Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti devleti her yıl düzenli olarak ücretli öğretmen alımı yapmaktadır. Ücretli öğretmen alımı son zamanlarda artış göstermektedir. Bunun sebebi ise maliye bakanlığının ayırdığı bütçe doğrultusunda öğretmen atamaları yapılmaktadır. Maliye bakanlığı öğretmen ataması için ayırdığı bütçe gittikçe azalması sonucunda ücret karşılığında devlet öğretmen açığını bu yola giderek kapatmak durumunda kalmıştır.

Ücretli Öğretmenlik Şartları Nelerdir? Ücretli Öğretmen Başvuru

Ücretli Öğretmen Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok okullarda öğretmen açığı bulunmaktadır. Öğretmen atamalarının yapılış şekli bakımdan Maliye Bakanlığının ayırmış olduğu bütçe doğrultusunda vizeleme yapılmaktadır. Yani dönemsel olarak atama yapılacak öğretmen sayısına maliye bakanlığının ayırmış olduğu bütçe doğrultusunda yapılmaktadır. Maliye Bakanlığının ayırmış olduğu bütçe kısıtlılığından dolayı Milli Eğim Bakanlığına bağlı olan birçok okullarda öğretmen açığı boy göstermektedir. Bunun sonucunda öğretmen eksikliğini Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen alımı yaparak giderme yoluna gitmektedir.

Ücretli öğretmenlerle kadrolu öğretmenler arasında birçok farklılık bulunmaktadır. Bunlardan çoğu ücretli öğretmenlerin zararına sonuçlanmaktadır. Kısaca bahsedecek olursak: Ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin yansıra o yıl içinde sadece eğitim vermektedir. Bunun yansıra kadrolu öğretmenler öğretmenlik mesleğini icra ederken ömür boyu yaparlarken kadrolu öğretmenler ihtiyaç olduğu dönem boyunca yapmaktadırlar. Maddi acıdan kıyaslama yoluna gittiğimizde ise ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlere nazaran daha düşük ücretlerde çalışmaktadırlar.

Toparlanacak olursa ücretli öğretmenlik, millî Eğitim Bakanlığının bazı sebeplerden dolayı öğretmen açığının bulunduğu okullarına ve çeşitli kurumlarındaki öğretmen açığını kapatmak için uyguladığı yönteme ücretli öğretmenlik denilmektedir. Bir başka tanımlama yapacak olursak çeşitli nedenlerden dolayı mevcut olan öğretmenin izin, rapor ve geçici görevlendirme hallerinde eğitimin aksamaması için açıktan atama usulü ile yerine ücret karşılığında bir başka öğretmenin geçmesidir.

Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Ücretli öğretmenli için alım yelpazesi geniştir. Bunların içinde 4 Yıllık Üniversite mezunları,2 yıllık Üniversite mezunu ve bunların yanında emekli olmuş öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilmektedir.

Genel şartları incelediğimizde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Anayasada belirlenmiş olan suçlar hakkında yükümlü bulunmamak
  • Göreve engel teşkil edecek sağlık sorunlarının bulunmaması
  • Başvuru yapacak olan erkek öğretmen adaylarının askerlik sorunlarının bulunmaması
  • Sosyal güvenlik kuruluna bağlı kurumlarda çalışmamak
  • Bu şartlara uygun olan öğretmen adaylarının bu şartları sağlaması gerekmektedir.

Ücretli Öğretmen Maaşlarında Son Durum Nedir?

Ücretli öğretmenlerin maaşları kadrolu öğretmenlik yapanların yansıra daha düşüktür. Bunun temel sebebi kadrolu öğretmenlerin memurluk statüsünün yansıra girdikleri ders ücretlerini ayrıyeten almalarından kaynaklanmaktadır. Ücretli öğretmenlerin memurluk statüsünde olmadıklarından dolayı bunun için ücret alamamaktadırlar. Bunun yansıra ücretli öğretmenler sadece girmiş oldukları derslerin ücretlerini almaktadırlar.

Kadrolu öğretmenlerin tatillerde ücret almasının yanında ücretli öğretmenler alamamaktadır.

Ücretli öğretmen Maaşları 2020

Ücretli öğretmen maaşları ne kadar olacak 2020

Bunları göz önünde bulundurduktan sonra ücretli öğretmenlerin maaşları ne kadardır?

Ücretli öğretmenler haftada 30 saat ders verebilmektedir. Bu 4 hafta ile 5 hafta arasında değişen bir süreç olduğundan belli başlı değişiklik göstermektedir. Ücretli öğretmenler aylık olarak ortalama 120-130 saat ders verdiklerinden maaşları ortalama 1.880 TL dir. Ortalama olarak ise ders saati başına ortalama 15,66 TL almaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı