Tuz Kilo Yapar mı Tuzlu Yemekler Kilo Aldırır mı

Tuz Kilo Yapar mı Tuzlu Yemekler Kilo Aldırır mı, editörlerimize sıkça gelen sorulardan birisi de diyet yaparken tuz ne kadar kullanılmalı, tuz kilo aldırır mı gibi sorular oluyor.

Tuz sağlık açısından az kullanılması gerektiği gibi diyet yapanlar tarafından da az kullanılması gerekir.

Neden diyette az tuz tüketmeliyiz. Tuzun kilo almada etkisi nedir gibi cevapları aşağıda bulabilirsiniz. Öncelikle tuzun kalorisi ne kadar ona bakalım.

  • Tuz Kaç Kalori
  • Tuzun kalori değeri : 0 Kaloridir.

Tuzlu Yemekler Kilo Aldırır mı?

Vücutta hücre içinde yada hücre dışında bulunan tüm su tuzlu sudur. Tuzlu su vücut için mutlaka gereklidir. Normal su bilindiği gibi tam iletken değildir. Sıvının iletkenliğini arttırmak için tuz koyulur. Vücutta aynı böyle çalışır. Tüm kaslarımız ve beyinden gelen tüm emirler elektriksel sinyaller olarak ulaştırılır. Tuz yoksa haberleşmede olmaz.

Tuzun diyet açısından önemi ise tuzun madde alışverişinin temelini oluşturmasıdır. Tuzlu yemekler yemek vücuttaki tuz oranını arttıracağı için daha fazla besin maddesinin vücutta iletimini ve tutulmasını sağlayacaktır. Bu durum yedikleriniz ve içtikleriniz için daha fazla kilo yapımına neden olacağını söyleyebiliriz.

Tuz ayrıca ödem yapar . Fazla tuz tüketimi, beraberinde bu tuzun çözülebilmesi ve oransal olarak dengeyi sağlayabilmek için daha fazla su tutulmasına neden olur. Bu durum vücuttaki su stokunun artmasına ve paralel olarak vücutta şişme ve ödem oluşmasına sebep olacaktır. Daha kilolu ve daha şiş bir görünümün yanında mevcut suyun ağırlığı da tartıda kilo olarak size geri dönüş yapacaktır.

Diyette Tuz Tüketimi Neden Yasak

Hepimiz şunu duymuşsunuzdur, Diyet yapanlar 3 beyazdan uzak durmalı diye bir kalıp vardır. Bu üç beyaz ” tuz, şeker, un” üçlemesidir. Diyette tuz kullanımı neden yasak olduğu konusunu ise yukarıda detaylı olarak vermiştik.

Tuzsuz gıdalar tüketimi hem su tutumunu önler ve ödemden kurtulursunuz hem de yediklerinizin kilo yapımına engel olur. Bu sebeple diyette kesinlikle tuz tüketimi kısıtlanmalıdır. Ne kadar tuzsuz yerseniz hem sağlık açısından hem de kilo açısından tatmin olursunuz

Rafine tuz tüketmeyin: Normal tuz ile işlenmiş rafine tuz arasında sağlık açısından büyük bir fark vardır. Deniz yada kaya tuzu işlenmemiş hali ile daha faydalı ve içerisinde 70 e yakın mineral içerir. Rafine tuz da ise bu minerallerden birçoğu etkisiz kalır daha zararlı ama da keskin bir haldedir.

Mümkün ise rafine tuz yerine doğal tuzlar kullanmaya çalışın. Tat farkı fazla da olsa alıştıkça normal gelmeye başlayacaktır. Denemenizi öneririz. Doğal tuzları birçok markette yada baharatçılarda bulabilirsiniz.

Bize Sorun!

Diyet listeleri, zayıflama hareketleri, spor egzersiz ve kalori değerleri ile alakalı olarak sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler soru sor bölümümüzden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplamaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru, yorum yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı