Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (VKİ Hesaplama)

Vücut kitle endeksi hesabı için belli ölçülerin bilinmesi ve sistem üzerine doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Cinsiyet, boy ve kilo bilgileri vücut kitle indeksi hesaplama aşamasında mutlaka bilinmesi gereken detaylar arasında yer alır. Yaşa ve cinsiyete göre beden kitle endeksi oranınızı hesaplayabilmek ve kilo durumunuza göre sağlıklı olup olmadığınızı öğrenmek için yukarıdaki bilgileri doğru ve eksiksiz girmelisiniz.

Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı?

Obezite ile mücadelede son derece önemli olan vücut kitle indeksi kaç olmalı sorusuna çıkan cevap, sağlıklı bir hayata açılan kapı olarak değerlendirilmelidir. Ölçüm sonuçlarının gerçek cevabı vermesini istiyorsanız önce bu sonuçla yüzleşmeye de hazır olmalısınız.

Vücut Kitle İndeksi Yaşa Göre

Vücut kitle indeksi hesaplarken cinsiyet, boy ve kilo kadar önemli olan bir diğer bilgi de yaştır. Normal kilo ağırlığından vücut yüzey alanına, toplam vücut suyundan ideal kilonun belirlenmesine kadar her aşamada etkili bir faktör olan yaş, sağlıklı bir kilo hesaplanması için mutlaka dikkate alınmalıdır.

Vücut Kitle İndeksi Değerlendirme

Vücut kitle indeksi sonuçları değerlendirilirken kg/m2 hesabı dikkate alınır. Bu rakamın;

* 18.5 kg/m2’nin altında olması zayıf

* 18.5-25 kg/m2 arasında olması normal

* 25.1-30 kg/m2 arasında olması fazla kilolu

* 30.1-35 kg/m2 arasında olması 1.derece obez

* 35.1-40 kg/m2 arasında olması 2.derece obez

* 40.1 kg/m2 üzerinde olması ise 3.derece morbid obez olarak değerlendirilir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Ölçülür?

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığının kilogram cinsinden boy uzunluğunun ise metre cinsinden karesine bölünerek hesaplanır. Siz de aşağıdaki hesaplama bölümüne istenen bilgileri doğru, güncel ve eksiksiz bir şekilde girerek BKİ hesaplaması yapabilirsiniz. Halk arasında obezite hesaplama olarak da anılan değer sağlıklı bir yaşam için mutlaka istenen sınırlar arasında tutulmalıdır.

Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Bu oran ise; ağırlık baz alınarak vücudun yüzde kaçının yağ olduğunu hesaplamak için kullanılır. Bu değerler girilirken yazılacak bel ölçüsünün belin en ince yeri olması gerekir. Cinsiyet, kilo, boy, boyun, bel ve kalça çevresi girilerek vücut yağ ölçümü yapılabilir.

Yaşa ve Cinsiyete Göre Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Boy Kilo İndeksi Yaşa Göre

Bu değer en çok çocukluk ve gelişme çağında olan bireyler için önemlidir. Çıkan sonuçlar değerlendirilirken özellikle ülkemizdeki ortalamaların göz önünde tutulması gerekir.

Beden Kitle İndeksi Örnekleri

Sahip olunan boya göre ideal kilonun hesaplanmasına kullanılan BKİ, vücuttaki tahmini yağ miktarını göstererek sağlık için riskli bir durum olup olmadığını gözler önüne serer. Örnek vermek gerekirse; 164 cm boya ve 65 kg ağırlığa sahip bir kadın ideal kilodadır. Hareketli bir yaşama ve dengeli beslenmeye devam ederek sağlığını koruyabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı