Genel

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Başvuru Şartları (2018)

Ücretli Öğretmen Başvurusu 2018

            2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının bitmesi ile en çok sorulan sorulardan birisi oldu. “2018-2019 ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman başlayacak? 22 Haziran 2018 tarihi itibariyle 2018-2019 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmenlik başvuruları başladı. Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ocak ayı ile e-Devlet üzerinden alımlar oldu. Bu hizmetle birlikte Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Ücretli Öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin başvurularını tek noktada, elektronik ortamda alınıyor. Başvuru için öncelikle e-Devlet üzerinden yapmanız gerekiyor. Birçok İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü e-Devlet başvurusu dışında Başvuru Formu doldurularak ya da kendi sitelerinden başvuru alarak talepte bulunabilir. Sizde vaktiniz pek yoksa sitelere göz atıp yapabilirsiniz. E-Devlet için başvuru yapmak isteyen kişiler mobil imza ya da internet bankacılığını kullanarak kolaylıkla yapabilir. E-Devlet şifrenizi PTT’den ücret karşılığında alarak temin edebilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Başvuru Şartları

E-Devlet Şifresi

            Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı 2 TL alınmaktadır. İlk şifreden sonra herhangi bir sorunla PTT’den alınacak her şifre başına ayrıca 4 TL ücret ödenmek zorundasınız. Şifre için herhangi bir yıllık ücret ödeme söz konusu değildir. Her şifre için ödenen ücret bir defaya için geçerlidir. Ancak, unutma ve kaybolma durumlarında online şifre alma hizmetinden yararlanmak dururken, PTT’den yeni şifre zarfı istemeniz bu ücretin tekrar verilmesi gerektiği anlamına gelir.

Ücretli Öğretmenlik Son Başvuru Tarihi

            2018-2019 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmenlik son başvuru tarihi 2019 Haziran ayına kadar devam ediyor. 2019-2020 yılı başvuruları başlayana kadar istediğiniz tarihte de sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Bazı il/ilçe’ler de başvuruyu önce yapanlara öncelik tanınabilir. Başvuruların yapılması hemen görevle kabul edileceğiniz anlamı taşımaz. Ayrıca ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişilere KPSS şart değildir. Yalnız Bazı Milli Eğitim Müdürlükleri bu şartları koyar.

İlginizi Çekebilir:  DGS Ne Zaman, DGS Kaç Gün Kaldı ?

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?

            Görevlendirmeler genelde Ağustos ve Eylül aylarında devlet tarafından yapılır. Görevlendirme sonuçları e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. E-devlet sitemi güncel kullanıma tam olarak geçmediği zamanlar olduğunda, görevlendirmeler sisteme geç aktarılabiliyor. Başvuru sonucunuz görev aldıysanız genel olarak Milli Eğitim Müdürlüğünden telefonla aranarak kişiye bilgilendirme yapılır. Bazı İlçe’ler internet sitelerin de yayınlarlar buraları takip ederek bilgi sahibi olunabilir. Genelde öncelik telefonla bilgilendirme yöntemi olur. Bazen çok sayıda görevlendirme yapılsa bile okul açığı oluşabiliyor. Mazeretli veya mazeretsiz ayrılanlar çok sayıda olabiliyor. Bu yüzden umudunuzu diri tutmalısınız. Yıl içerisinde görevi bırakanlar size atama olanağı sağlayabiliyor.

Ücretli Öğretmen Sınav Gözetmenliği Yapar Mı?

            Normalde sınav görevi alamaz. AÖF ve diğer üniversite sınavlarında görev alınabilmesi için okulunuzun sisteme kayıtınız olması gerekir. Bazı okul bu yapılamaz dese de, ücretli öğretmeni sisteme kaydedip sınavlarda görev almasını sağlayan okullar vardır. ÖSYM veya diğer Kamu Kurumu sınavlarında, görevlendirilecek yeterli öğretmen kadrosu olmaması halinde mülki amirden alınan onayla görev verilebilir. Bu tür durumlar genelde yaz aylarında kadrolu öğretmenlerin tatil yaptığı zamanlarda karşımıza çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün