Üzüm Mü Daha Faydalı Şarap Mı?

Halk arasında üzüm mü daha faydalı yoksa şarap mı konusu çok fazla dile getiriliyor. Bazı insanlara göre belirli kriterlerle şarap daha faydalı. Ancak uzmanlara göre üzüm, şaraba göre çok daha fazla faydaya sahip. Özellikle kalp-damar hastalıklarında birçok insana göre şarap etkilidir. Ancak bu doğru değil. Üzüm barındırdığı doğal mineraller ile kalp damar hastalıkları için çok daha sağlıklı olduğu söyleniyor.

Üstelik sadece bununla sınırlı kalmıyor. Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde, üzümün birçok farklı fayda getirdiği bilinmektedir. Bunun için günümüzde uzmanlar değişik bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiş durumda.

Antioksidanlar, serbest radikaller, kök hücre biyolojisi, kanser biyokimyası ve fitoterapi gibi etmenlerin araştırılması üzümün ne kadar faydalı olduğunu öne çıkarıyor. Yani halk arasında dilden dile farklı düşünceler söz konusu olsa dahi, üzüm şüphesiz şaraptan çok daha faydalıdır. Nihayetinde tamamen doğal bir yapı altında içeriğinde zengin mineraller barındırır.

Üzümün Farklı Faydaları

Üzüm başta sağlık olmak üzere güzellik ve gençlik açısından adeta bir iksir olarak nitelendirilir. Bu yüzden üzümün insan hayatındaki yeri önemlidir. Belirli aralıklarla sık tüketmek, cildin daha genç, pürüzsüz ve kırışıklıkların giderildiği bir etki ortaya çıkarmaktadır. Son dönemlerde ise kalp ve damar hastalıkları konusunda etkisi çok daha açık şekilde ortaya çıkarılmış durumda. Özellikle antioksidan olarak doğal bir yapısı bulunduğundan dolayı, kansere karşı bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirdiği biliniyor.

Kabuğunda, suyunda ve çekirdeğinde bulunan ‘resveratrol’ maddesi kanserin farklı aşamalarına müdahale ederek önemli bir mücadele gücü sağlamaktadır. Hatta pek çok safhada kanseri durdurma etkisi olduğu söyleniyor. Bu bilginin bilimsel olarak da kanıtlandığı uzmanlar tarafından dile getirilmiş durumda.

Tabii şarap ve üzüm arasındaki fayda tartışmasının çıkmasının temel sebebi, farklı kişiler tarafından yapılan araştırmalardır. Özellikle kırmızı şarabın kalp hastalıkları için etkili bir içecek olduğu araştırmacılar tarafından dile getiriliyor. Bu konuda araştırmacılar her ne kadar ayrım yaşasalar dahi, günümüzde ortak görüş üzümün faydalı olduğudur.

Üzüm İle Şarap Arasındaki Fark?

Şarap ile birlikte etil alkolden ayrı olarak doğal bir yapıya sahip olduğundan dolayı, içeriğindeki faydalı mineraller mor üzümde daha fazladır. Özellikle flanovoid miktarı litre başı 500 miligramdan fazla olduğu biliniyor.

Üzüm suyunda birleşik halinde bulunan mineraller sağlık açısından önemli bir etki sunmaktadır. Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalar az bir miktar alınsa dahi, alkolün insan vücuduna önemli zararlar getirdiği kanıtlanmış durumda. Bu yüzden alkol miktarı nedeniyle şarap çeşitleri insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Alkolün üzerinde bulunan serbest radikaller, kanser riskini daha fazla arttırmaktadır. Kanserin yanı sıra daha pek çok hastalığın da başlangıcı olduğu dile getiriliyor.

Düzenli Olarak Üzüm Tüketilmesi

Alkol tüketimi yemek borusu, gırtlak, ağız boşluğu, mide ve rektum gibi sindirim kanalı kanserine sebep olabilmektedir. Ayrıca meme kanseri, pankreas veya prostat kanseri risklerini de artırdığı söyleniyor. Fakat üzümün içeriğinde bulunan resveratrol maddesi, serbest radikalleri etkisiz kılma özelliğine sahiptir.

Besinlerde bulunan katkı maddeleri, havada bulunan kimyasal maddeler, güneş ışığı, stres, sigara, alkol ve ağır metal gibi etmenler vücuttaki hücre yapısına önemli derecede zarar vermektedir.

Bu etkiler kanser riskini arttırırken, yaşlılığın daha erken gelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca serbest radikaller beyin ve sinir hücrelerine de önemli zararlar veriyor. Tüm bu etmenler ele alındığı zaman üzüm suyunun koruyucu bir yapısı olduğunu söylemek mümkün.

Bu yüzden şarap yerine üzüm tercih edilmesi, başta alkol almak üzere birçok farklı zararlı etmenler uzak kalma şansı verir. Artı olarak sağladığı önemli etkiler kalp damar hastalıkları ile beraber kanser ve cilt açısından olumlu katkılar sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı