Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Küçük çocukların yetiştirilmesi aşamasında aileler için en zorlayıcı olan kısım tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi zor fakat oldukça önemli bir eğitimdir. Aileler tarafından en merak edilen sorular ise bebeklerde tuvalet eğitimi kaç yaşında başlanmalı ve tuvalet eğitimi kaç gün sürer sorusu olmaktadır. Tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Fakat birçok çocukta ortak olan belirli bir süre zarfı bulunmaktadır. Peki, tam olarak tuvalet eğitimi kaç gün sürer?

Bebeklerde tuvalet eğitimi kaç yaşında başlanmalı?

Tuvalet eğitimi çocuk 2 ya da 3 yaşındayken verilmeye başlanmalıdır. Yani 24 ay ile 36  ay arası tuvalet eğitimi için ideal süredir. Bundan önce başlamanız öğrenmesi açısından zor olabilir veya sonrasına bırakmanız çocuklarınızın alışkanlıklarını unutmasını zorlaştırabilir. Bu tarz küçük çocuklarda tuvalet eğitimi çok daha kısa sürecektir. Ancak yazımızın ilerleyen kısımlarında da bahsedeceğimiz gibi bu eğitim sürecinde sabırlı davranmalı ve zorlama değil daha eğlenceli hale getirerek çocuğumuza öğretmeliyiz.

Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Tuvalet eğitimi kaç gün süreceği çocuğa ve eğitimin veriliş şekline göre değişiklik göstermektedir. Fakat birçok çocukta ortak bu süre 1-2 ayı bulmaktadır. Çocuğun yaşı da tuvalet eğitimi kaç gün süreceği konusunda etkili olacaktır. Tuvalet eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Bu noktada uzun süre beklenmemeli ve doğru yaş aralığında harekete geçilmelidir. Özellikle kardeşi olan çocuklar için tuvalet eğitimi çok daha zor olacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için en ideal yaş aralığı 2 ile 3 yaştır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi İçin Hangi Adımlar İzlenmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi için ilk olarak çocuk ile konuşulmalı ve anlayacağı şekilde anlatılmalıdır. Tuvalet eğitimine teşvik edici konuşmalar oldukça etkili olacaktır. Tuvalet eğitimi için bir lazımlık edinilmesi şarttır. Böylece çocuk lazımlık kullanımına teşvik edilecek ve bez kullanımını bırakması kolaylaşacaktır. Çocuklarda tuvalet eğitimi başlangıcında çocuğun tuvaleti olmasa bile lazımlıkta oturtmak ve bilinçlenmesini sağlamak oldukça etkili olacaktır. Bunun yanı sıra tuvaletin beze değil de lazımlığa yapıldığı durumlarda çocuklara ufak ödüller verilmesi de lazımlığa yönelmesini sağlayacaktır. Tuvalet eğitimi sırasında kullanılacak lazımlığın çocuk eşliğinde seçilmesi de eğitimin başarısına olumlu anlamda etki edecektir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet eğitiminde ebeveynlerin önemi büyüktür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğa baskı yapılmaması gerektiğidir. Çocuğa baskı yapılması tuvalet eğitimi sürecini uzatacak ve çocuğun psikolojisine olumsuz anlamda etki edecektir. Zaman zaman çocuğunuz tuvaletini kaçıracak, yapmak istemeyecek hatta tuvaletinin olmadığını söyledikten birkaç dakika sonra tuvaletini altına yapacaktır. Bu tür durumlarda çocuklarınızı cezalandırmak yerine doğruyu anlatmak, tuvaletini lazımlığa veya tuvalete yaptığında sizi mutlu ettiğini söylemek, gerekirse küçük ödüller vermek çocuğunuzun motive olmasına yardımcı olacaktır. Tuvalet eğitimi sırasında acele edilmemeli ve çocuğun adım adım öğrenmesi sağlanmalıdır. Sabırlı davranarak çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle verilen tuvalet eğitimlerinin çok daha başarılı sonuçlar yarattığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı