Uyumak Kaç Kalori Yaktırır Yakar

Uyumak Kaç Kalori Yaktırır Yakar, bir insan uykuda kaç kalori yakar? soru biraz garip gelebilir. Çünkü uykuda da kalori yakılması biraz gariptir.

İnsanlar sadece bir aktivite halinde olduklarında kalori harcadığını sanırlar. Fakat günlük olarak yaktığınız kalorinin büyük bir kısmı vücut fonksiyonlarınız için harcanan kaloriden ibarettir. 80 kiloluk genç yaştaki bir erkek hiçbir şey yapmasa dahi günlük 2000 kalori harcar.

Uyku hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce uyurken kaç kalori harcanır ona bakalım. Aşağıdaki tabloda saatlere göre Uykuda kaç kalori harcanır görebilirsiniz.

Uyumak Kaç Kalori Yaktırır Yakar

Uyumak Kaç Kalori Yaktırır

50 Kilo olan Bir Birey İçin Uyumak Kaç Kalori Yakar

 • 1 Saat : 60 Kalori
 • 7 Saat : 420 Kalori
 • 8 Saat : 480 Kalori
 • 9 Saat : 540 Kalori
 • 24 Saat : 1440 Kalori

Fazla kiloları olan bir kadın için Uyumak Kaç Kalori Yaktırır (80 Kg)

 • 1 Saat : 96 Kalori
 • 7 Saat : 672 Kalori
 • 8 Saat : 768 Kalori
 • 24 Saat : 2304 Kalori

Aşırı Kilolu bireyler için uyurken harcanan kalori miktarı (100 KG)

 • 1 Saat :120 Kalori
 • 7 Saat : 840 Kalori
 • 8 Saat : 960 Kalori
 • 24 Saat : 2880 Kalori

Yukarıdaki tablolardan anlaşılacağı üzere asıl kalori yaktıran şey metabolizmanızdır. Günlük 1440 kaloriyi uyusanız dahi zaten yakmakta olduğunuzu unutmayın. Bu miktarı arttırmak için 7 saatlik uykunuzun kalan kısmında hareketli bir yaşam sürmeniz halinde günlük kalori yakımınız 2500-3000 lere çıkacak ve bu sayede fazla kilolarınızdan rahatlıkla ve hızlıca kurtulabileceksiniz.

Yukarıdaki tablo Tc Sağlık Bakanlığına bağlı olan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Resmi İnternet sitesi olan beslenme.gov.tr sitesindeki verilerin derlenmesi ile oluşturulmuştur. Bu tablodaki değerlerin tamamı tahmini değerler olup kalori yakımını etkileyen faktörlerin kişiden kişiye değişmesi sebebi ile bu değerler de kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ama genel itibari ile yaktığınız kalori miktarı yukarıdaki tabloda bulunan rakamlara yakın değerler olacaktır. Bu sebeple yukarıda tablo size ön bilgi ve izlenim vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

Zayıflamak İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır.

  Kilo vermek isteyenler editörlerimize bu soruyu sıklıkla iletmektedirler. Uykusuzluk mu çok uyumak mı kilo aldırır. Çok uyumak Kilo aldırır mı diye sorarsanız cevabımız evet olacaktır. Peki uykusuzluk kilo yapar mı derseniz buna da cevabımız evet olacaktır. En doğrusu yeteri kadar uyumaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı detayları başka bir makalemizde ele aldık. İşinize yarayacak dikkat çekici bilgiler içeren makalemiz Uykusuzluk Yada Çok uyumak Kilo Yapar mı? 

Ayrıca Uyku ve diğer aktiviteler ile alakalı editörümüze sormak istediklerinizi yorum kısmına belirtmeniz halinde aynı gün içinde sorunuz cevaplanacaktır.

Bilgi paylaşıldıkça Artar. Yazımızı faydalı buldu iseniz beğenebilir veya arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba haftanın 3 günü spor yapıyorum 2 gün pilates 1 gün ayrobik spora 61 kilo ile başladım 1 ay oldu bu arada yediklerime sadece ekmek ve yağlı şeyler yememek konusunda dikkat ediyorum. Akşam 12 de yatıp 8 de kalkıyorum.

  Bu düzende bir sorun mu var 1 ,5 kilo almışım yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı