Ukrayna’da Kimlikle Kaç Gün Kalınabilir?

Dünya üzerinde pek çok ülke vatandaşı farklı ülkeleri gezme, seyahat etme konusunda bunu rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Ancak ne yazık ki Türkiye vatandaşı olarak vize almadan pasaportsuz gidilecek ülkelerin sayısı oldukça az.

Hatta yalnızca kimlikle gidip görülmesi istenen ülkeler yok denecek kadar düşük bir sayıdadır. Serbest dolaşım olarak bilinen ve seyahat özgürlüğü sağlanan imkanlar, Avrupa Birliği ve Schengen üyesi ülke vatandaşları için sınırsızdır. Yani kimlikleriyle rahatlıkla dünyanın birçok farklı ülkesine giderek seyahat etme özgürlüğüne sahiptirler.

Fakat Türkiye son döneme kadar yalnızca iki ülkeye bu şekilde gidebilmekteydi. 1 Haziran 2017 tarihi itibariyle bu sayı 3’e çıkmış durumda. Bu ülkeler arasında artık Ukrayna da girdi. Herhangi bir pasaport veya vize olmadan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaş kimliğiyle, rahatlıkla dolaşma imkanı elde edilebilmektedir.

Ukrayna’ya Gitmek İçin Yalnızca Kimlik Yeterli

Turizm açısından en önemli engellerden biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için vize ve pasaport sorunudur. Üstelik bu durum harcanan çaba ile elde edilecek belgeler kapsamında, büyük bir zaman kaybı oluşturmaktadır. Tabii vize almanın getirdiği psikolojik etmenler asla unutulamaz.

Ek açıdan maddi olarak getirdiği birçok külfet, kişinin her konuda büyük bir zorluk çekmesine sebep olmaktadır. Kısacası hem vakitten hem de nakitten çok büyük kayıplar yaşanır. Fakat artık Ukrayna’ya gitmek için yalnızca kimlik yeterlidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği bulunan her birey, hiçbir vize veya pasaportla uğraşmadan doğrudan ülkeyi ziyaret edebiliyor. Ancak bunun için unutmamanız gereken, pasaportsuz seyahat adına yeni çipli kimlikler edinmelisiniz. Eski kimliklerle seyahate izin verilmiyor.

Ukrayna’da Kimlikle Kaç Gün Kalınabilir?

Pasaportsuz ve vizesiz seyahat adına 3. ülke olarak Ukrayna için, 1 Haziran 2017 tarihi ile beraber izin verilmiş durumdadır. Avrupa’nın en büyük ülkesi olan ve Karadeniz’in karşı kıyısında bulunan Ukrayna’ya artık sadece kimlikle gidilebilmektedir.

Seyahati gerçekleştirdiğiniz hangi dönem olursa olsun en fazla 3 ay kadar kimliğinizle kalabiliyorsunuz. Ancak bunun için bir şart var. O da mutlaka kimliklerinizi yenilemeli ve yeni çip kimliklere sahip olmalısınız. Bugüne kadar kullanılmış elinizde bulunan pembe ya da mavi renkli nüfus kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya giriş yapmanız mümkün değil.

En fazla 3 ay süre boyunca herhangi bir pasaport veya vize olmadan seyahat edebilmesi için, yeni çip kimliğinizi almanız gerekir. Böylece turizm açısından büyük bir öneme sahip olan Ukrayna’ya rahatlıkla gidebilir, keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kimliksiz Seyahat Edecek Avrupa Ülkeleri

Şu an için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sadece kimlikle 3 tane ülkeyi gezme hakkına sahiptir. Bu ülkeler arasında Ukrayna ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan bulunmaktadır. Bir yıl içerisinde farklı zamanlarda bu ülkeleri rahatlıkla turist olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu ülkelerde en fazla 3 ay süreyle konaklama şansınız bulunuyor.

Bu süreyi aşarsanız yasal prosedürler devreye girmektedir. Diğer yandan Ukrayna üzerinden Gürcistan’a geçmek istediğiniz zaman mutlaka pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Bu olanak turist şeklinde gidecek insanlar adına her ne kadar verirse dahi, aşamalı şekilde seyahat için pasaport gerekmektedir. Ancak Türkiye üzerinden yapılacak seyahatler konusunda doğrudan Ukrayna’dan Gürcistan’a geçiş için, yalnızca kimlikler yeterlidir.

Sadece Kimliklerle Ukrayna Seyahati

Hem tarihi ve kültürel hem de gece mekanlarıyla büyük bir üne sahip olan Ukrayna adına, turist olarak sadece kimliğinizle artık seyahat gerçekleştirebilirsiniz. 3 aylık süreyi aşmamak suretiyle rahatlıkla dolaşabilir, Ukrayna’nın her şehrini keşfedebilirsiniz. Ayrıca maddi açıdan çok yüksek masraf harcamadan Gürcistan ve Ukrayna ülkelerini seyahat etmeniz mümkün. Yalnız tekrar söylemekte fayda var. Mutlaka öncelikle yeni çip kimliklerinizi almanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı