Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk Nedir, Uçuk Hakkında Genel Bilgi


Uçuk Kaç Günde Geçer?Uçuk bir virüsün sebep olduğu birçok insanda görülen bir hastalıktır. Uçuk virüsü insanların %90’ına bulaşmış durumdadır. Yani her gördüğümüz 10 kişinin 9’unda uçuğa neden olan virüs saptanmıştır. Uçuk virüsü bulaşmamış insanlar kendilerini şanlı hissedebilirler. Çünkü uçuk dışarıdan basit, küçük bir yara gibi görünse de ağrı, yanma, kaşıntı gibi etkileri ile insana zor anlar yaşatabilir. Uçuk virüsünün bir tedavisi bulunmamaktadır. Uçuk virüsünü taşıyan insanların birçoğunda ömür boyunca uçuk çıkmayabilir. Bu virüsün vücudumuzda uyku halinde bulunduğunu gösterir. Eğer uyku halindeki virüsü tetiklersek ya da vücudumuzun zayıf kaldığı bir anda bu virüs uçuk olarak ortaya çıkar.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir?

Uçuk genellikle ağız bölgesi çevresinde çıkan kabarcık şeklindedir. Daha sonra bu kabarcık uçuk yarasına dönüşür. Uçuğun olduğu bölge de aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz:

 1. Kaşıntı,
 2. Ağrı,
 3. Yanma,
 4. Baloncuk gibi küçük yaralar.

Uçuk Çıkmadan Engellenebilir mi?

Uçuk virüsü maalesef bir ömür boyu sizinle gelecektir. Ama bu virüsün etkin hale gelmesini engellemek için aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 1. Stres: Stres uçuk virüsünün hareketlenmesine bu da ağız bölgesinde uçuğun çıkmasına sebep olmaktadır. Stresten uzak durmanız uçuğu engellemede etkili bir yoldur.
 2. Aşırı Yorgunluk: Aşırı yorgun olduğunuz zaman yani vücudunuzun bitkin düştüğü zaman virüs kendine uygun bir ortam bulmuş demektir. Bu yüzden uçuk çıkma ihtimali artar.
 3. Hamilelik Dönemi: Bu dönemde virüs etkin hala gelebilir.
 4. Aşırı Güneşte Kalmak: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kaldığınız durumlarda uçuk çıkabilir.
 5. Yetersiz Beslenme: Yetersiz beslendiğiniz zaman vücudunuzun direnci düşecek bu da uçuk virüsünün etkin hale gelmesini tetikleyecek ve sonunda ağız bölgenizde uçuk çıkacaktır. Beslenmenize sadece uçuk için değil her zaman dikkat etmelisiniz. Yetersiz beslenme birçok hastalığı tetikler.

Uçuğun Tedavisi Nedir?

Uçuğun halk arasında yüzlerce tedavi yöntemi vardır. Ama uçuğun en güzel ve en doğru tedavisi bir hekime görünmektir. Son zamanlar uçuk için birçok krem çıkarılmış olup bu kremleri eczanelerden emin edebilirsiniz. Neden sadece hekimi tavsiye ediyoruz? Bunu bir örnekler açıklayalım. Birçok kişi bilir ki halk arasında uçuk için o bölgeye sirke sürmek faydalı olabilir denilmektedir. Sizde hangi doktor yüzünüze sirke sürmenizi ister ki? Yani bir tedavi yaparken diğer bir yandan geri dönülmez kalıcı izlere maruz kalmamanız için en doğru yöntem olarak doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk normalde iz bırakmadan 7-14 gün arasında iyileşir.

Ama doktor kontrolünde krem kullanarak uçuğu 3-4 günde iyileştirebilirsiniz.

Eğer uçuğu kaşıyarak yayarsanız uçuk ancak 7 ile 21 gün arasında iyileşebilir.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 4 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 3,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Ennur yanar dedi ki:

  Ay benimde dudagimda ucuk cikti yolduum icin bir turlu kurtulamiyorum napicam yardim edin