Vize ve Finaller Kaç Gün Sürer?

4 yıllık fakülte ve 2 yıllık ön lisans programlarında okuyan öğrencilerin başarı değerlendirmeleri dönem içerisinde yapılan vize ve finaller ile gerçekleştiriliyor. Vize ve finallerde ilgili fakülte ve ön lisans programların sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler vize ve finale girdikleri derslerden geçerek ya yeni döneme geçiyorlar ya da mezun olabiliyorlar.

Üniversite hayali kuran birçok üniversite adayının merak ettiği konuların başında başarı değerlendirmesi yapılan vize ve finallerin kaç gün sürdüğü konusudur. Vize ve finallerin süresi ilgili bölümlerin süresine göre değişiklik gösteriyor.

Yoğun programları bölümlerde ders sayısının fazla olması durumunda vize ve finaller 10 güne kadar devam edebiliyor. Ancak alınan derslerin sayısı az ise final ve vize sınavları da ders sayısına bağlı olarak birkaç gün sürerek neticeleniyor.

Bir Gün İçinde Kaç Tane Vize ve Final Sınavı Oluyor?

Vize ve finallerin gün içerisinde kaç dersten sorumlu olacağı öğrencilerin okudukları bölümlerdeki ilgili dönemde aldıkları derslerin sayısına göre değişiyor. Bazı bölümlerde ders sayısı fazla olduğu için bir gün içinde birden fazla dersten vize ve final sınavlarına girmek mümkün olabiliyor.

Hatta bu sayı üç ve dördü de bulabiliyor. Ancak ders sayısının az olduğu bölümlerde okuyan öğrencilerin vize ve finallerde gün başına bir sınav ya da aynı hafta içerisinde sadece birkaç dersten vize ve final sınavına giriş yapabiliyorlar.

Yoğun Vize ve Final Sınavlarına Nasıl Çalışılmalı?

4 yıllık fakülte ve 2 yıllık ön lisans programlarında okuyan öğrencilerin en çok gayret sarf ettikleri konuların başında vize ve finallerden geçer not alarak ilgili dönemdeki dersleri geçerek yeni döneme sorunsuz girmek. Ancak vize ve finallerde başarı sağlamak için öğrencilerin dikkat etmeleri birtakım kurallar var.

Öncelikle ilgili dönemde alınan ders sayısına bakara ders sayısına göre vize ve final haftasında bir gün içerisinde kaç dersten sınav olunabileceğinin tespit edilmesi gerekiyor. Sınav programının ilan edilmesinden önce öğrenciler ilgili döneme ait derslerin çalışmalarına başlamaları gerekiyor. Çünkü vize ve final haftası geldiğinde oldukça yoğun ve stresli bir dönem yaşayacaklarından bu durum sınavlara konsantre olmalarını da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Birçok öğrenci vize ve final sınavlarına bir gün öncesinden çalışarak sınava giriyorlar. Ancak bölüm derslerinden tam anlamı ile vize ve final sınavlarından başarı elde edebilmek için sınavlardan bir gün öncesinden değil sınavlardan çok önce düzenli ve planlı bir şekilde çalışmaları gerekiyor.

Bir gün içinde birden fazla sınav olabileceği düşünüldüğünde sınav tarihlerini beklemeden günlük olarak çalışmak sınav tarihi geldiğinde öğrencilere büyük avantajlar sağlayacaktır.

Vize ve Final Sınav Süreleri Değişiyor Mu?

Vize ve final sınavları arasında süre bazında farklar olabiliyor. Çünkü final sınavı değerlendirme ortalaması bakımından vize sınavlarına göre daha yüksek olmasından dolayı vize sınavlarında zayıf not alan öğrencilerin final zayıfları ile bu zayıfı telafi etmeleri söz konusu. Bu nedenle fakülte ve ön lisanlar tarafından final sınavları için ayrılan süre vize sınavlarına göre daha uzun oluyor. Ancak yine de öğrencilerin final sınavlarında başarı sağlayabilmeleri için günler öncesinden disiplinli ve düzenli bir şekilde çalışmaları gerekiyor.

Vize ve final sınavlarında başarı gösteremeyen öğrenciler için bazı fakülte ve ön lisans programlarında telafi sınavları da yapılıyor. Ayrıca mezun olması için tek derse kalmış öğrenciler için yaz aylarında tek ders sınavları yapılarak öğrencilere mezun olabilmeleri için bir şans daha veriliyor. Bu sınavdan da başarı gösteremezler ise bir sonraki dönem aynı dersi yeniden alıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı