Kabak Çekirdeği Kaç Kalori Kilo Yapar mı Zayıflatır mı?

Milletçe olarak en çok sevilen çekirdekler arasında yer alan bir çekirdektir kabak çekirdeği. Buna göre en çok yenmesinin yanı sıra kabak çekirdeği kaç kalori sorusu diyet yapmak isteyenlerin veya diyet halinde olan bireyler için oldukça önemli olan bir durumdur. Buna göre kabak çekirdeği kalori konusunda bilgi sahibi olmak oldukça önem kazanmaktadır.

Ve diğer kuru yemiş çeşitlerinde olduğu gibi kabak çekirdeğinde de olan şudur, yüksek yağ ve yüksek kalori miktarı, fakat kabak çekirdeği için iki farklı etkiden söz edilebilir.

Kabak çekirdeği zayıflamanıza yardımcı olacağı gibi kilo almanıza da sebep olabilir. Bu paradoksu detayları ile aşağıdaki açıklayacağız, fakat konuya başlamadan öncelikle  kabak çekirdeğinin kalorisi ne kadar buna bakalım.

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori

 • 1 Avuç Tuzsuz Kabak Çekirdeği : Ortalama 100-110 Kaloridir.
 • 100 Gram Tuzsuz Kabak Çekirdeği : 560 Kaloridir.
 • Tuz İle Kavrulmuş Kabak Çekirdeği : Eklenen Tuz Kadar Artacaktır. 

Görüldüğü üzere kabak çekirdeğinin kalori miktarı oldukça yüksektir. Yaklaşık 100 gr kabak çekirdeği bir ata ekmeğe eş değer kalori miktarına ve yüksek protein içeriğine sahiptir. Diyet yaparken kabak çekirdeği zayıflatır mı yoksa kabak çekirdeği kilo yapar mı öğrenmek için tüketim şekli konusunda aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyunuz.

Peki Kabak Çekirdeği Kaç Kalori Kilo Yapar mı Zayıflatır mı?

Kabak çekirdeği ile cevizi bu konumda aynı kefeye koyabiliriz. Ceviz de oldukça yüksek kalorili bir gıda olmasına rağmen uzmanlar günde 1 avuç ceviz yemenin zayıflamaya yardımcı olacağından bahsetmektedirler. Aynı durum kabak çekirdeği için de geçerlidir. Düzenli ve az olmak şartı ile her gün aksatmadan 1 avuç kadar kabak çekirdeğinin zayıflamanıza yardımcı olacağı söylenmektedir. Fakat aşırıya kaçılması durumunda oldukça fazla kalori alımına neden olacağı için kilo aldırıcı özelliği zayıflatıcı özelliğine baskın gelecek ve kilo alımını hızlandıracaktır. Bu sebeple tavsiyemiz ceviz gibi düşük miktarda fakat düzenli tüketimidir.

Bu arada avuç içi terimini de aydınlatmakta fayda var. Halk arasında avuç içi demek bir avuç demek ile aynı görülmektedir. Bir avuç dediğimizde avucunuz kapanmadan sığdığı kadar anlamına gelir fakat avuç içi elinizi yumruk şeklinde kapattığınızda içine sığdığı kadar anlamındadır. yani yaklaşık 1 tatlı kaşığından biraz fazla anlamına gelir. Bu terimi doğru anlamak fazlaca kabak çekirdeği tüketmemeniz açısından önemlidir. Kabak çekirdeğini aldığınızda elinizi kapattığınız anda içerideki miktar kadar yani avuç içi kadar tüketmek yeterli olacaktır.

Ayrıca başka bir dikkat edilmesi gerek nokta da hazırlanış şeklidir. Kabak çekirdeğini kavrulmuş fakat tuzsuz olarak tüketmek gerekmektedir. Tuzsuz kabak çekirdeği zayıflamak adına daha etkilidir. Aşağıdaki Zayıflama haricinde kabak çekirdeğinin en çok bilenen faydalarını sizlerle paylaşacağız.

 

Kabak Çekirdeğini Tüketmenin Faydası

Kabak çekirdeği tüketmenin şimdiye kadar bilinen ve sağlığa faydaları etkileri aşağıda listelenmiştir.

 1. Kolon Kanseri Riskini büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.
 2. İyi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Bağırsaklar için oldukça önemli bir gıdadır.
 3. Erkeklerde İyi huylu prostat büyümesini önlemeden etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 4. İdrar yolları açısından son derece faydalıdır.
 5. Birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Özellikle E Vitamini ve çinko açısından oldukça zengindir.
 6. Kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırarak bağırsakların normal düzeninde ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.
 7. Su tutucu özelliği sayesinde midede şişmesi daha uzun tokluk hissi sağlayacaktır.
 8. Kilo vermede etkilidir.
 9. İçerdiği Omega 3-6 sayesinde beyin gelişimi ve sağlığı açısından da faydalıdır.
 10. Kemik ve iskelet sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Kabak Çekirdeğinin Zararları

Bilinen fazlaca bir zararı olması bile bunun her gıda gibi fazla tüketimine veya kronik durumlara bağlı zararları mevcuttur. Aşağıda listelenen maddeler kabak çekirdeği tüketirken dikkat edilmesi gereken maddelerdir.

 1. Fazla tüketimi içerdiği yüksek kalori sebebi ile kilo sorunlarına yol açabilir.
 2. İçerdiği yağ sebebi ile cilt problemleri yaşayanlarda sakıncalı olabilir.
 3. Bazı kişilerde fazla tüketimi mide sorunlarına yol açabilmektedir.
 4. Yine fazla yenmesi ishale neden olabilmektedir.
 5. İçerdiği doymuş yağlar sebebi ile sağlıklı beslenmek adına fazla tüketimi sağlıklı beslenme dengesini bozabilmektedir.

Bize Sorun ?

Yazımız ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Kabak çekirdeği kilo aldırır mı yada zayıflatırmı ile ilgili sorular haricinde de sorularınızı aynı bölümden bizlere sorabilirsiniz. Sorularınız Editörümüz tarafından aynı gün içinde cevaplandırılacaktır.

Ayrıca yazı ile ilgili düşünce öneri veya eklemek istedikleriniz var ise yine aynı kısımdan bizlere iletebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Avuç içinin ne olduğunu anlatmışsınız ama yukarıda bir avuç yenmesi lazım aşağıda bir avuç içi kadar yenmesi lazım Zayıflatması için yazmışsınız…

  1. bir avuçtan kastımız kabuğu soyulmuş olarak avucunuzu kapattığınızda içine sığacak kadar olan miktardır. Avuç dolusu kabak çekirdeği söz konusu miktardan birkaç kat fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı