Un ve İrmik Helvası Kaç Kalori Kilo Aldırır mı

Un ve İrmik Helvası Kaç Kalori Kilo Aldırır mı, un ve irmik genel olarak aynı malzemedir diyebiliriz. Un buğdayın beyaz olan iç kısmından üretilirken irmik buğdayın irice öğütülmesi ile elde edilir.

İkisi de buğdaydan üretildiği için aynıdır diyebiliriz. Tek fark öğütülme yöntemleri ile alakalıdır. Bu sebeple bu iki farklı helva türünü birbiri ile benzerliğinden ötürü tek konuda sizlere açıklayacağız.Aşağıda Un helvası kaç kalori ve irmik helvası kaç kalori bulabilirsiniz. Ayrıca bu helva türleri kilo yapar mı, diyette helva yemek ne kadar doğru bu konulara da değinilmektedir. İlk olarak İrmik Helvasından Başlayalım.

İrmik Helvası Kaç Kaloridir.

İrmik Helvası Yada Diğer Bir İsmi İle Sütlü İrmik Tatlısı genel olarak tatlı türlerine göre hafif olmasına rağmen diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişilerin dikkatli tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

  • 1 Gr Sütlü İrmik Helvası Kalorisi : 1,5 Kaloridir.
  • 1 Dilim (ince 60 gr ) İrmik Tatlısı Kalorisi : 100 Kaloridir.
  • 1 Dilim (kalın 90 Gr) İrmik Helvasının Kalorisi : 180 Kaloridir.
  • 1 Porsıyon İrmik Helvası (Kase 160 Gr) : 250 Kaloridir.
  • Dondurmalı İrmik Helvası Kaç Kalori  : normal kalorisi üstüne dondurma kalorisini ekleyiniz.

Ayrıca İrmik Helvası Çeşitleri olarak, Cevizli İrmik Helvası, Fıstıklı İrmik Helvası gibi çeşitleri var olduğu için söz konusu kalori değerlerine içine katılan ceviz veya fıstık ilave edilmelidir.

Söz konusu tatlılar ile ilgili olarak verilen kalori değerleri genel olarak kullanılan malzemelere göre ortalama olarak hesaplanan değerlerdir. Söz konusu helvayı yapan kişinin şekeri sütü ve irmiği ne oranla kullandığına göre kalori değerleri de değişiklik gösterecektir. Yukarıda ki verileri yakın değer olarak görüp ona göre kilo kontrolü yapmanız önerilir. Kesin değerleri değildir.

Un Helvası Kaç Kalori

    Un helvası direk olarak buğdayın en kalorili olan beyaz kesiminden yapılması daha fazla yağ kullanımı gerektirmesi gibi başlıca nedenlerden ötürü irmik helvasına göre biraz daha yüksek kalorilidir. Tadı çoğu lezzet ustaları tarafından irmik helvası ile yarışamayacak kadar lezzetli görülmektedir. Fakat bu lezzetin bir de kalori olarak ödeyeceğiniz bedeli mevcuttur. Aşağıdaki un helvasının kalori değerleri verilmiştir.

  •    1 Gr Un helvası Kaç Kalori : 3 Kalori
  •    1 Porsiyon (190 gr) Un Helvası  : 270 Kaloridir.
  •    İçine Koyulan Pekmez Dolmalık Fıstık Gibi ekstralar eklenmemiştir.

İrmik helvasında olduğu gibi söz konusu verilen un helvasını yapan kişilerin kullandığı malzeme oranına göre değişkenlik gösterecek olup bu sebeple yukarıda veriler ortalama olarak hesaplanmıştır. Net kalori değerleri değildir.

Un Helvası Kilo Yapar mı? İrmik Helvası Kilo Aldırır mı?

 Bu iki helva türü de un, şeker gibi diyet yapan bireylerin uzak durması gereken gıdalardan oluşan tatlı türleridir. Bu sebeple genel olarak bu gıdaların tüketimi konusunda diyet yapanların temkinli davranması, kontrollü ve tadımlık tüketmeleri önerilmektedir.

Helva Türlerini tüketirken sizi motive etmesi açısından şunu düşünebilirsiniz. Bir porsiyon tadımlık 90 gr un helvası yaklaşık 300 kaloridir. Doyurucu değildir. Fakat bu kaloriye yaklaşık olarak 3 porsiyon domates çorbası tüketebilirsiniz. Ve helvaya göre oldukça doyurucu olacaktır. Bu gibi örnekleri aklınıza getirerek tadımlık birkaç tatlı kaşığı tüketip porsiyon olarak tüketmemeye gayret edin.

Bize Sorun!

Tüm atıştırmalık veya öğün gıdaları ile ilgili olarak sormak istediğiniz tüm sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz yorumlarınızı aldığı aynı gün içinde cevaplandırılır. Ayrıca diyet zayıflama kilo verme ile ilgili de sorularınızı yine aynı yere belirtebilirsiniz.

Soru haricinde konu hakkında düşünce görüş ve önerileriniz var ise onları da yorum kısmına yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben 21 yaşındayim. Hiç birsey yemedigim halde midem şişiyor ve ayni zamanda kilo aliyorum öneriniz var mi ne yapmaliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı