polis Teşkilatı ne zaman kuruldu? Sorusuna cevap bulmamış ve aynı zamanda Türk Polis Teşkilatı hakkında genel bir bilgiye de sahip olmuş olursunuz.

Türk Polis Teşkilatı ne zaman kuruldu? Sorusuna kesin bir tarihle cevap vermek gerekirse, Türk Polis Teşkilatının 10 Nisan 1845 tarihinde kurulduğunu söyleyebiliriz. Kamu düzenini ve Türkiye halkının can ve mal güvenliğini sağlamaya çalışan Polis Teşkilatının önemi ise, devletin var olma sebeplerinde yatmaktadır. Devletler, insanlarının ve halklarının güvenliklerini sağladıkları sürece saç ayaklarından birisi olan “Güvenlik” ilkesini sağlayabilirler. Güvenlik ilkesini sağlamak içinse belli organlara ve kurumlara ihtiyaç duyulmaktadır. Asayişin sağlanmadığı her yerde farklı otoriteler ortaya çıkmakta ve bu otoriteler kendi kurallarını kendileri koyarak yola devam etmektedirler. Hal böyle olunca her devletin de yaptığı gibi Türk Polis Teşkilatı ne zaman kuruldu? Sorusunun cevabı olan tarih 10 Nisan 1845’te gerekli adımlar atılmış ve Türk Polis Teşkilatı kurulmuştur.

Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Türk Polis Teşkilatının kurulmasıyla birlikte Osmanlı Devleti asayiş kontrolünü kendi kurumlarından birisi aracılığı ile yapmaya başlamış ve Osmanlı topraklarında yaşayanların can ve mal güvenliğini koruma yolunda büyük adımlar atmayı başarmıştır. Her yeni kurumda olduğu gibi Türk Polis Teşkilatının da kurulduğu ilk dönemlerde aksaklıklar yaşanmış ancak sonrasında bu aksaklıklar giderilerek Türk Polis Teşkilatı ne zaman kuruldu? Sorusuna verdiğimiz cevap olan 10 Nisan 1845 tarihindeki Türk Polis Teşkilatından çok daha modern ve çok daha gelişmiş bir devlet kurumu ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here