Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini Nereden Alabilirim?

Nüfus kayıt örneği; aile bireylerinin doğum tarihi ve doğum yeri bilgileri ile birlikte kişin adres bilgilerinin de eksiksiz bir şekilde bulunduğu belgedir. Aynı zamanda eşinin kızlık soy adı ya bilgisi ya da yabancı uyruklu/çifte vatandaşlı olma gibi durumlarda vatandaşlık bilgileri de bulunmaktadır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği genellikle, vize başvuruları, burs başvuruları, miras ya da emeklilik işlemlerinde istenmektedir. Bununla birlikte iş başvurularında da gerekli olduğu durumlar söz konusudur. Bu belgenin isteneceği yerler şu şekildedir;

  • Adli makamlar
  • Dış temsilcilikler ve bakanlıklar
  • Milli Savunma Bakanlığı (Askere alma işlemleri için)
  • Evlilik işlemleri için başvurulan kurumlar
  • Resmi sağlık kuruluşları (Ölüm işlemleri için)
  • Vekillik belgesi ibrazı için alt üst soyları ve kaydın sahiplerinin birinci dereceden yakınları

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile Nüfus Kayıt Örneği Arasındaki Fark

Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus kayıt örneği arasında bir fark bulunmamaktadır. İki belgede de aynı kurumlardan alınabilmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Muhtarlıktan Alınır mı?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği E-Devlet sisteminden ya da Nüfus Müdürlüklerinden de alınacağı gibi bağlı bulunan kaymakamlıklardan da alınabilmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği muhtarlıklardan alınamamaktadır.

E devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği geçerli mi?

E devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneğinin doğruluğu karekod ile sorgulanabildiğinden çoğu kurumda kabul edilmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini Nereden Alabilirim?

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ne Demek?

Belge sahibinin anne, baba, kardeş, eş ile çocuklarının doğum yeri, doğum tarihi, T.C. kimlik numaraları gibi kimlik bilgilerinin bulunduğu belgedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti ile Nüfus Kayıt Örneği Aynı Şey mi?

Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanın bir kopyasıdır. Genellikle fotokopi aracılığı ile alınan kopya nüfus cüzdanı ile yapılacak işlemler için kullanılabilmektedir. Nüfus kayıt örneği ile aynı şey olmamakla birlikte nüfus kayıt örneği doğum, ölüm ve evlilik gibi olaylarda güncellenebilmektedir.

Vukuatlı Ne Demek?

Vukuat ‘olan bitenler, olaylar’ şeklinde tanımlanmaktadır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesindeki vukuatlı ibaresi ise; doğum, ölüm, evlilik ve boşanma gibi olayların değerlendirmesi sonucu oluşturulan belge olması dolayısı ile kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı