Yazılımcı Olmak İçin Hangi Programlama Dillerini Bilmelisiniz?

Yazılım geliştirme için kullanılan programlama dilleri birçok faktöre göre değişebilir. Bazıları en güvenli olanı, bazıları en kolay olanı veya bazıları sağlam olanı seçebilir. Yazılım geliştirme için programlama dilleri nelerdir? Rekabetin arttığı ve müşteri talebinin arttığı bu çağda programcılar hangi diller yazılım geliştirmeye güveniyor? Yazılımcı olmak için bu programlama dillerini bilmeniz gerekir.

Python

Python, genel amaçlı programlama için kullanılan üst düzey bir programlama dilidir. Basit bir sözdizimi ile Python, otomatik bellek yönetimi ve oyun, web uygulamaları, dil geliştirme, prototip oluşturma gibi yazılım geliştirme şirketlerinde çeşitli uygulamalarda kullanılmaya uygun hale getiren dinamik özelliklere sahiptir. Bu dilde hata ayıklama oldukça kolaydır.

Java

Java, herhangi bir cihaza yazılabilen ve çapraz platform temelinde bile çalışabilen nesne yönelimli bir programlama dilidir. Genellikle mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılan Java, Android işletim sisteminin de temelidir. Dil, çapraz platformlarda bile kullanılabilmesi nedeniyle test uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

Ruby

Dille birlikte çok sayıda araç ve kitaplık ile Ruby, programlama sözcüklerini veya komutlarını öğrenmek için birinin gerektirmeyen programlama dilini kullanmak için kolaydır. Küçük web sitelerinde oldukça popüler olan Ruby, büyük web sitelerinde beklenen performansı sunmaz. Tam yığın çerçeve ile Ruby kullanılarak geliştirilen herhangi bir programı test etmek kolaydır.

Programlama Dilleri

C

Yazılım geliştirme için en zor programlama dillerinden biri olan C’yi anlamak ve bilmek, C ++ gibi diğer dilleri öğrenmeyi kolaylaştırır. Makine düzeyinde bir dil olduğu için, bilgisine sahip bir test uzmanı, başka bir dilde yazılmış bir programı da test etmekte zorlanmaz.

LISP

İkinci en eski programlama dili olan LISP, yüksek düzeyde esnekliği ve seçildiği gibi belirli bir görevi tamamlama yeteneği nedeniyle yapay zeka geliştirmede en çok tercih edilen dillerden biridir. LISP, derleyiciler ve hızlı prototip oluşturma yetenekleri sayesinde verimli kodlamaya izin verdiği için yazılım testi için en iyi programlama dilleri arasındadır.

PERL

Yazılım, donanım ve ağ testi için yaygın olarak kullanılan dillerden biri olan PERL, bir yazılım ürününün en iyi kalitesini sağlamaya yardımcı olur. En az çalıştırma süresini tüketen dosya işleme teknikleri ve güçlü dosya analizi, onu diğer programlama dillerine göre en çok tercih edilen dillerden biri yapar.

MATLAB

MATLAB, yazılım testi için diğer programlama dillerine göre en çok tercih edilen dillerden biridir. Bu dil, test ekibinin herhangi bir yeniden derleme olmaksızın test algoritmalarını yürütmesine olanak tanır. Masaüstü ortamı, bir kişinin verilerle etkileşimli olarak çalışmasına izin verir ve bu da, dosyaların ve değişkenlerin kolay bir şekilde takip edilmesine yardımcı olur ve dolayısıyla hata ayıklama sürecini basitleştirir.

SQL

SQL, diğer programlama dilleri arasında yükselen yolda olan etkileşimli bir dil olarak bulunmuştur. Amazon, Google, IBM, Oracle, Helix, Microsoft vb. Teknoloji devleri sistemlerinde SQL kullanmaya devam ediyor. Bu, ilişkisel işlevleri ve işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan standartlaştırılmış bir program olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı