Windows 8 Ne Zaman Çıktı?

Microsoft, Windows 8’i devreye sokarak işletim sistemlerinin bilgisayar dışındaki cihazlarda da kullanılmasının önünü açıyor. Özellikle tablet ya da dokunmatik özelliğe sahip olan dijital cihazlarda da rahatlıkla kullanılabilen Windows 8 ekranda kullandığı karoları da bu mantık doğrultusunda büyük tasarlamıştır. Böylece kolaylıkla dokunmatik ekranlı cihazlarda sistem kullanılabiliyor. Peki bir devrim niteliğinde olan Windows 8 ne zaman çıktı?

Fonksiyonel Kullanım

Kolay ve çoklu bir kullanım özelliğine sahip olan Windows 8 işletim sistemi 2009 yılından bu yana kullanılıyor. Bu sistemin kullanıcılarına sağlamış olduğu en büyük özellik ise uygulamaları çalıştırmadan uygulamanın sağlamış olduğu imkanlar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu sayede güncellemeler de kontrol edilebiliyor. Örneğin bulunduğunuz bölgede hava durumu hakkında ki uygulamaya giriş yapmaya gerek kalmadan da öğrenebilirsiniz.

Bir önceki işletim sisteminde farklı iki pencere arasında geçiş için bazı işlemlerin yapılması gerekirken bu yeni işletim sistemi ile aynı anda iki farklı pencere rahatlıkla yan yana kullanılabiliyor. Bunu ise sadece pencerelerde kaydırma yaparak oluşturmak yeterlidir.

Windows 8 uygulamasından önce ise özellikle tablet cihazlarda bu şekilde bir kullanıma imkan veren işletim sistemi bulunmuyor. Başlat menüsü ise kişiselleştirilerek ekran daha kullanışlı hale getirilebilir. Ayrıca çalışma hızı da oldukça yüksektir. Böylece uygulamalar arası geçişte de akıcılık elde edilmiş oluyor. Mükemmel bir donanıma sahip olan sistem aynı anda birden çok işlemi rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Windows 8 Ne Zaman Çıktı?

Windows 8 Nasıl Kurulur?

Geniş bir donanım ile sunulmuş olan Win 8 kurulumu yaparken öncelikle işletim sistemi indirilmelidir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra ise artık kurulum işlemi başlatılır. Kurulum için karşınıza gelen ekran üzerinden sistemin dil ve saat seçeneklerinde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir. bu işlem tamamlandıktan sonra ileri butonu tıklanarak yeni ekran getirilir. Gelen ekran üzerinde ise “şimdi yükle” butonu gelecektir. Bu butona da basarak yükleme işlemi devreye sokulur. Sonrasında ise karşınıza gelen ekrana ürün anahtarını girmeniz gerekir. Ürünün lisans anahtarı da girilerek ileri dendiği zaman işlem otomatik olarak devam edecektir. Bu işlemden sonra ise kurulum yapılana kadar beklemek gerekir. İşlem sonunda bilgisayarı yeniden başlatarak sistemi kullanabilirsiniz.

Windows 8 Ne Zaman Çıktı?

Microsoft firmasının windows 7 ye halef olarak ürettiği Windows 8 işletim sisteminin piyasaya sürülme tarihi 26 Ekim 2012’dir. Yani Windows 8 ne zaman çıktı sorusunun cevabı 26 Ekim 2012 olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı