2020 Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün?

Yeni askerlik sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte kafalarda bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Yeni askerlik sistemine göre kısa dönem askerlik ne kadar? uzun dönem askerlik ne kadar? Bedelli askerlik kaç gün? Biz de bu yazımızda bu sorunun cevaplarını vereceğiz.

Yeni askerlik sisteminde kısa dönem kaç ay? Uzun dönem askerlik kaç ay?

Yeni askerlik sistemine göre kısa dönem askerlik 6 ay sürmektedir. 6 ay bitiminde devam etmek istemeyen kişiler teskere belgesini alabilmektedir. Eğer kişi kendisi isterse kalan 6 aylık dönemi de maaş almak koşuluyla askerlik hizmeti ile tamamlayabilir yani toplamda 12 ay askerlik yapabilir. Bu durumda 6 ay ücretsiz 6 ay ücretli olmak üzere toplam 12 ay askerlik yapmış olacaksınız.

Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik süresi 21 gündür.

2018 yılı öncesi Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün Kaç Ay?

Daha önce kısa dönem askerlik kaç gün, askere gitme yaşı kaçtır bu soruların cevabını vermiştik. Şimdi uzun dönem askerlik kaç gün, kaç ay olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın sonuna kadar okuyarak izinler ile askerlik süresinin nasıl kısaldığını öğrenebilirsiniz. Uzun dönem askerliğin süresi 12 aydır. Bunu gün olarak hesapladığımızda uzun dönem askerlik 365 güne denk gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri askerlik hesabında gün hesabını dikkate almamaktadır. Yani 365 gün askerlik yapılacak diye bir durum yoktur. Askeriye askerlik hesabını ay üzerinden yapar. Bunu binaen de uzun dönem askerlik 12 aydır. 12 ayı dolduran asker tezkeresini alır. Tabi burada askerliğiniz daha kısa da sürebilir. Bu tamamen size bağlıdır. Bunun nasıl mümkün olduğunu anlatalım:

Birinci önemli nokta Her askerin 1 ay görev süresinde 2 günlük izin hakkı vardır. Uzun dönem askerlik 12 ay olduğundan 24 gün bir askere izin süresi doğmaktadır. Bu ev iznini kullanmak yerine askerliğin sonuna saklayan asker 24 gün erken tezkeresini eline almış olur. Bu süre askerlik için çok büyük bir süredir.

İkinci önemli nokta ise Ordu size evinize gitmeniz için yol izin süresi vermektedir. Burada yol izin süresi evinizin konumuna göre 1 ile 3 gün arasında olabilmektedir. Bu izni de hesapladığımız da askerliğiniz yaklaşık 25-27 gün arası kısalabilir.

Yani uzun dönem askerlik 12 aydır.

Eğer izninini kullanmazsanız 24 gün erken tezkere alabilirsiniz.

Örnek: 03.12.2016 tarihinde askerliği başladı. En erken ne zaman tezkere alabilirim?

Cevap: Uzun dönem askerlik süresi 12 ay olduğu için normal şartlarda 03.12.2017 tarihinde askerliğiniz bitecektir. Ama hiç izin kullanmazsanız 24 gün erken terhis olma hakkınız vardır. 24 gün çıkardığımız zaman 9 Kasım tarihinde tezkere alabilirsiniz. Bir de buna yol izin sürenizi eklersen 1-3 gün arası yaklaşık 6 Kasım yada 8 Kasım da tezkerenizi alırsınız ve askerlik sizin için bitmiş olur.

Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün?

Askerlikte Yol İzni Kaç Gün Nasıl Hesaplarım?

Eğer memleketiniz yani gideceğiniz ikamet adresi 800 km’den az ise yol iznini 1 gündür. Gideceğiniz yer 800 km ile 1600 km arasında ise 2 gün yol izni verilir. Eğer adresiniz 1600 km’den fazla ise 3 günlük yol izni hakkı verilir. Bu yol izin süreleri askerliğinizin bir kaç gün erken bitmesine vesile olabilir. Çünkü bu yol izin süreleri askerlikten sayılmaktadır.

Sülüs Kağıdındaki Tarihler Nedir?

Sülüs kağıdınızı aldınız ama üzerinde yazan tarihlerin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Hemen açıklayalım. Sülüs kağıdında iki önemli tarih vardır. Bunlar Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarihtir. Sevk tarihi askere bağladığınız tarihtir. Katılacağı tarih ise birliğinize teslim olacağınız tarihtir.

Uzun Dönem Askerlik Süresi Düştü

Uzun dönem askerlik geçmişi incelediğimizde 3 yıla kadar uzandığını görürüz. Şimdi 1 yıl bile bir askerin iş hayatına atılıp adapte olmasında uzun bir süre olarak görülürken eskiden 3 yıl askerlik vardır. En son düzenlemelerde 15 ay yani 1 yıl 3 ay olan uzun dönem askerlik süresi 12 aya yani 1 yıla indirilmiştir. Askerlik süresinin düşürüldüğü zaman askerde olan ve askerlik süresini dolduranlar erken tezkere almışlardı.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. muhammet Nisan 12, 2017, 16:17
    ASKERDE KALMA VARSA KALMAK İSTERİM ÖMÜR BOYU..

    Cevapla

    Anonim Mart 21, 2017, 16:02
    17 gün erken çıkacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı