Ne Zaman

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Anne adaylarının hamilelik belirtileri ortaya çıktıktan sonra ve hamile olduğunu öğrendikten sonra bebek ultrasonda ne zaman görülür veya ultrasonda bebek ne zaman görülür soruları sorulmaya başlamaktadır. Çiftlerin hamilelik sürecinin en önemli safhalarından biri olan o ilk karşılaşma oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeği ultrasonda görmek çiftler için oldukça önemlidir.

Hamilelik sırasında en önemli konulardan biri olan gebelik kesesi ne zaman görüleceği konusu olarak bilinir. Bu bebek ile ilk karşılaşılan an ve gün olarak kayıtlara alınacaktır. Bu günden sonra kalp atışları dinlenecek ve sağlık durumu nasıl olduğu konusunda bilgiler alınacaktır.

Ultrasonda Bebek Ne Zaman, Hangi Hafta Görülür?

Bebek ultrasonda 5. hafta veya 6.hafta arasında görülmesi beklenmektedir. Bu nedenle bebeği görebileceğiniz zamanı hesaplamak için gebelik haftası hesaplama programı ile hesaplama yapıp daha sonra da 5. hafta veya 6. hafta ne zamana geldiğini öğrenebilir ve ona göre plan yapıp ultrasonda bebeği görebilirsiniz.

Ultrason muayenesi iki türlü yapılabilmektedir. Bunlardan biri vagina dan diğeri ise de karından muayene şekilde yapılmaktadır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrason ile yapılan ultrasonda bebek kesesi görülmesi karın dan yapılan ultrasona oranla daha yüksektir. Eğer doktora gittiğiniz halde halen bebeği görmediniz ise demek ki gebelik süresi hesaplaması konusunda bir hata yapıyorsunuz demektir. Bu durumda ultrasonda bebek ne zaman görülür sorunun biraz daha ertelemeniz veya ne zaman hamile kalındığı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Genel de 6. hafta da bebeğin kesesi görülmesi beklenmektedir. Eğer bebek gelişimi normal seyrinde ilerliyor ise bu hafta da bebek ve kesesi görülebilir. Bilindiği gibi 5. hafta ve 6.hafta da görülen bebeğin kendisi değil gebelik kesesi ( gestasyonel kese) adı verilen kese görülmektedir. Bebek o kadar küçüktür ki gözle görmek nerede ise mümkün değildir.

ultrasonda bebek ne zaman görülür

Gebeliğin ilk haftalarında HCG hormono diğer ismi ile Human Choriyonik Gonadotropin ismi verilen salgı ile gebeliğin ilk belirtileri başlamaktadır. Gebelik süresi ilerledikçe bu hormon miktarında belirgin bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle kanda ki HCG miktarı artacak ve daha sonra da idrar da belirgin miktar da HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken genellikle idrar alınarak yapılır.

Kan testi ile yapılınca gebelik oranının doğru çıkmasının sebebi de budur. HCG hormonu ilk önce kan da daha sonra da idrar da arttığı için kan testi gebelik oranını daha çok belli eder. Bu nedenle ultrasonda bebek ne zaman görülür sorusunun asıl en önemli noktası ise burada su üstüne çıkmaktadır. Eğer ne zaman gebe kalındığı konusunda bilgi sahibi olunur ise bu haftaları yakalamak oldukça mümkün olacaktır.

Bebeğin Görülmesi için HCG Kaç Olmalı?

Bebeğin ultrasonda görülebilmesi için kan tahlili ile kanda ki miktarı belirlenen HCG hormonu değeri 500 ile 1000 IU/mL dolayları arasına ulaşması gerekmektedir. Eğer kan tahlili yaptırdınız ve bu değerleri görmediniz ise bu konu bebeği ultrasonda görme konusu için biraz zaman var demektir.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Karından yapılan ultrasonlar da bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bu demek oluyor ki, bebek kesesi belirgin bir düzeye gelmiş olmalıdır. Yani 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları ultrason ile gözlemlenebilir. Eğer bebeğin hareketlerini gözlemlemek istiyor iseniz bunun için biraz daha beklemek zorundasınız. Bu durumda 8 haftalık bir bebeğin hareketleri karın üzerinden yapılan ultrason ile gözlemlenebilir. Eğer bu gözlemleme işlemini daha çabuk bir süre de yapılmasını istiyorum diyorsanız yapmanız gereken ise 7 haftayı doldurduktan sonra vaginal ultrason ile hareketleri gözlemlemek olacaktır.

Bu konu ile ilgili birçok bilgi bulunmasına rağmen en güncel ve en doğru bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün