Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi, Sirke ve Sirke çeşitlerinin zayıflamada etkisi olduğu onlarca yıldır sohbet aralarında söylenir. Zayıflama düşüncesi olan ve diyet yapmaya başlayan kişilerin ilk aklına gelen üzüm sirkeli sular yada kürler olur.

Peki bu söylentiler ve şehir efsaneleri ne kadar gerçekçi. Üzüm sirkesi ile zayıflayanlar gerçekten var mı, Zayıflama ve sirke ilişkisini ele aldığımız konumuz aşağıdadır.

Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi ?

Sirke, içerdiği maddelerden ötürü tok tutucu özelliği olan ve metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahip. ama başlı başına üzüm sirkesi zayıflatırmı düşüncesi tamamen yanlış. Hatta genel kanı tüketilme sıklığı ve sonuç beklentilerinden çok uzak olduğudur. Yani kısaca üzüm sirkesi ile zayıflama ümidiniz var ise başka yollar ve yöntemler denemenizi öneririz. Birçok uzmana göre üzüm sirkesinin zayıflamaya etkisi var fakat çok küçük boyutlarda bir etki olduğu için aktif kullanılmasına gerek yok. Zayıflamanın Genel kabul görmüş formülü aşağıdadır;

  • Alınan Enerji (<) Günlük İhtiyaç Duyulan Enerji İse ; Zayıflarsınız
  • Alınan Enerji (>) Günlük İhtiyaç Duyulan Enerji’ İse : Kilo Alırsınız.
  • Alınan Enerji (=) Günlük İhtiyaç Duyulan Enerji‘ İse ; Kilonuzu Korursunuz.

Enerji = Kalori

Yukarıda gördüğünüz üzere kilo almanız yada kilo vermeniz belli miktarlarda içilen takviyelere yada ilaçlara bağlı değildir. Tamamen günlük yakılan enerjinin alınan enerjiye oranı ile ilgilidir. Sadece bu örnek ile dahi sirkenin tek başına ne kadar faydalı olabileceğini düşünün. Cevabı kendiniz bulacaksınız.

Bazı kişiler bu etkiyi arttırmak adına balzemik sirke tüketimine başlamakta. Bilmeyenler için balzemik sirke, bir çeşit üzüm sirkesidir ama içeriği daha keskindir. Balzemik sirke zayıflatırmı diye soranlar için cevabımız maalesef ki normal sirkeden pek de fazla bir etki beklememeniz.

Peki Sirke Diyetlerde Nasıl Kullanılmalı

Sirkenin olumlu etkilerinin olduğunu kabul etmiştik. Bu sebeple sirkeyi saf olarak yada üzüm sirkeli su olarak değil, yemeklere ve salatalara ekleyerek kararınca kullanmanız birçok diyetisyenin önerisidir. Birçok hasta yanlış kullanımlara bağlı sağlık sorunları yaşayabiliyor. Özellikle de zayıflama hırsı ile günde saf olarak çok fazla üzüm sirkesi tüketilmesi, başta mide, sindirim sistemi ve böbreklere zararı olabilmektedir. Bu sebeple normal kullanımı aşmadan, yemeklerde ve salatalarda rahatlıkla tüketilebilir.

İnternette sıkça dolaşan kürler yada sirkeli sular efsanelerine pek de fazla kulak asmamanızı öneririm. En sağlıklı zayıflama yöntemi sağlıklı ve düşük kalorili gıdaları dengeli bir şekilde alarak hareketli bir yaşam ile kalıcı zayıflamadır. Zayıflarken yaşanılan sağlık sorunlarının temelini sirkeli su tarzı zayıflama ümidi ile bilinçsiz ve fazla miktarda kullanılan ek gıdalar oluşturmaktadır.

 

Bize Sorun!

Zayıflamaya yardımcı gıdalar, diyet listeleri, kilo verme ve spor egzersiz kalori gibi konularda aklınıza takılanlar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı