Türkiye Nüfus Sıralaması (2020)

Türkiye, Avrupa’nın nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkelerinden biri durumunda. Ülkede yapılan son nüfus tespiti 2018 senesinde yapıldı. İllere göre tek tek veriler açıklanırken, son yıla göre yaklaşık 950 bin civarında bir artışın gerçekleştiği görüldü. Zaten son 10 yıllık verilere baktığımız zaman Türkiye nüfusunun genellikle her sene özelinde 1 milyon civarında arttığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin son açıklanan 31 Aralık 2018 tarihindeki sonuçlara göre resmi nüfusu 82 milyon 3 bin 882 şeklindedir. Ülkemiz ilk defa 80 milyon baremini bu seneyle beraber aşmış oldu. Erkek ve kadın oranlarının da birbirine çok yakın olduğu ortaya konmuştur. Bu yazımızca Türkiye’de en kalabalık nüfusa sahip şehirleri verileriyle beraber sunacağız.

Türkiye Nüfus Sıralaması

En Kalabalık Şehir İstanbul

2018 adrese dayalı nüfus kayıt sonuçlarına göre çok da sürpriz sonuçlar yok. Özellikle Türkiye’nin lokomotifi diyebileceğimiz 3 büyük şehrin sıralamasında bir değişiklik görünmüyor. İstanbul yine ülkenin nüfus anlamında açık ara farkla en kalabalık şehri durumunda. 2018 sonuçlarına göre İstanbul’un güncel nüfusu 15 milyon 30 bin civarındadır. Buna göre İstanbul’da yaşayan insan sayısı ülkede yaşayan insan sayısının neredeyse 5’te 1’ine tekabül etmektedir. İstanbul aynı zamanda çok sayıda mülteci göçü de almıştır. Özellikle bazı semtlerde Suriyeli mültecilerin yoğunluğu dikkat çekicidir. Bu kayıt dışı verileri de düşündüğümüz zaman İstanbul’da yaşamanın zorlukları ortaya bir kez daha konmuştur. Her şeye rağmen İstanbul ticaretin, kültürün ve ekonominin merkezi olmaya devam etmektedir.

İllere Göre Nüfus Sıralaması

Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olan başkent Ankara’nın nüfusu son verilere göre 5 milyon 455 bin civarındadır. Ankara bürokrasinin merkezidir ve bu yüzden birçok resmi kuruluş bu noktada yer alır. Ankara’nın önemli bir kesimini memur ve bürokratlar oluşturur. Türkiye’nin 3. büyük şehri olan İzmir de nüfusu artan şehirler arasındadır. İzmir’in güncel nüfusu 4 milyon 280 bin küsurdur. Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak 5.5’i bu şehirde ikamet etmektedir. İzmir’i Bursa ve Antalya gibi şehirler takip etmektedir. Adana, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa ,Kocaeli gibi şehirleri de akabinde sayabiliriz. Türkiye’nin nüfus açısından en düşük olan şehri Bayburt’tur. Bayburt’un nüfusu sadece 80 bindir. Bayburt dışında Tunceli, Ardahan ve Kilis de düşük nüfuslarıyla dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı