Uyurken Zayıfla

Uyurken Zayıfla Uyurken kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz ? Yapılan araştırmalarda uzmanlar daha az kalori almanın en iyi yolunun daha çok uyumak olabileceğini belirttiler.

Basit bir şekilde,uyuyarak kilo vermek mümkündür.Yapılabilecek en kolay kilo verme diyeti bu olabilir. Çünkü uzmanlar uyuyarak kilo ver ile bileceğini belirtmektedirler. Bildiğiniz diyetlerin aksine uygulaması çok daha kolay.

Kilolu insanların normal kilolu insanlara oranla daha az uyuduğu tespit edilmiştir.

Günlük 6 saatten daha az uyuyan insanlarda uyandıktan sonra daha iştahlı oldukları görülmüştür. Ayrıca daha geç uyuyan insanlar fazladan 250 kalori daha almaktadırlar. Bu gecenin geç saatlerine kadar devam ettiğinde genellikle şekerli abur cubur,fast food tarzı yiyecekler olmaktadır.

Tükettiğiniz besinler uyku kalitenizi ve enerjiniz etkilemektedir. Doğru beslenme, uyumanızı ve uykuda kalmanızı sağlamaktadırlar.

Az uykunun kilo alımını attırdığı ve vücutta yağ oluşuna neden olduğu söylenmektedir.

Bir araştırmada, yaklaşık 14 saat olan uyanık kalma sürecini 10 saate düşürerek daha çok uyumaya ve böylece bir şeyler yemenin süresini daha çok azaltma esas alınmıştır.

Üç ay süren bu deney sonucunda insanların vücut ağırlıklarının yüzde 4’ünü kaybettikleri görüldü.

Aslında günlük rutin olarak yaptığınız şey olan uyku sayesinde zayıflaya bileceğinizi göstermektedir.

Besinlerde, özellikle hindi ve tavuk gibi çoğu ette bulunan amino asitin, güçlü uyku yapıcı etkileri vardır.Uykusuzluk problemleri arasında yapılan yeni bir araştırmada, tavukta ve 30 gr yağsız hindi etinde bulacağınız madde, derin uyku saatlerini önemli derecede artırdığı görülmüştür. Ve bu, kolay kilo verme durumuna dönüşebilir.

Uyurken Zayıfla

İçerisinde triptofan bulunan besinler (proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir) fıstık, tavuk, balık, mercimek ve yumurta gibi bunlar uykunuzu arttırmaya yardımcı olabilir.

Uykuya faydalı olup sakinleştirici etkileri olan çaylarda vardır. Bunlar  papatya, lavanta,nane çaylarıdır.

Bazı çaylar kalori yakımının arttırılmasından açlığın bastırılmasını ve yağ yakımını sağlamasına faydalı olabilmektedir.

Yatmadan önce yemek yemekten ve çay,kahve,kola ve alkolden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca akşam yemeğinde değil de öğle yemeğinde karbonhidrat bakımından zengin yemekleri yemek daha faydalı olmaktadır.

Uykuya yatmadan önce karbonhidrat alınmaması önemli,karbonhidrat alımını akşam yemeğinde değil de gün içinde yaptığınız da kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, günlük lif ihtiyacını karşılamak için lifli besinler tüketmelisiniz. Bu nedenle günlük yemeklerinizde lifli besinleri tercih edin.

Açlıktan uykuya dalmanız zorlaştırırken, yatma zamanında da yemek yemek yanlış olmaktadır. Akşam yemeği için ağır yemekler yerine, porsiyonlarınızı kahvaltı ve öğle yemeğinizle aynı olmasını sağlayın.

Uyku düzeninizi ayarlayın. Her gün belli bir saatte uyuyup belli bir saatte uyanın. Günlük 8 saat uyumaya çalışın. Uzmanlar kilo vermek isteyen insanların günlük 8 saat uyumaları gerektiğini söylemektedirler.Öğleden sonra çay ve kahve tüketmemeye çalışın bu uyku kalitesini arttıracaktır.

Kahvaltıda yiyeceklerinizin protein içermesine dikkat edin. Şeker oranı yüksek olan besinleri tüket memenizi öneriyoruz. Bunlar enerjinizin düşmesine neden olacaktır.

Soru Sor : Soru ve önerilerinizi, aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bize iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınızı kısa süre içerisinde cevaplamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı