Üniversite Kayıtları Ne Zaman? 2020

Üniversite sınavlarının bitmesiyle birlikte merakla sorulan sorulardan bir tanesi ise, üniversite kayıtları ne zaman? Sorusudur. Üniversite sınavına giren aday öğrencilerin bu soruyu merakla sorması ve cevabını internette olsun farklı kaynaklarda olsun, harıl harıl araması oldukça doğaldır. Çünkü bilindiği üzere YGS-LYS sınavı açıklandıktan sonra, öğrenciler için en önemli konu ve en öncelikli yapılması gereken faaliyet üniversite kayıtları olacaktır. Bu nedenden dolayı öğrenciler, üniversite kayıtları ne zaman? Sorusunu sorarak meraklarını gidermek istemektedirler. Çünkü muhtemeldir ki tatil planlarını da bu kayıt tarihlerine göre önceden planlayacaklardır.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yıl üniversite kayıt tarihleri, YÖK tarafından değiştirildi. Bugüne kadar tüm üniversitelerde kayıtlar Eylül ayında yapılıyorken YÖK ve ÖSYM’nin konu hakkında yaptığı açıklamalarda, üniversite kayıtlarının Ağustos ayı içerisinde yapılacağı belirtildi.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapacaklardır. Üniversite e-kayıt ise, normal kayıt tarihlerinden farklı olarak 19-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Yani üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Sorusunun cevabı 19-23 Ağustos tarihler arasıdır.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman?

Ancak tabii kayıt işlemlerini daha kolay yapmak isteyenler için e-kayıt sistemi de mevcuttur. Üniversite e-kayıt ile aday öğrenciler, işlemlerini daha kolay yapabilirler. Yapmaları gereken tek şey ise e-devlet şifresi almaları ve aldıkları e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalarıdır. Giriş yaptıktan sonra kayıt işlemlerini internet üzerinden tamamlayabilecek öğrenciler, zamandan kazanarak gerekli belgeleri kendilerinin hazırlamalarından kurtulacaklardır.

ÖSYM Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

Yani üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Sorusunun cevabı iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Birincisi normal kayıt tarihleri olan 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arası, bir diğeri ise 19-21 Ağustos tarihleri arasıdır. Normal kayıt yaptıracak aday öğrenciler, hem tarihlere dikkat etmeli hem de kayıt için gereken belgeleri hazır ederek kayıt yaptıracakları okula gitmelidirler. Kayıt tarihlerini kaçıran öğrencilerin hiçbir şekilde kayıt tarihleri dışında kayıt yaptırmaları mümkün değildir. Bu nedenden dolayı aday öğrenciler üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Sorusunun cevabını öğrendikten sonra belirttiğimiz diğer noktalara da oldukça dikkat etmelidirler.

Üniversite Ek Kayıtları Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Sona Erecek 2019

Üniversitelerin ek kayıt tarihi Yök tarafından belirlenen takvime göre 23 Eylül itibariyle başlamış durumda. Son gün ise 27 Eylül olarak belirlenmiştir. Yani eğer üniversite ek kayıt yaptırmak istiyorsanız yarın yani 27 Eylül 2019 tarihinden itibaren kayıt işlemini gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde ek kayıt yaptırma şansınız kalmayacak. Üniversite ek kayıtları 23 Eylül tarihinde başlayıp 27 Eylül 2019 tarihinde sona ermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı