Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmak zaman alan ve incelik isteyen iştir. Çoğu kadın ütü yapmayı sevmez. Ütülenmeyen kıyafet sepeti ile bakışıp durulur sadece. Helede havaların ısınması ile ütü yapmak oldukça zor bir iş haline gelmiştir. Ütülü kıyafetler giymek oldukça güzeldir. Fakat tekrar ütülenmesi oldukça zordur. Bu yüzden bazı insanlar normal yaşamlarında ütü gerektirmeyen kıyafetler seçmektedirler. Ütü her kumaşa göre farklı ısı derecesinde uygulanmaktadır. Ütü yapmanın da bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktaları bilirsek ütü yapmak daha kolay ve zevkli hale gelecektir. Şimdi birlikte püf noktaları nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Ütü Yapmayı Kolaylaştıracak Püf Noktaları

 • Çamaşır kurutma makineniz varsa makinenizin ütü ayarına getirerek çamaşırlarınızı kurutun. Böylelikle çamaşırlarınız daha nemli olarak çıkacaktır ve ütülemenizi kolaylaştıracaktır.
 • Yıkanan çamaşırlarınızı makine biter bitmez asın. Çamaşırlarınızı asarken gerdirerek ve çırparak düzenli bir şekilde asınız. Böylelikle ütü yapmanıza fayda sağlayacaktır.
 • Çamaşır makinenizde çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmanız kıyafetlerinizin kırışmasını engelleyecektir.
 • Ütülenecek giysilerinizi gruplandırın.
 • Ütü masanızın altına örtü sermeniz büyük eşyalarınızı ütülerken yere değmesine engel olacaktır.
 • Ütü masanızı boyunuza göre ayarlayın oturarak yapacaksınız daha alçak ayakta yapacaksınız daha yüksek ayarlayarak en raht konumunu kendinize göre belirleyiniz.
 • Ütü masanızın örtüsüne dikkat edin. Ütü masası örtünüz kalın, yanmaz ve temiz olmalıdır.
 • Ütü masanızın örtüsünün altına folyo sermeniz ütü yapmanızı kolaylaştıracaktır. Alüminyum folyo gelen ısıyı yansıtacak ve ütü yapmanız daha kolaylaşacaktır.
 • Ütüye başlamadan ütü tabanınızı kontrol edin. Herhangi bir kalıntı olması tabanında kıyafetlerinizi tahriş etme yapışma nedeni olabilir. Tabanınızın pürüzsüz olmasına özen gösterin.
 • Koyu renkli kıyafetlerinizi ütülerken dikkat edin. Aşı ısı nedeniyle parlama yapabilir o yüzden koyu renkli kıyafetlerinizi ters çevirip ütüleyin.
 • Kıyafetlerinizi ütülemeden önce etiketleri kontrol ederek ısı derecesine göre gruplandırıp ilk önce düşük ısıdan başlayıp yükseğe doğru gruplandırmanız işinizi kolaylaştıracak zaman tasarrufu etmenizi sağlayacaktır.
 • Hassas kumaşa sahip kıyafetlerinizde ütü bezi kullanarak parlamasına engel olabilirsiniz.
 • Ütünüz sivri ucunu kıyafetlerinizin köşe kısımlarında kullanınız ve gömlek düğmeleri bölümünde .
 • Ütülediğiniz eşyayı ütüller ütülemez asın.
 • Kıyafetlerinizi dairesel hareketlerle ütülemeyin. Kıyafetiniz zarar görmesine neden olur.
 • Ütü suyunun içine esans damlatmanız kıyafetlerinizin güzel kokmasını sağlar.

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Gömleğinizin nemli olması ütü yapmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer gömlek kuru ise su püskürterek nemlendiriniz. Gömleği yakadan ütülemeye başlayınız. Gömleğinizin omuz kısımlarının ütü masasının dar kısmına geçirerek ütüleyin. Kolları ütülerken dikiş kısımları üst üste getirip öyle ütüleyin.

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Pantolonlarınızın ceplerini çıkararak ütülemeye başlayın. Böylelikle cep izlerini engellemiş olursunuz. Sonra cepleri ütüleyin. Pantolonu ütü masasına geçirip bel kısmını o şekilde ütüleyebilirsiniz. Kemer kısmını ise elinizle döndürerek ütüleyin. Bu şekilde ütülemeniz kolaylık sağlayacaktır. Pantolonu ütü masasına düzgün bir şeklide yerleştirip bacak bölümündeki ütü çizgilerini ve orta kısmı üst üste getirip ütüleyin bu sayede bacak bölümünde çift çizgi oluşmayacaktır. Eğer çizgi belli değil veya yoksa kemer bölümünden katlayarak bacak kısımlarını aynı hizaya getirerek ütüleyin. Bacakları ütülerken üst kısımda kalan bacağı üste doğru katlayın orta çizgilerlerden belirleyerek alttaki bacak kısmını ütüleyin tekrar üst bacağı indirerek çizgileri üst üste getirip ütüleyin. Bundan sonra pantolanun diğer yüzünü çevirip aynı işlemi bu tarafa da uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı